Çok Akıllı Evler

İnsanoğlu son dönemlerde, yüzyıllar boyunca yaşadığı evrimleşme ivmesinin zirvesinde ve bu ivme giderek artıyor. Tabii ki bu ivme ile gelen yenilikler, yaşam tarzlarımızın değişmesi, giderek artan şehirleşme, iletişim, teknoloji ve bilgi toplumu olma ya da olmaya giden yol, sancıları da beraberinde getiriyor. Fast food hayatlar yaşıyoruz. Çabuk büyüyor, çabuk öğreniyor, çabuk ilişkiler yaşıyor, işimizi çabuk yapıp yetiştirmeye çalışıyor ve bir an önce evimize gidiyoruz.

Bu koşuşturmanın içinde kendimize, içinde onlarca uygulama barındıran akıllı telefonlar, kaçırmak istemediğimiz dizileri kaydeden akıllı televizyonlar, süt bitince marketten isteyeceğini iddia eden akıllı buzdolapları, yemeği istediğimiz saatte pişirmeye başlayacak ama yakmayacak akıllı fırınlar ile zaman ve katma değer yaratmaya çalışıyoruz.

Peki içinde günümüzün %80’ini geçirdiğimiz evlerimiz, ofislerimiz, yani yaşam alanlarımız ne kadar akıllı? Ne kadar akıllı olmalı? Akıllı yaşam alanları ne kadar gerekli?

Bir şeyin lazım olup olmadığına; tam olarak ne işe yaradığına, ne kadar kullanacağımıza, yaşam tarzımıza getirdiklerine ve tabi ki de götürdüklerine bakarak karar vermeliyiz.

Akıllı teknolojilerin kontrolündeki bir yaşam alanını su basamıyor, yine bu yaşam alanının ısıtma ve soğutma üniteleri sadece istenen odalarda, gerektiği zaman ve yeterli süre ile çalışıyor. Akıllı teknoloji; kapı veya pencereler açıldığında, istenmeyen bir hareket tespit edildiğinde, ortam sıcaklığı, nemi ve ışık miktarı tercih edilen seviyelerin dışına çıktığında uyarı gönderiyor ve gerekli tedbirleri alabiliyor. Açık unutulan ışıkları kapatıyor, yağmur yağıyorsa sulama sistemini çalıştırmıyor, şiddetli rüzgar bekleniyorsa tenteleri topluyor, kepenkleri kapatıyor. Kapı çaldığında kimin geldiğini ev dışından görebiliyor, dilersek kapıyı açabiliyoruz. Yaşam alanını uzaktan gözlemleyebiliyor, elektrikle çalışan her şeyi ister evdeyken ister tatildeyken kumanda edebiliyoruz.

Akıllı teknolojiler bize ve sevdiklerimize daha konforlu, daha güvenli, doğaya ve geleceğe daha saygılı, israf etmeyen, zaman ve kaynak tasarrufu sağlayan bir alan açıyor.

Araştırmalara göre insanlar, ellerindeki para ile ya çok gerekli olmayan şeyleri ortalama maliyetin altında ya da lazım olan şeyleri ortalama maliyetin üstünde fiyatlarla alıyorlar. Akıllı yaşam alanları, az para ile çok iş görmek dedikleri şey işte. Peki, yaşam alanlarımızı akıllandırmanın, akıllı bir yaşam alanının avantajlarına yatırım yapmanın zamanı geldi mi ?

Artık eskisi gibi kablolamalar, duvar kırmalar, zor kullanım kılavuzları yoksa, kurulumu ve devreye alınması 1-2 saat gibi kısa bir sürede gerçekleşiyorsa, aylık yıllık aidatları bulunmuyorsa, her şey uzaktan kablosuz olarak tablet, bilgisayar ya da akıllı telefonlar üzerinden tek dokunuşla kontrol ediliyorsa, tüm bunlar bir yaz tatili maliyetinde olup bize konfor, güvenlik ve tasarruf – hem zaman hem de para – olanağı sunarak bu maliyeti 1-2 yıl gibi kısa bir süre içinde çıkarıyorsa neden olmasın?

Dünyada artık yaygınlaşmaya başlayan, ülkemizde ise önümüzdeki günlerde giderek daha çok karşımıza çıkacak olan Akıllı Evler, hem yukarıda bahsettiğimiz yaşam tarzlarımızın değişmesi hem de finansal ve güvenlik gereksinimlerimizin daha akıllıca karşılanmasına duyacağımız ihtiyacın kaçınılmaz bir hale gelmiş olmasıyla hızla kabul görecek. Tabii özellikle büyük kentlerde, gittikçe artan yeni konut ve ofis projeleri ile bunların getirdiği rekabet ortamı da bu projeleri geliştiren firmaları bu teknolojiyi projelerinde hazır olarak sunmaya itecek temel etkenlerin başında gelecektir.

Büyük resme baktığımızda, net olarak görülüyor ki akıllı ofisler, evler ve binalar, aynı cep telefonları gibi hayatımızın ayrılmaz bir parçası olma yolunda. Akıllı yaşam alanı teknolojilerini – ister bugün kenarından köşesinden ister yarın tam ortasından – mutlaka daha çok kullanıyor olacağız. Akıllı yaşam alanlarını tüketici ile bugünden buluşturmayı hedefleyen İnnodron Teknoloji, tüm bu avantajları, dünyada milyonlarca üründe kullanılan kablosuz Z-Wave teknolojisi ve on binlerce evde yer alan denenmiş ve güvenilir bir sistemle sunuyor. Düşük toplam sahip olma maliyetine karşın yüksek katma değer sağlaması ile konfor, güvenlik ve tasarrufu bir arada sunan bir İnnodron Akıllı Yaşam Alanı çözümü sahibi olmak, yatırımın faydaya dönüşmesiyle sonuçlanan keyifli bir süreci barındırıyor.

KAYNAK : http://innodron.com/cok-akilli-evler/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir