Nesnelerin interneti için GND Teknik GSM / GPS / IOT Kartı

Arduino Gsm ve Gps

Nesneleri internete bağlarken temel olarak kullanılan iki teknoloji GSM ve WIFI teknolojileri. Cep telefonlarımızdan da zaten bu iki teknolojiden birisini kullanarak internete bağlanıyoruz. Evimizde iken modemlerimiz üzerinden Wifi protokolü ile kablosuz internet kullanırken, WIFI’ın olmadığı alanlarda GSM servis sağlayıcıların bize sunduğu GPRS veya 3G bağlantısı üzerinden internete çıkıyoruz.

Benzer şekilde elektronik cihazları / nesneleri de bu iki teknolojiden birisi ile internete çıkartabiliyoruz. Bunun için GSM modemler ve WIFI modülleri kullanılıyor. Aslında GSM üzerinden internet bağlantısı ile cihazların uzaktan takibi uzun süredir kullanılıyor. En yaygın örneklerinden birisi de araç takip sistemleri. Firmaların sahada gezen araçlarını uzaktan izlemeleri için araçlara takılan cihazlarda GSM modemler bulunuyor. Aynı zamanda konum bilgisini elde etmeye yarayan GPS teknolojisi ile araçların konumları gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor. Yani nesnelerin interneti son bir iki yıldır çok fazla konuşulmaya başlanmış olsa da uzun süredir benzer teknolojiler kullanılıyor. Aslında nesnelerin interneti cihazların internete bağlanmalarından çok daha fazlasını içeriyor ama bu başka bir yazının konusu olacak.

GSM modemleri genellikle UART haberleşme modülleri ile kullanabiliyoruz. Kendi içlerinde “AT komutları” adı verilen bir komut seti ile kontrol edilebiliyorlar. Bu komutları kullanarak sesli arama yapma, SMS alma ve gönderme, GPRS veya 3G üzerinden internete bağlanma işlemleri gerçekleştirilebiliyor. GSM modemlerle çalışmak için aynen telefonlarımızda olduğu gibi aktif bir hat ve bu hatta ait bir SIM kart gerekiyor.

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kartı GND Teknik firmasının ürettiği M2M kartlarından bir tanesi. Kartın Üzerinde GSM modül bulunan ya da hem GSM hem GPS bulunan farklı versiyonları bulunuyor. Arduino pin dağılımına da uygun olarak üretildiğinden Arduino Mega ile kolaylıkla kullanılabiliyor.

Kart üzerinde SIMCOM firmasının GSM modülü yer alıyor. Bu GSM Modüle ait AT komutlarını bu linkteki dökümanda bulabilirsiniz.

Arduino Mega veya istediğiniz herhangi bir mikrodenetleyici kartı ile deneme yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili RX ve TX pinlerini kullandığınız karttaki RX, TX pinlerine bağlamak. Seri bağlantı üzerinden AT komutlarını gönderebilirsiniz.

Arduino Mega ile kullanım için 1 nolu seriport ile 0 nolu seri port arasında köprü olarak çalışan basit bir yazılımın kodlarını şurada bulabilirsiniz. Böylelikle Arduino serial monitör üzerinden modülle haberleşmek mümkün. AT komutu gönderdiğinizde (sonuna CR karakteri eklenerek) modülden “OK cevabı döndüğünü görmelisiniz.

ARDUNO

Kart şu anda Direnç.net üzerinde satılıyor. Bütün teknik dökümanları da şu linkte bulabilirsiniz. Kartı kullanarak GPRS ve SMS kullanan farklı uygulamalar geliştirmek mümkün. Kartı Arduino Mega ile kullanacaksanız şurada belirtilen jumper ayarlarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca modülü harici bir kaynaktan da beslemeniz gerekiyor.

Yurtdışından alınan GSM kartlarında IMEI kayıdı olmadığından modüllerin bir süre sonra erişime kapatılması söz konusu oluyor. Bu kartlardaki modüllerin IMEI’leri kayıtlı olduğundan böyle bir sorun da ortadan kalkmış oluyor. Sizler de bu kartla farklı uygulamalar yaparsanız lütfen yorum olarak uygulamanızın linkini paylaşın.

KAYNAK : http://coskuntasdemir.net/donanim/nesnelerin-interneti-icin-gnd-teknik-gsm-gps-iot-karti.html ( Coşkun Taşdemir )

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir