Samsung Nesnelerin İnterneti İçin Yeni Platformu IoT.js’yi Duyurdu

Nesnelerin interneti (Internet of Things) son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan terimlerden biri. IoT, farklı bir şekilde adreslenen nesnelerin kendi aralarında bir ağ oluşturması ve bu ağ içinde belli bir protokol ile birbiriyle iletişim olmalarına deniyor.

internet-of-things-samsung

Samsung Electronics, hafif araçların birbiriyle etkileşime girebilecekleri bir IoT platformu açtığını duyurdu. IoT.js adındaki platformda, mikro kumandalar ya da birkaç kilobaytlık RAM’e sahip cihazlar birbirleriyle iletişim halinde olabilecek.

Bu platform nesnelerin interneti için Samsung’un geliştirdiği sayısız projeden biri. Bu proje ile birçok nesnenin birbiriyle beraber çalışabilmesi planlanıyor. Bu cihazlar arasında akıllı ev cihazları, mobil cihazlar ve akıllı televizyonlar gibi karmaşık yapıya sahip olan cihazların yanı sıra lambalar, termometreler, açma kapama düğmeleri ve sensörler gibi daha küçük cihazlar da bulunuyor. Bunların hepsinin bir arada çalışması, kullanıcıların daha akıllı ve verimli bir hayata sahip olmasını sağlayacak.

Iot.js platformu JavaScript motorunun daha hafif sürümü olan JerryScript’ten oluşuyor. IoT.js, node.js’nin hafif sürümü. JavaScript, webte bir programlama dili, node.js ise JavaScript motoru ile kurulan bir platform. IoT.js, bu programlama dili ve platformu daha küçük cihazların çalışabileceği bir hale getirecek ve böylece bu araçlar arası iletişim, birlikte çalışabilirlik artacak.

Bunlara ek olarak IoT.js, şu an var olan teknolojilerle de uyumlu olacak. Bu da geliştirici ve yazılımcıların mevcut cihazlar için IoT uygulamalar geliştirebilecekleri anlamına geliyor.

Bu platformla birlikte Samsung, geliştiricilerle beraber çalışarak  tasarım süresinden başlayarak tüm geliştirme sürecinde yazılımcılarla beraber çalışmalar yürütecek.

Samsung Electronics Yazılım Merkezi Başkan Yardımcısı Kyeongwoon Lee, bu platformla cihazlar arasındaki iletişimi ve etkileşimi daha da artırmayı amaçladıklarını dile getiriyor. Lee, bu platformu yazılımcılarla beraber geliştirmek istediklerini ve onların da bu platformda kendileriyle beraber çalışmalarını umduklarını belirtiyor.

Bu platformda geliştirme yapmak isteyen yazılımcılar ve girişimciler www.iotjs.net ve www.jerryscript.net sitelerini ziyaret edebilir.

KAYNAK : http://www.digitaltalks.org/2015/07/24/samsung-nesnelerin-interneti-icin-yeni-platformu-iot-jsyi-duyurdu/ ( Sinan Oypan )

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir