Internet of Things: Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

ahu1Son zamanların yükselen trend konusu olan “ Internet of Things – Nesnelerin İnterneti” Emarsys Academy tarafından uzman ve deneyimli konukları Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Utopic Farm Reklam Ajansı Başkan Yardımcısı Yiğit Kalafatoğlu, Create-4 Kurucusu Selim Morlevi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve CRM Danışmanı Uğur Özmen ile tartışıldı.

Aslında onlarca yıl önce çoktan başlayan bu teknolojik ilerleme konusu bizi gelecekte neler bekliyor, toplum, politika, endüstri, pazar bundan nasıl etkilenecek varsayımlarıyla değerlendirildi. Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) “birçok farklı haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi “ olarak tanımlanıyor. IoT (Internet of Things) wireless teknoloji, Internet ve mikro elektro-mekanik sistemlerin birbirine uyumu sayesinde evrimleştiği söylenmektedir.

Emarsys Academy ’de katılımcılar konuya “gerçek dünyanın dijitalleşmesi” olarak baktıklarını belirttiler.  Akıllı cihazların daha çok üretilmeye başlanmasıyla bilgisayarlarla yapılan şeyleri elektronik olarak yapmaya başladık. İleride IoT sayesinde insanların yaptıklarını cihazlar yapmaya başlayacağı için zaman ve maliyet tasarufu olacak.

IoT’nin günlük hayatımızı kolaylaştırması, plan ve organizasyona katkısından dolayı bizi büyük oranda etkileyeceği bekleniyor. Bilgi transferinden doğan ve tüm araçların birbirine bağlanmasını sağlayan bu sistemde tüketici ve satın alma alışkanlıklarının nasıl değişeceği araştırılıyor. Cihazların birbirleri ile konuşmaları artacağından 2018 ‘de bu oranın insanların sosyal medya üzerinden yaptıkları bilgi akışını geçeceği belirtildi.

Internet of Things: Peki makineler akıllandığında ne olacak?

Makinelerin akıllanması sayesinde bireysel iş yapma biçimi değişecek. Zamandan tasarruf ve bilgi sayesinde verimlilik artacak. Makinelerin yaptığı iş artınca beyaz yakalar artacak ve işin plan, programlama, strateji kısmında yer alacaklar. IoT’nin  bizi akıllı politikaların yapıldığı bir dünyaya sürüklediği ön görülüyor.  Seminerde bir örnek verilerek Londra Metro’sunun Microsoft ile işbirliği yaparak şehir içi ulaşım maliyetlerinin %30 düşürülmesi ve verimliliğin arttırılması üzerine bir çalışma yaptıkları belirtildi. Nesnelerin İnterneti konusunda gelecekten olumlu gelişmelerden bahsederken madalyonun diğer tarafında bizi nelerin bekliyor olacağı da ayrıca tartışmalardan biriydi.  İş alanında mavi yakaya ne olacağı henüz belli değil.  Kişisel verilerin ve mahremiyetin korunması, bir etik gelişim olup olmayacağı büyük bir soru işareti. Bu konuyu öncelikli tutan ticari firmaların yanı sıra sosyal açıdan da insan öncelikli, maliyet etkin, internet okuryazarlığı olan etiği yüksek bir toplum olmalı konusunda konuşmacılar hem fikirdi. Aksi halde raydan çıkmamak elde olmayacak. Bu durumda da ucu nereye varacağı bir muamma..

Seminerde gelecekten beklentimizle ilgili de güzel bir soru örneği vardı. Bir sabah yürüyüşünün sonunda üzerimizdeki bir giyilebilir teknoloji cihazı sayesinde favori kahve dükkanımıza yaklaşırken sevdiğimiz kahvenin sıcak ve hazır bir şekilde tam zamanında bizi beklediğini umalım mı sorusunun cevabı “Az bile” oldu! Çünkü paylaşılan tüm veriler sayesinde asıl beklentimiz, tüm koşullarımıza göre gerçekten kahve istiyorsak “Hayır, yanlış seçim” diye uyaran bir teknoloji olmalı.

Marketlerde konumlandırılan  bir akıllı içecek buzdolabı örneği verilerek özellikle hızlı tüketim sektöründeki markaların tüketiciye satın alma / karar verme esnasında anlık deneyimler yaşatarak bir farkındalık oluşturabilmesine değinildi.

Cihazların akıllanması ile örneğin buzdolapları bizim yerimize biten yumurtalar, meyve suları için sipariş verip tedariğini yapacaklar. Böyle bir durum için aslında işin pazarlama kısmından tedarik zincirini kapsayan entegre bir proje oluşturuluyor. Son 5 senedir tüketicinin marka karşısında en güçlü olduğu dönemdeyiz. Ancak ileride ne olacağı bir bilinmezlik durumu. Buzdolapları sağlıklı beslenme önerileri yaparken bunu kime göre, hangi devlet politikasına göre yapacak, kullanılan markalar için nasıl karar alınacak? Aslında sistem değişecek gibi görünüyor. Buzdolabı bir ürün olmaktan çıkıyor, ve hangi markaların ürününün kullanılacağını belirleyen bir hizmet sağlayıcı halini alıyor. Dolayısıyla iş dünyasında bakış açısını değiştirecek gelişmelerin olacağı kesin olarak görülüyor.  Endüstrilerin birbiriyle çatışacağı günler bizi bekliyor, ancak bir orta yol bulma zorunluluğu oluşacağı da kesin. Bu arada biz de karar verme insiyatifini hayatımızı kolaylaştırcak cihazlara bırakırken, bize verilen zamandan daha fazla yararlanmaya bakacağız. En azından öyle umuyoruz.

KAYNAK : http://www.vitringez.com/blog/internet-of-things-gelecekte-bizi-neler-bekliyor/ (Ahu Kahvecioğlu )

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir