Nesnelerin İnterneti ile Kumar Oynamayın

Nesnelerin İnterneti (IoT) dünyanın farklı noktalarında her gün daha fazla cihazı birbirine bağlarken, işletmeler, bu birbirlerine bağlanan cihazların güvenilirliği konusunda haklı bir endişe içindeler.

Nesnelerin evreni, büyüme konusunda ivme kazanırken, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarını kurumunuzla bağlantıya geçirmeden önce her birini tek tek test etmek, uygulanması zor ve elverişsiz bir deneyim halini alıyor. Bu sürecin sonunda ise Nesnelerin Internetindeki güvenilirliği olmayan cihazlar, gözetim altında tutularak, yanlış birşey yapasıya kadar giriş izni verilen kumarhanedeki kumazbazlarla aynı muameleyi görüyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Patlamaya Hazır..

Gartner’a göre 2015 yılı itibariyle 5 milyar cihaz birbirine bağlı ve 2020 yılına kadar bu sayı 26 milyara ulaşacak; Nesnelerin İnterneti (IoT) patlamaya hazır. Birbirine bağlı cihazların faydaları büyük; risk grubundaki hastalarla ilgili veri toplayabilir, makinelerden olası arızalarla ilgili sinyalleri alabilir, daha akıllı ev ve hastaneler inşa etmek için makinelerden ve insanlardan bilgi sağlayabiliriz.

Ancak birbirine bağlı her bir cihaz – cep telefonu, buzdolabı, akıllı saat veya tarladaki bir traktör- olası saldırılara açık ve savunmasız. En büyük kaygı, güvenlik. Peki, akıllı elektirik şebekesi ülke ekonomisine zarar vermek isteyen uluslararası bir terrorist grubun saldırısına maruz kalırsa? Veya, ya akıllı kol saatiniz lokasyonunuzu çevrenizdeki hırsızlara sızdırırsa? Soygun ve soyguncuları tespit etmek oldukça kolay ama daha çok nesne internete bağlandığında kendinizi dolandırıcılara daha çok ifşa ediyorsunuz.

Cihazlara saldırı ve müdahale edilmesi riski de diğer bir endişe olarak karşımıza çıkıyor. Sahadaki bir makina (cihaz), örneğin elektrik jeneratörü, başka bir şehirde bulunan kontrol merkezindeki diğer bir makina ile internet üzerinden “konuşmak” istiyor. Makinanın bulunduğu yerde fiziken bir güvenlik açığı varsa, bu durum cihazı çökertebilir ve hizmeti kullanılmaz hale getirebilecek olası bir saldırıya davet oluşturabilir. Cihazdaki hasarı hemen farketseniz bile, üreticinin yazılım güncellemelerini tamamlaması ve sorunun derhal çözümlenmesi mümkün olmayabilir.

Son dönemde Nesnelerin İnterneti (IoT) üzerine Vanson Bourne tarafından yapılan araştırma, katılımcıların %68’nin IoT sayesinde daha çok veri toplayabildiklerini söylediğini belirtiyor. Datayı topladıkları şeylerin güvenli olduğundan nasıl emin oluyorlar?

Sistemlerine bağladıkları cihazların herbirini tek tek dikkatle test edip kontrollerini yapıyorlar. Nesnelerin İnterneti (IoT) katlanarak büyümeye devam ederken, geleneksel yöntemlerle bu şekilde süreçleri yönetmek yeterli olmayacaktır. Bu yöntemler zaman alan ve çok fazla insan gücü gerektiriyor. IoT dünyasında, ürünlerin pazara sürüm sürelerinin kritik bir hal almasıyla otorizasyon prosedürleri, süreçte bir bariyer oluşturuyor.

Cevap? Şirketleri daha çok self-service, kumarhane-benzeri yöntemlerle kontrol yapmaya zorlamak. Sisteme dahil edilen bir şey hata yaparsa, dışarı atılır. Bu şekilde işletme, nesnelere daha hızlı bağlanırken güvenlik sorunlarından ve diğer risklerden de kendini korur.

Kumarhaneler, insanlar kumar oynarken riskleri minimalize eder, gerçek-zamanlı olarak onları izleyerek ve analiz ederek, böylece büyük paralara oynayan kumarbazları, kumarhaneyi batırmadan yakalarlar. Dolandırıcılara ikinci bir şans verilebilir ancak kuralları çiğnememeleri için dikkatle izlenirler.

Aynı şey riskli Nesneler için de geçerli : kurallara uymayanlar “bütün parayı götürme” şansını yakalamadan önce onları sürekli, gerçek-zamanda izlemek. Bunun tek yolu, şirketinizin size gerçek zamanda kuralları ihlal eden nesnelere karşı uyaran dijital iş platformunu kullanması ile mümkün. Tüm Nesnelerin bahis konusu olması üzerine kumar oynamayın. Nesnelerin interneti ile ise hiç kumar oynamayın.

http://www.softwareag.com/blog/reality_check/index.php/uncategorized/dont-gamble-with-iot/

 

KAYNAK : http://dijitaldonusum.net/nesnelerin-interneti-ile-kumar-oynamayin/

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir