Akıllı Ev Nedir? Akıllı Olmayan Evinizi Akıllı Ev Yapabilir Misiniz?

Türkiye’de M2M denilince akla gelen kavramlardan birisi de “Akıllı Ev Sistemleri”dir. Peki nedir bu akıllı ev? Bir evi ne akıllı yapar? Akıllı olmayan bir evi “Akıllı Ev” yapmak için ne gerekir?

Internet of Things (yaygın Türkçe kullanımıyla: nesnelerin interneti) çağımızın en önemli konularından biri haline geldi. İnternete bağlanan nesneler gün geçtikçe daha çok hayatımızın için girmeye başladı. Durum böyle olunca en çok zaman geçirdiğimiz alanlardan birisi olan evlerimizde de bir şeyleri otomatikleştirme ihtiyacı hissetmeye başladık. Tam bu noktada devreye “Smart Home / Akıllı Ev” kavramı girdi.

Siz eve girmeden önce klimayı açan, günün çeşitli saatlerinde dış ortam ve sizin vücut sıcaklığınıza göre sıcaklığı ayarlayan, hava karardığında perdeleri kapatan, siz bir odadan diğerine geçtiğinizde aydınlatmayı kendisi ayarlayan bir evde yaşamayı kim istemez? Hatta bu ev dolapta sütünüz bittiğinde kendisi sipariş de verebiliyorsa size sadece televizyon izlemek veya sosyal medyada vakit öldürmek düşer.

Akıllı ev sistemlerini kısaca konfor, güvenlik ve enerji tasarrufu sağlamak için yapılan otomasyon çalışmaları olarak tanımlayabiliriz.

Bir evin, akıllı ev olması için ne gerekir?

Uzun zamandır M2M üzerine yapılan konuşmalarda “buzdolabının süt bitince haber vermesi” örneği verilir. Hatta daha da ötesi, buzdolabının süt bittiğinde süt siparişi vermesidir. Ancak akıllı ev üzerine çalışan teknoloji firmalarının hiçbirinin buzdolabı üzerine bir çalışma yapmadığını görürüz.

Peki “akıllı ev”in uygulamadaki karşılığı nedir? Basit bir çalışmayla Google’a “akıllı ev” yazdığımızda karşımıza çıkan firmaların ne vadettiklerini inceleyebilirsiniz. Bu basit çalışmayı biz sizin için yaptık ve bakın ortaya ne çıktı:

 1. Perde, panjur kontrolü
 2. İnterkom sistemleri
 3. Sıcaklık kontrolü
 4. Aydınlatma kontrolü
 5. Güvenlik sistemleri
  • Yangın, gaz, su baskını alarmları
  • Hırsız Alarmı
  • Giriş-çıkış kontrolü
  • Kamera sistemleri (IP kameralar, CCTV)
 6. Bahçe sulama sistemleri

Bu sistemlerin sizin hayatınızı daha da kolaylaştırabilmesi için akıllı telefon veya tabletlerinizden de erişebiliyor, kontrol edebiliyor olmanız gerekmektedir.

Türkiye’de akıllı ev çözümleri üreten M2M firmaları genellikle yukarıda saydığımız çözümleri sunuyorlar. Ek olarak yurtdışında üretilmiş hazır ev otomasyon çözümlerini getirerek entegrasyon yapan birçok firma bulabilirsiniz.

Ev otomasyonu için oluşturulmuş birtakım standartlar da mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanları KNX, Z-wawe ve BAC-net‘tir.

Bunların yanı sıra el yapımı akıllı ev çözümleri de bulunmaktadır. Bu çözümlerde işin otomatikleştirme kısmına kullanıcı da dahil olur. Ingenious.io bu konuya örnek gösterilebilecek başarılı yerli örneklerden birisidir. Çeşitli kablosuz iletişim sistemlerini kullanan bu çözümler, kontrol edilebilir prizler ve duylardan oluşmaktadır. Böylece koşullara bağlı açılıp kapanabilen ampüller ve prizler oluşturabilirsiniz.

Bir diğer başarılı yerli örnek ise Cosa Akıllı Kombi Kiti. Kombiye bağlanan bir aparat ve evinizin internetinden yararlanarak kombinizi internet ortamına taşımanıza yarayan ikinci bir bağlantı noktası sayesinde evinizin sıcaklığını internet ortamına taşıyabiliyorsunuz. Telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile tüm kontrolü elinize alabiliyorsunuz.

Gelelim başlıkta sorduğumuz sorulardan ikincisine:

Akıllı olmayan evinizi akıllı ev yapabilir misiniz?

Yukarıda bir kısmını cevaplamış olduk ve anladığınız üzere bu sorunun cevabı anlayacağınız üzere; evet.

Ev otomasyon standartlarını destekleyen hazır cihazları kullanarak hiç donanım ya da yazılım geliştirmeden bir akıllı ev yapabilirsiniz. İsterseniz Zigbee, Bluetooth gibi teknolojileri ve bunların yanında çeşitli sensörleri (sıcaklık, nem, uzaklık vs) kullanarak kendi donanımınızı geliştirebilirsiniz.

KAYNAK : http://www.m2mturkiye.com/akilli-ev-nedir/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

bir yorum

 1. konya akıllı ev sistemleri

  Çok güzel bir sistem güvenli,ekonomik ve konforlu.En yakın zamanda herkesin evinde olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir