Kablosuz Akıllı Ev

akilli-bisey-ev-sistemleri kopyaZ-Wave kablosuz teknolojisi diğer tüm akıllı ev sistemlerinden kablosuz olma ve düşük radyo frekansıyla çalışması nedeniyle günümüzün en son teknolojisidir.

Basit bir kıyaslama yapacak olursak ; Microsoft’un geliştirmekte olduğu “HomeOs” akıllı ev yazılımı Z-Wave teknolojisi üzerine kurulmuştur. Günden güne bu teknolojiye adapte olan bir çok yeni ürün gelmektedir.

Avrupa ve Türkiye’de 868Mhz Frekansı kullanan Z-Wave iletişim protokolü mesh network prensibinde çalışır. Kapalı alanda 30 metre, açık alanda 50 metre mesafede iki cihaz birbini görürse ve sistemde 200 adet cihazın olduğunu düşünürsek teknik olarak 6 km-10 km mesafede bir sistem kurabilirsiniz. Z-Wave chipi dünyada sadece tek bir üreticiden çıkmaktadır ve sürekli olarak gelişmektedir özellikle daha fazla kapsama alanı, daha az pil tüketimi gibi.

300’ün üzerinde üretici firma (resmi olarak 160 ancak hepsi kayıtlı değil) ve 1000’nin üzerinde sertifika almış ürün çeşidi bulunmaktadır.

Dünyada 2005 yılından bu zamana Z-Wave teknolojisiyle üretilmiş 12 Milyondan fazla cihaz bulunmaktadır.

2020 Yılında birbiriyle haberleşen ve internete bağlanan makinaların sayısı 200 Milyar olarak öngörülmektedir.

Siz bu değişimin neresinde olmak istiyorsunuz?

Tüm Z-Wave cihazlar birbirleriyle uyumlu mudur?

Teknik olarak evet uyumludur ancak ana kontrolcünün o cihazı çalıştırabilmesi için tıpkı bir pc’de olduğu gibi yazılımsal olarak sürücüye-driver’a ihtiyacı vardır.

Eğer driver ana kontrolcüde yoksa cihaz sadece Z-wave ağına dahil edilir ancak komuta edemezsiniz. Kontrol edilemeyen cihazında bir fonksiyonu olmayacağından işe yaramaz.

İşte bu yüzden ana kontrolcüyü ihtiyacınıza göre seçmeniz gerçekten önem kazanıyor.

Kablosuz Akıllı Ev’de alt yapı gerekmez ve kurulumu çok kolaydır. Yazılımsal kurulumu; kullanacağınız cihazların bir kere ana kontrolcüye eklenmesi gerekiyor. Ayrıca Ana kontrolcü evinizdeki tüm cihazları kontrol etmenizi sağlayan merkezdir. Donanımsal kurulumunda elektrik ve aydınlatma için bir elektrikçiden yardım almanız gerekir. Elektrik dışındaki diğer cihazları kendiniz kolayca uygulayabilirsiniz çünkü çoğu cihaz pillidir. Pillerin ömrü kullanıma göre değişmekle birlikte kaliteli lityum piller iki senenin üzerinde çalışabilir.

Elektrik-Aydınlatmada dikkat edilmesi gereken:

Işık anahtarları normalde faz+lamba dönüşü olarak 2 kablo çekilir eğer NÖTR kabloda olursa o zaman size daha fazla ürün seçme şansı doğar.
Akıllı Evi internetiz varsa her zaman ve her yerden cep telefonu-tablet veya bilgisayardan kontrol edebilirsiniz. Ana kontrolcü genelde ethernet kablosuyla modeme bağlanır, ayrıca birkaç model hem ethernet hem de wifi ile bağlanabilmekte.

Elektrik kesintisinde ana kontrolcü ve internet çalışmaz ancak çözümü var ; ana kontrolcü olarak Zipabox kullanıyorsanız üreticinin diğer iki ürünü Zipabox Backup Module ve Zipato 3G Modem sizi bu problemden kurtarır. Daha da iyisi aylık ödeme yapmadan güvenliğinizi Zipabox ile sağlayabilirsiniz. Bu özellikler diğer ana kontrolcülerde maalesef yok.

Eğer Z-Wave tabanlı bir sistem kuracaksanız Bu yüzden size Zipabox’ı tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki özelliklerin hepsini bir kerede kurmak zorunda değilsiniz, cihazları zamanla bütçenizi sarsmadan ekleyebilirsiniz. Öncelikli ihtiyaç kategorinizi belirledikten sonra evinizin yapısına göre adetler fiyatı belirleyici oluyor. En çok kullanacağınız adet muhtemelen elektrik-aydınlatma olacaktır. Bu yüzden önceliğinizi güvenlik, ısıtma/soğutma ve konfor olarak belirlemeniz daha rasyoneldir.

AKILLI EVİN ÖZELLİKLERİ;

1-Elektrik-Aydınlatma

Işıklar ve duvardaki prizleri kibrit kutusu büyüklüğünde ki röle ile kontrol edebilirsiniz. Bu röleleri cihazların kullanım klavuzlarından yararlanarak elektrikçinizin kurması gerekebilir. Portatif-taşınabilir modüller direkt mevcut prizin üstüne takıldığı için elektrikçiye gerek yoktur.

2-Güvenlik

Kapı-pencere sensörü, hareket sensörü, duman, gaz, su baskını, kapı kilidi gibi çeşitli güvenlik cihazları vardır. Normalde alarm kuruluyken hareket algılandığında alarm çalar bunun tam tersini düşünün; yaşlı biri evde 5 saat içinde salona girmezse yani hareket algılanmazsa size bilgi gönderilir.

Zipabox’ta aylık ödeme yoktur, alarm durumunda cep telefonunuza sesli arama-sms ve email gelir. Sesli arama veya sms için sadece 5€’luk kontör satın almalısınız. Sesli arama bedeli yaklaşık 0,40€ sms 0,20€ civarındadır, gelen sesli aramayı açmazsanız krediniz düşmüyor ancak SMS gönderilince kontörünüz düşer. Alarm durumu çok sık rastlanan bir olay olmadığı için çokta önemli değil.Aynı anda istediğiniz kadar numara arattırabilirsiniz.

3-Isıtma&Soğutma

Isıtmayı üç farklı yöntemle kontrol ediyoruz;

A-En basit çözüm elektrik-aydınlatmada prizin altında kullandığımız aç-kapat modülü ile kombinizin elektriğini açıp kapatabilirsiniz. Ancak derecesini ayarlayamazsanız.Bu yöntem elektriğin aniden açılıp kapanmasından dolayı kombinize ve modüle zarar verebilir.

B-Kombiniz eğer termostata uygunssa saatlik-günlük-haftalık programlanabilir bir liste oluşturabilirsiniz.

C-Odadan odaya ısıtma ile ister yerden ısıtmanız olsun ister merkezi yada kombi, peteklere akıllı vana takılarak her odayı istediğiniz derecede tutabilirsiniz.(Bu vana pay ölçer değildir)

4-Konfor

Akıllı kapı kilidi dairenizin çelik kapısına uygulanıyor, daire içinde de kullanmak mümkün. Biri kapıda kaldığında siz uzaktan daire kapınızı açabilirsiniz, bu kolaylığa çabuk alışıyorsunuz ve bir daha anahtar kullanmıyorsunuz. Şöyle bir örnek kullanım var; evden çıkarken ışık anahtarına yada anahtarlığınızdaki kumandaya basın, 15 saniye sonra daire kapısı kilitlenir, tüm açık ışıkları ve panjurlar kapanır, alarm devreye girer ve asansör katınıza gelir. Bunları kendiniz tek tek yapmaya kalksanız dışarı çıkmaktan vazgeçebilirsiniz:)

Motorlu perde-panjur-garaj kapısı-projeksyion cihazlarını kontrol edebilirsiniz. Kızılötesi ile çalışan herhangi bir elektronik eşyanızı da akıllı kızılötesi cihazla yönetebilirsiniz. Örneğin TV-Ses Sistemi-Klima-Dvd…

Tüm bu özellikleri istediğiniz gibi proglamlayabilirsiniz, biz buna senaryo diyoruz.

Örneğin ; Salona girdiğinizde duvardaki ışık anahtarına bastınız, ışıklarınız %80 yandı, panjurlarınız kapandı TV, ses sistemi ve kanal d açıldı, ses 15. seviyeye geldi, klimanız açıldı, diğer tüm odaların ışıkları ve panjurları kapandı, mutfakta su ısıtıcı çalıştı.

Genel anlamda sık kullanım şekilleri yukarıdaki gibidir, ama yetmez bize daha fazlası lazım. O zaman devreye 9-32v güçle çalışan ve 2 inputu olan binary sensörler giriyor. Tırnak kadar bu cihaz ile kapı zilinizi akıllı yapabilirsiniz. Biri zilinize bastığında ip kameranız fotoğrafı çekip size gönderebilir.

MEVCUT MOTORLU PANJUR-PERDE VEYA GARAJINIZIN DUVARDAKİ BİR BUTONDAN ÇALIŞIYOR OLMASI GEREKİR.

—2015 Güncelleme : Artık mevcut kumandanızı da sisteme ekleyebiliyoruz!—

 

Eğer herhangi bir alıcı-verici varsa yani uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyorsanız alıcının iptal edilmesi gerekir.Bazı motorlarda alıcı kendi içinde olduğundan motorlu panjur-perde-garaj kontrolü kullanılamaz.

Kablolu Akıllı Ev Sistemi

1980’lerde ENDÜSTRİ için geliştirilmiş olan kablolu sistem, bir şekilde evlere uydurulmuştur. Bir kucak dolusu kablonun tavanlardan, duvarlardan evinizin her köşesini dolaşarak, 2 metrekare civarında bir panoya toplanmasıyla çalışabilir. Eğer akıllı ev sistemi için tadilattan çekinmiyorsanız, kilometrelerce kablonun evinizi işgal etmesi önemli değilse ve daha yüksek maliyetlere katlanmak sorun olmuyorsa, seçim sizin. Günümüzde bu eski sistemi hala bulabilirsiniz. Yeni evinize taşıyazmasınız ve çok pahalıdır. Ayrıca Z-Wave ürünlerinin çoğunda, birden fazla özelliğin tek bir cihazda var olduğunu unutmayın.

KAYNAK : http://evakilli.com/kablosuz-akilli-ev-evakilli-com/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

bir yorum

  1. akıllı ev sistemleri

    Teşekkürler paylaşımınız için. Çok güzel bir makale olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir