Büyük potansiyel – Giyilebilir teknolojinin işletmelerde kullanımı

Giyilebilir teknoloji ürünleri son bir hızda teknoloji marketlerinde yerini almaya devam ederken, daha çok bireylerin günlük hayatına getirebileceği faydaların üzerinde duruyoruz. Günlük aktivitenizi takip ederek ne kadar kalori harcadığınızı takip eden bilekliklerden tutun, ECG’nizi ölçen bantlara kadar birçok farklı ürün bugün hızlıca erişilebilir durumda. Bu ve benzeri cihazların son tüketicilere sunduğu değer önerisi müşteri tarafından satın alındı ve yeni bir devrim başladı. Fakat bu alandaki asıl büyüme katalizörünün bu teknolojilerin işletmelerdeki kullanımı olduğu öne çıkmaya başlamış durumda.

Giyilebilir teknolojinin bireyin yaşamına getirdiği faydalar son zamanlarda işletmelerin de oldukça dikkatini çekmeye başladı. Accenture danışmanlık firmasının hazırladığı bir rapora göre akıllı saatler ve gözlükler gibi ürünler operasyonlarının dinamiklerine daha yakından bakmak ve hakim olmak isteyen organizasyonlara büyük faydalar sağlayabiliyor, hatta milyarlarca $ tasarruf etmelerine olanak veriyor. Biz de VesLabs olarak giyilebilir teknolojideki asıl devrim yapacak etkinin şirketler tarafında olacağına inanıyoruz, ve buna uygun çözümleri geliştirmek adına proje altyapı çalışmaları yapıyoruz.

Wearables1

Forrester Research’un bir araştırmasına göre global çapta işletmelerin karar vericilerinin 68%’i giyilebilir teknolojiyi bir öncelik olarak konumlandırıyor. Bunun yanı sıra Amerikalı tüketicilerin toplamda 45%’nin giyilebilir teknolojiye ilgi duyduğunu göz önünde bulundurursak, bu teknolojinin işletmelerde hızlı bir büyüme göstereceği ve çalışanlar tarafından işyerinde kullanım oranlarının artacağını ön görebiliriz. Bunu yeni piyasaya sürülecek olan Google Glass 2 ürününün duyurmuş olduğu değişen stratejisinden de görebiliriz. Google Glass 2 sadece işletmelerin kullanımına ve B2B satışa açık olacak, özellikle medikal ve üretim alanında kullanımı her geçen gün artan ürünün asıl değer önerisinin işletmelerin çalışanlarının iş yapış kalitesine olan artışında olduğu geç de olsa anlaşıldı.

Giyilebilir teknoloji ürünleri gerçek zamanlı veriyi operasyon esnasında sağlarken, çalışanların ellerini meşgul etmeyerek, herhangi bir araç veya ekipman kullanmasına fırsat vermektedir. Bu sayede çalışanların rutin işlerini yaparken bilgilendirilmesini mümkün kılınarak işyerindeki  performanslarını ciddi şekilde arttırabilir. Giyilebilir ekranlar aynı zamanda güçlü video desteğini de sahadaki çalışana anlık olarak sağlayabilir, daha deneyimli olan meslektaşları uzaktan bağlanarak sahadaki / işin başında olan operatörün gördüğünü Google Glass ve benzeri cihazlar üzerinden görebilir, işlem esnasında destek olabilir. Bunun yanı sıra giyilebilir teknoloji cihazları iş karar mekanizmalarına destek sağlarken aksiyon kararlarının veriliş sürelerini saniyeler mertebesine indirerek hızlandırabilir ve süreci kolaylaştırabilir.

Giyilebilir teknolojinin sağlık, inşaat, medya, tarım, otomotiv, lojistik, depo, perakende, altyapı hizmetleri, ve fabrikalarda çalışanların iş yapışlarını değiştirerek derin ve faydalı bir etki yaratacağına kesin bir gözle bakılmaktadır. Bu faydaları birkaç madde de aşağıdaki gibi özetlemek mümkün;

  • Gerçek zamanlı veriye iş yapış anında hızlı ve kolay erişim
  • Bilgiyi operasyon alanından paylaşma ve o an uzaktaki kişilerle beraber değerlendirebilme
  • Çalışanların günlük rutinlerindeki dinamikleri ölçümleme ve verimlilik artışı sağlayacak düzenlemeler geliştirme
  • Çalışma ortamlarından görsel bilgi iletme ve geri bildirim alma
  • Güvenlik seviyesinin arttırılması

Amazon-Depo-1024x683

Amazon’un deposunda çalışanların giyilebilir tag’ler sayesinde indoor lokasyon konumlandırması yapılarak route optimizasyonu sağlanıyor.

Yukarıda tanımladığım hedeflerin temelde işletmenin çalışma süresince verimliliğini arttırıcı faktörleri ön plana çıkmakta, fakat giyilerbilir teknolojinin bir diğer potansiyel büyük getirisi ise çalışan sağlığının üst seviyede tutulması. Çalışanlarımızın sağlıklı olması ve genel enerji seviyelerinin üst seviyede kalması için giyilebilir teknolojinin şirketler tarafından kullanılması son zamanlarda Paypal, Facebook gibi şirketlerin kullanmaya başladığı bir yöntem haline geldi. Çalışanların günlük aktivite hedeflerini başarması hem şirket hem de çalışan için kazan-kazan bir çözüm oluşturmakta, bu sayede çalışanların sağlığı korunmuş olurken, işveren de sağlık maliyetini aşağıya çekebiliyor. Bu konuyu bir servis olarak veren firma Amerika’da şimdiden 300.000 çalışana ulaşmış durumda ve de Qualcomm, Activision Blizzard, Henry Schein gibi şirketler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Burada yine ortaya çıkan verinin nasıl mevcut problemleri veya durumu iyileştirebildiğini çok iyi bir şekilde görebiliyoruz. Verinin kral olmadığı bir yer yok.

Cihazların salt kullanımının yanında, cihazlardan alınan verilerin anlamlı bir bilgi olarak sunulması ve analizinin de bir başka ihtiyaç olduğunu işletmelerimizin farkında olması gereken bir husus olarak öne çıkıyor. Günlük aktivite ölçer bileklikten alınan bir veri setinin işletme müdürü için ne kadar anlamlı olabileceği tartışılır, bu verilerin işletmeye özel olarak kendi operasyonlarında ne anlam ifade ettiği müşteri ile yakın çalışılarak tespit edilmesi gereken ve uygulayıcı firmanın göz önünde bulundurması gereken önemli bir faktör.

wearable-in-workplace

Bu bağlamda giyilebilir teknoloji olarak tanımladığımız cihazların aslında tek başlarına ifade edecekleri anlamın bir işletmenin beklentileri ile uyumlu olmadığı ve yetersiz kalacağı aşikardır. Bu sebeple işletmelerimizin böyle bir donanım yatırımına girmeden önce kendilerinin ihtiyaçlarını doğru belirlemenin yanında elde edilmesi gereken verilerin de tanımlamasının yapılması gerekmektedir. Bu teknolojiye ait cihazların mutlaka işletmenin belirlediği ihtiyaçları karşılayabilecek bir yapıda cihazlarla beraber mobil uygulamalar ve web tabanlı yönetim yazılımları ile bir platform yaklaşımıyla sunulması gerekmektedir. Samsung’un B2B pazarında giyilebilir teknolojinin nasıl öne çıkacağını anlatan yazısına buradan göz atabilirsiniz

Temel olarak işletmelerin giyilebilir teknoloji adaptasyonuna işlerine uygun olan alanları belirlemeyle başlamalarını tavsiye ediyoruz. İyi bir başlangıç noktası olarak ise sürekli olarak masa dışında görevleri olan ve ellerini kullanırken sürekli olarak dış kaynaklardan gelen verileri kullanması gereken çalışanların hedeflenmesini uygun görüyoruz. Giyilebilir teknoloji cihaz ekranlarının mevcut akıllı telefon, tablet ve masaüstü uygulamalarına göre fizibilite, uygulama kolaylığı, maliyetleri ve yarattığı etki yönünden analiz etmek önem arz etmektedir. Sonrasında ise, uygulamaya geçmeden önce işletmelerin giyilebilir teknoloji cihazlarının hangi işletme problemini çözebileceğini belirlemesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise etkiyi en iyi şekilde görmek adına gerçek saha ortamında birkaç cihazlık denemeler yapmak projenin sağlıklı şekillenmesi ve doğru kararların alınması bakımından önem teşkil etmektedir.

Veslabs olarak nesnelerin interneti alanında Türkiye’nin öncü firmalarından biri olarak giyilebilir teknolojinin işletmelerdeki faydalarına inanıyoruz. İşletmelerimizin bu alandaki yapacakları çalışmaların cihazlarla beraber veriyi, işletmenin fayda sağlayacağı bir şekilde sunan yazılımlarla bir bütün olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sizler de giyilebilir teknolojinin işletmenizi getirebileceği potansiyel faydaları merak ediyorsanız, bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.

KAYNAK : veslabs

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir