Dördüncü Nesil Sistemler

Mobil iletişimi kullananların talepleri doğrultusunda ve hızla gelişen teknolojik gelişmeler yenileri bir sistemin ortaya çıkmasını hızlandırmıştır. 3. Nesil sistemlerin sonuncusu olan HSPA standardının dünya genelinde kullanımının yaygınlaşması ile 4. Nesil mobil iletişim sistemlerine geçiş süreci başlamıştır. ITU(International Telecommunications Union) tarafından kullanıcı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak IMT Advanced (International Mobile Telecommunications Advanced) adında yeni standartlar oluşturulmuştur. WiMAX(Worldwide Interoperability for Microwave Access), UMB (Ultra Mobile Broadband) ve LTE (Long Term Evolution) öne çıkan standartlardır.

Yeni oluşturulan 4.Nesil çerçevesi bir önceki nesilden farklı olarak tüm mobil iletişim teknolojileri ile uyumlu çalışması sağlanacaktır. Yani GSM, GPRS, IMT2000, Wi-Fi, Bluetooth gibi çok kullanılan standartlar ile uyumlu çalışarak verimliliği yüksek olması planlanmıştır. All-IP olarak adlandırılan bu platform GSM/3G ‘ye göre maliyeti daha az ve verimliliği daha yüksektir.

2010 yılı itibariyle ticari kullanıma başlayan sistemde kullanıcıya her zaman her yerde hizmet vaat edilmektedir. 4. Nesil mobil sistemlerin sağladığı yüksek hızlı küresel mobil ağ sayesinde günlük hayatımızda yararlanabileceğimiz hizmetler sunulmaktadır. Mobil TV, IPTV, 3D TV, eş zamanlı yüksek kaliteli sesli iletişim, P2P uygulamalar, internette çoklu ortamlara hızlı erişim imkanı sağlamıştır.

LTE (Long-Term Evolution – Uzun Vadeli Evrim) : 2. Nesil sistemlerin başlangıcı olan GSM standardı 3. Nesil sistemlerde yerini WCDMA ve HSPA ‘ya bırakmıştır. 4. Nesil sistemlerde 3GPP (3. Generation Partnership Project) Üçüncü Nesil Ortaklı Projesi tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bant genişliği 1.25-20 MHz ‘dir. Esnek bant genişliği dağılımlı paket radyo erişim teknolojisini destekleyen, yüksek veri hızı ve düşük gecikme sağlayan bir teknolojidir. Sistem 20 MHz bant genişliği içinde an fazla 326 Mbps veri indirme hızını desteklemektedir. fiekil 7.5 ‘de GSM‘den LTE standardına geçiş süreci görülmektedir.

 

KAYNAK :

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2395
AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1392
YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir