Connected Enterprise İle “Nesnelerin İnterneti”ni Gerçekleştirin

Tesisleriniz “Nesnelerin İnterneti” için hazır mı? Peki müşterileriniz ve tedarikçileriniz hazır mı? Bilgi teknolojisinin operasyon teknolojisi ve akıllı cihazların hızla çoğalmasıyla bir noktada birleşmesi Ethernet ağlarının hazır ve nazır bağlanabilirlikleri üzerinden endüstriyel üretimde bir devrim için söz vermektedir.

Bugün, bu “nesnelerin” çoğu hali hazırda tesis tabanında çalışmaktadır. Endüstriyel Ethernet kabiliyeti sağlanmış işlemciler I/O modülleri gibi geleneksel otomasyon ekipmanlarını, dokunmatik ekranları, enstrümanları ve değişken frekanslı sürücüleri kesintisiz olarak bağlarlar.

Diğer disiplinlerde benimsenmiş Ethernet cihazlarının patlayıcı gelişimi de endüstriyel mimarinin dönüşümünün arkasındaki katalizördür. Açık standardı ve video kameralar, RFID okuyucular, dijital tabletler ve akıllı telefonları da içeren Ethernet kabiliyeti, tesis dışındaki cihazlar ile tesisteki üretim ekipmanları arasındaki bağlantı imalata ve süreç operasyonlarına kalitenin, verimliliğin, güvenliğin ve emniyetin yeni yüksekliklerine ulaşmalarında yardımcı olur. Bu “nesneler” birbirleriyle otomatik olarak ve basitçe endüstriyel Ethernet kabiliyeti sağlanmış bir ara yüz vasıtasıyla konuşabilmekte midir?

Cevap “hayır”. Aslında, Connected Enterprise cihazların birbirlerini tanımasını sağlamanın ötesinde, daha çok cihazlar arasındaki iletişim ile ilgilidir. Bu yüzden, bu cihazlar için aynı veri formatlarını paylaşmak, standart açık Ethernet protokolünü desteklemek ve bilgi depolama ve işleme kabiliyetlerine sahip olmak gereklidir. Bu arada tüm bu cihazların, üretim ve işletme sistemleri için altta yatan veriyi sağlayan temel bilgi kaynakları olarak hizmet verebilen akıllı cihazlar ile bağlantılı çalışması gerekir.

Endüstriyel Ethernet; işleme gücü, depolama yeterliliği ve mümkün olan bant genişliğindeki artış üzerinde yazılım ve donanımı birleştirme kabiliyetine ek olarak, Rockwell Otomasyon için operasyonel veriyi yüksek performans ve bağlanabilirlik, çabuk ve kesin karar, gelişmiş üretkenlik ve düşük maliyetli mülkiyet ile sonuçlanacak şekilde işleme uygun bilgiye çevirmeyi mümkün kılar.

Eğer tesisler birbirleri ile bağlantılı ise, tüm üretim zinciri görünür hale gelecektir. Bu, yalnızca kalite yönetimi ve materyallerin tahsisinde anlamlı bir gelişim için yardımcı olmakla kalmaz fakat aynı zamanda sizi müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında bilgilendirir ve üretiminizi daha esnek ve kesinlikle yönetmenize yardımcı olur.

Örneğin, eğer:

  • Diyagnostik ile sonucu önceden haber vermeye (prognostik) erişebiliyorsanız ve öyleyse yalnızca tesisinizde neler olup bittiğini değil aynı zamanda olası sorunları da biliyorsanız,
  • Tesis dışı uzmanlar anlık mesajlaşma, ses ve video dahil çoklu medya veri akışını analiz ederek yaşlanan bir iş gücünün olası zararlarını azaltmaya yardımcı olabiliyor ise,
  • İşletmenin içinde eldeki her dijital cihaz her sabit cihazın durumunu, personele gerçek zamanlı ve kullanılabilir bilgiye mobil erişim sağlayarak rapor edebiliyorsa,
  • Takılabilir sensörler size işletmedeki her bir çalışanın nerede olduğunu izlemede yardımcı oluyor ve böylece, örneğin yangın durumunda herkesin dışarı çıkmasını sağlayabiliyorsanız,
  • Sisteminizde her yere nüfuz eden ve bir sensörün, ofiste kişisel bir bilgisayarın yaptığı kadar emniyetli olarak, endüstriyel ağa bağlanmasına izin veren bir güvenlik çözümünüz varsa ne olur?

IP teknolojisi üstüne inşa edilmiş yukarıda adı geçen özellikler size, bu akıllı cihazlar arasındaki bağlantı üzerinden iyileştirilmiş üretkenlik ve kalitenin yanı sıra büyük bir birlikte çalışabilirlik, kararlılık ve gelişmiş emniyet ve güvenlik elde etmeniz için yardımcı olabilir.

Ayrıca bağlantılı bir işletmenin en büyük getirilerinden biri, gelişmiş kıvraklık ve yenilik sağlayan, edinilmiş bilgi miktarını ve üretim süreçleriyle ilişkili iletişim seviyesini arttırma kabiliyetidir.

Bugünün trendlerine stratejik tepkiler hazırlayan endüstriyel operatörler, onlara yeni pazar modelleri yaratarak kendilerine rekabetçi bir farklılaştırma potansiyeli sağlar. Bunların yanında yenilik kaynağı olarak bağlantılı bir işletme üzerinden kazanılmış güçlü bir iş iç görüsünü kullanabilirler.

KAYNAK : http://blog.emea.rockwellautomation.com/tr/2015/04/30/connected-enterprise-ile-nesnelerin-internetini-gerceklestirin/

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir