Zyxel – LTE Çözümleri

Evrimsel Adımlar

LTE Çözümleri Evrimsel Adımlar LTE, spektrum verimliliği, daha yüksek veri hızı, düşük gecikme, maliyet azaltımı, sistem kapasitesi ve kapsama alanında büyük ölçüde iyileştirilmiş dördüncü nesil teknolojidir.

Altyapı

Uzun Süreli Evrim (LTE), bir sektör ticaret birliği olan Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) tarafından geliştirilen bir 4G kablosuz bant genişliği teknolojisidir. 3GPP, teknolojiye “Uzun Süreli Evrim” adını vermiştir çünkü bir 2G standart olan GSM’den GSM’e dayalı 3G teknolojilere yani UMTS’ye doğru kaydedilen ilerlemenin bir sonraki adımını (4G) teşkil eder. LTE, 100Mbps downstream ve 50 Mbps upstream potansiyeli, gecikme azalması, ölçeklenebilir bant genişliği kapasitesi ve mevcut GSM ve UMTS teknolojisine geri uyumluluk ile birlikte önemli ölçüde yüksek pik veri hızları sağlar.

Aşağıdaki tablo mobil veri standartlarını göstermektedir: 3GPP sürüm 7’ye kıyasla, iyileştirilmiş downlink veri pik hızı, yaklaşık 4 kat; iyileştirilmiş uplink veri pik hızı, yaklaşık 5 kat ve iyileştirilmiş gidiş-geliş süresi yaklaşık 5 kat daha iyidir.

Evrim Teknolojisi: LTE’nin üst katmanları, kablolu iletişimlerin şu anki durumuna benzeyen bir tüm IP ağı olan TCP/IP temellidir. LTE, karma veri türlerini destekler: Metin, ses, video ve mesajlaşma trafiği. LTE, downlink erişim tekniği için OFDM (Dikey Frekans Bölmeli Çoklama), uplink erişim tekniği için SC-FDMA (Tek Taşıyıcı – Frekans Bölmeli Çoklu Erişim) ve IEEE 802.11n kablosuz yerel alan ağı (WLAN) standardında kullanılana benzer MIMO (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) anten teknolojisi kullanır. Alıcıda MIMO ile sağlanan daha yüksek sinyal-gürültü oranı (SNR), OFDM ile birlikte özellikle yoğun kentsel alanlarda iyileştirilmiş kapsama alanı ve hız sağlar.

Mobil operatörler, sıfırdan başlamak yerine LTE’yi desteklemek için mevcut altyapılarını yükseltebilirler. Bir 4G teknolojisi olarak LTE, ağlarındaki veri trafiği miktarı arttıkça mobil operatörler için gittikçe daha önemli hale gelmektedir.

Tablo : Mobil Veri Standartları

WCDMA HSPA HSDPA/HSUPA HSPA+ LTE LTE Gelişmiş
Maks DL hızı 384 Kbps 14 Mbps 28 Mbps 100 Mbps > 1 Gbps
Maks UL hızı 128 Kbps 5.7 Mbps 11 Mbps 50 Mbps > 500 Mbps
Gidiş-geliş gecikmesi 150 mS 100 mS 50 mS 10 mS 5 mS
3GPP Sürümü Rel 99/4 Rel 5/6 Rel 7 Rel 8 Rel 10
Dağıtım 2003 2005 – 2007 2008 2009 ~ 2014
Radyo Erişim Teknolojisi CDMA CDMA CDMA OFDMA/SC-FDMA OFDMA/SC-FDMA
ITU Üretimi 3G 3.5G 3.5G 3.9G 4G

LTE Pazarının Durumu

GSA (Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği), Evrimden LTE’ye raporu için, hızlanan LTE ağı dağıtımlarını vurgulayan güncellemesini yayınlamıştır. GSA raporu, hem LTE FDD hem de LTE TDD sistem modlarını ele almaktadır. Geçen yılkine kıyasla %60 artışla 248 operatör, ticari LTE ağ dağıtımları taahhüt etmiştir veya denemeler, teknoloji testleri veya araştırmaları yapmaktadırlar. GSA, 2012 yılı sonuna kadar 100’den fazla ağın lanse edilmesini beklemektedir.

Gelecekteki Manzara: Avustralya, Avusturya, Kanada, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Hong Kong, Japonya, Letonya, Lituanya, Norveç, Filipinler, Polonya, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, İsveç, BAE, ABD ve Özbekistan da dahil olmak üzere 21 ülkede ticari olarak lanse edilmiş 35 LTE ağı bulunmaktadır.

Aşağıdaki şekilde, Informa Telecoms & Media’nın 2011- 2016 arası küresel LTE aboneliği tahmini görülmektedir. 2011’deki birkaç milyon abonelikten, 2016’da 600 milyon aboneliğe hızla ulaşılacaktır.In-Stat (www.in-stat.com) aynı zamanda, LTE aboneliklerinde, 2011-2015 arasında %3,400’lük bir büyüme patlaması görüleceğini tahmin etmektedir.

LTEsolutions_Fig1

ZyKLOPEDİ

LTE (Uzun Süreli Evrim): Mobil telefonlar ve veri terminalleri için kablosuz bir yüksek hızlı veri iletimi standardı.

IAD (Entegre Erişim Cihazı): Sabit/kablosuz WAN, LAN, WLAN, VoIP, PSTN, USB ve daha birçok fiziksel bağlantılı arayüzü entegre etmek üzere tasarlanmış bir cihaz.

DLNA (Dijital Yaşam Ağ Birliği): Haziran 2003’te Sony tarafından kurulan ve bilgisayarlar, yazıcılar, kameralar, cep telefonları ve diğer çoklu ortam cihazları gibi tüketici cihazları arasında dijital ortam paylaşımını olanaklı kılan Birlikte Çalışabilirlik kılavuz ilkeleri tanımlamaktan sorumlu kar amacı gütmeyen işbirliği amaçlı bir ticaret örgütüdür.

LTe Uygulamaları

LTe kullanıcı veri hızı, VDSL2 17a profiline benzer; downlink veri hızı yaklaşık 100Mbps ve uplink veri hızı yaklaşık 50Mbps’dir.  LTE teknolojisi, yüksek çözünürlüklü video akışı, çevrimiçi yüksek kaliteli oyun, (IP gözetimi gibi) kamu güvenliği, bulut bilişim ve benzeri gibi bazı geliştirmeleri destekleyemeyen düşük hızlı 3G teknolojisine kıyasla birçok yeni uygulamayı destekleyebilen yüksek hız kapasitesine sahiptir.  Buna ek olarak LTE teknolojisi, VDSL2 teknolojisi ve GPON teknolojisinden daha fazla uygulamayı destekleyebilen kusursuz bir mobilite yetisine sahiptir. Örneğin PTT (Bas Konuş) iletişimleri, ek VoIP kapasitesi ve M2M iletişimler.

Bunun yanında LTE, her zaman her yerde her zaman açık yüksek hızlı internet erişimi sağlayarak gelecek nesil mobil cihazlara üstün geniş bant veri hızlarında video, ses ve veri sağlayabilir.  Dahası kullanıcılar, saatte 300 km’nin üzerinde hızla hareket eden bir arabada veya trende giderken internet erişim hizmeti sağlamaya devam edecektir. Gelecek yeni LTE içeren cihazlar, akıllı telefonlar, akıllı tabletler, Notebook’lar, otomotiv telematikleri, M2M ağ geçidi, IP kamera, ev yönlendiricisi ve taşınabilir yönlendiricili LTE içeren cihazlar gibi gelişmekte olan daha birçok mobil uygulamayı destekleyecektir. Aşağıdaki şekil, en son LTE içeren cihazları ve bunların uygulama senaryolarını göstermektedir.

Yeni Fırsat: Hizmet sağlayıcıları, LTE teknolojisini uyarlayarak yeni iş modelleri geliştirebilir ve yeni potansiyel mobil uygulamalar keşfedebilirler; bu mobil operatörlere büyük fırsatlar sunar.

Şekil : Yeni Nesil LTE İçeren Cihazlar ve Uygulama Senaryoları

LTEsolutions_Fig2

ZyXEL LTE IAD Çözümü

Güvenli geniş bant ağ, internet bağlantısı ve yönlendirme ürünlerinin lider sağlayıcısı ZyXEL Communications, Kablosuz N, VoIP, Gigabit Ethernet ve USB’li LTE5121 sabit LTE IAD sunacaktır.  LTE5121, en iyi sabit LTE bağlantısı ve entegre uygulamaları sağlayan, kompakt, gelişmiş DSP teknolojisine kaldıraç uygulayan hepsi bir arada bir çoklu hizmet ağ geçididir. Tüketiciler, LTE üzerinden bağlanan tüm internet etkin sabit ve mobil cihazlarda hizmetlerde ve performansta etkileyici bir yükseltim deneyimi yaşayacaklardır.

Konutlar, SOHO’lar ve mobil kafeler gibi mobil satış noktaları için ideal bir ürün olan LTE5121, çoklu hizmet uygulamaları için optimize edilmiş, özellik bakımından zengin, gelecekte olabilecek değişikliklere karşı korumalı bir donanım platformudur.  LTE kablosuz geniş bant bağlantı, iki VoIP portu, dört portlu Gigabit Ethernet üzerinden ev ağı oluşturma özeliği, 300Mbps 11n kablosuz ağ, (yazıcılar ve bellekler veya OSGi çerçevesi gibi cihazları paylaşmak için) bir USB 2.0 portu içerir. Hizmet sağlayıcıları, LTE5121’i, gelecekteki bant genişliği odaklı uygulamalara cevap vermek için geleceğe hazır donanım arayüzleri ile Dijital Yaşam Ağ Birliği (DLNA) ve diğer akıllı ev hizmetlerini (ev gözetimi, ev enerji yönetimi, sağlık veya ev otomasyonu vb gibi) etkinleştirmek için de kullanabilirler.  Örneğin, LTE5121, Gigabit iletim ile mevcut ev ağına, içeriği evin her yerine kablo hızıyla veya 802.11n kalitesiyle kablosuz olarak dağıtabilen Akıllı TV, AV stereo sistemi, NAS ve herhangi bir Bilgisayar/Notebook veya akıllı el cihazlarına bağlanabilir ve daha iyi Wi-Fi sinyal kapsama alanı sağlayabilir. Birden fazla ekrandan İnternet TV, soysal çevrimiçi oyun gibi yenilikçi internet hizmetlerinin keyfine kolayca varılabilir. Akıllı Evdeki uzak IP gözetimi, sağlık, güç yönetimi gibi tüm hizmet uygulamalarının kullanılması mümkün ve ilginçtir.

Aşağıdaki şekil, tipik ZyXEL LTE5121 uygulamalarını göstermektedir; DLNA evde eğlence, yüksek performanslı ev ağı oluşturma, Wi-Fi cihaz paylaşımı, VoIP, mobil kafe ve internet bulut hizmetlerini kapsar.

Hepsi Bir Arada Uygulama: Mobil kafeler için öncelik kablo problemini ortadan kaldırmak ve daha fazla özgürlük ve hizmet sağlayıcısı tarafından sağalana daha bant genişliğinin keyfine varmaktır.  LTE kablosuz geniş bant erişim, mobil kafe uygulamaları için kusursuz bir teknolojidir; Wi-Fi hizmetli daha fazla bantgenişliği, aynı zamanda yolculuklarına devam etmeden önce bir fincan kahve içmek için gelen müşterilere daha iyi seyahat deneyimi sağlar. Wi-Fi cihaz paylaşımı için tüm akıllı telefon, akıllı tablet (yani iPAD) ve notebook/netbook teknolojileri kolayca desteklenir. Evde eğlence için, tüm DLNA cihazları veya aygıtları iletişim kurabilir veya DLNA özelliği sayesinde paylaşımda bulunabilir.  LTE geniş bant erişim performansı, 3G/HSPA’dan daha iyidir, birçok bulut hizmeti ve birden fazla VoIP aramasını aynı anda destekleyebilir.

Şekil : Tipik ZyXEL LTE5121 IAD Uygulamaları

LTEsolutions_Fig3

Özet

LTE aboneliği 2013’te büyük bir ilerleme kaydedecek ve 100 milyonu aşacak ve hem mobil/sabit cihazları hem de yeni uygulamaları etkileyecektir. Hepsi bir arada LTE IAD, uzun mesafe ev pazarında ve mobil kafe pazarında kilit rol oynayacaktır. ZyXEL’in kusursuz IAD özellikleri ve yeni LTE teknolojisine kaldıraç uygulayan ZyXEL LTE5121, hizmet sağlayıcılarının daha fazla yeni iş fırsatı elde etmelerine yardımcı olacak en iyi üründür.

KAYNAK : http://www.zyxel.com/tr/tr/solutions/solution_detail_20120224_050736.shtml

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir