M2M Faydaları ve Çözümleri (Vodafone)

M2M’in Faydaları:

M2M, şirketlerin bilgi merkezleriyle makinalar arasında kablosuz iletişim kurulabilmesini sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde elektrik sayaçlarındaki veriler güç vericilerine uzaktan gönderilebilir, kamyonlar yüklerinin durumu hakkında bilgi verebilir ve çalınan arabalar takip edilerek bulunabilir.

Vodafone M2M olanakları ile daha önceden belirlenmiş bir saatte, Vodafone ağı üzerindeki çok sayıda cihaz arasında insan müdahalesi olmaksızın bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Örnek olarak:

• Her birkaç saniyede bir doğalgaz veya elektrik tüketimini ölçerek bildirilmesini sağlayan sayaçlar sayesinde tasarruf yapılır.
• Araba ve kamyonların lokasyonlarını ve lojistik bilgilerini raporlamasını, lojistik takip yapılmasını veya sürücülere uzaktan destek gibi hizmetlerin sunulmasını sağlayan araç takip sistemi ile verimlilik artışı sağlanır.
• Kontrol merkezleri ile temas kurulmasını sağlayan güvenlik alarmları sayesinde acil durumlar önlenebilir
• Sorun olduğunda alarm verebilen asansörler ve yazıcılar.
• Cep telefonun çektiği her yerde kullanılabilen kredi kartı okuyucuları veya yazar kasalar (Mobil POS sistemleri).
• Tedarik zinciri sistemlerine bağlanabilen stok kontrol terminalleri.
• Petrol kuyusu platformları ve inşaat sahaları gibi kritik ekipmanların önemli olduğu alanlarda demirbaş takibi.
• Hastaların uzaktan takibini yapabilen tıbbi cihazlar.

Enerji Yönetimi ve Sayaç Takip Çözümleri

Elektrik, doğalgaz ve su sayaçlarında üretilen kullanım verilerinin uzaktan anlık olarak takip edilebilmesi sayesinde şebekelerde yaşanan enerji kayıp ve kaçaklarının önüne geçilerek gelir artışı sağlanmaktadır.

M2M teknolojisinden yararlanılarak şebekeler ile enerji dağıtımının daha verimli ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla takip ve ölçüm bilgisi alınabilinmektedir.

Bu hizmetin katkıları arasında daha az enerji kesintisi yaşanması, şebekedeki enerji kayıplarının azalması, enerji piyasasının daha verimli hale gelmesi ve yenilenebilir enerji üreticilerinin koşullarının iyileştirilmesi sayılabilir.

Müşterilerin tükettiği ve ürettiği enerji miktarları hem kamu hizmetini sağlayan şirket hem de müşteri tarafından M2M teknolojisi sayesinde anlık olarak izlenip uzaktan kontrol edilebilir.

Bu sayede şirket ile müşteriler arasında olumlu bir iş birliği ilişkisi kurulabilmektedir.

Filo ve Varlık Yönetimi Çözümleri

Araç filolarına ve diğer değerli varlıklara ait lokasyon, seyir hızı, katedilen mesafe, yakıt tüketimi, sürüş zamanı ve rota benzeri bilgilerin anlık olarak kontrol edilmesi sayesinde tasarruf sağlanmaktadır.

M2M, takip uygulamalarını daha da ileri taşıyarak yük ve araç takibi yapmak isteyen şirketler için yeni alanlar yarattı. Araç ve sürücü yönetimi, mobil iş gücü yönetimi ve güzergah belirleme dahil olmak üzere oluşturulan bu alanların hepsinde, şirketlerin finansal ve lojistik yükünü hafifletmek ve taşınan malları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde teslim etmek amaçlanıyor.

M2M teknolojisi ürün bütünlüğünün sağlanması, raf ömrünün optimize edilmesi, zararın azaltılması ve tedarik zinciri boyunca riskin kontrol edilmesi gibi alanlarda kullanılıyor.

Aynı zamanda ilgili prosedür ve süreçlerin iyileştirilmesine yönelik temellerin atılmasına yardımcı oluyor.

Güvenlik Çözümleri

Kablosuz iletişim, piyasa taleplerini karşılamak için çok fonksiyonlu güvenlik hizmetlerinin hızlı ve ekonomik bir şekilde sunulabilmesini sağlar.

Erişim kontrolü, izinsiz giriş tespiti, görüntü akışı gibi özellikler artık tek bir güvenlik platformunda bir araya getirilerek tek bir cihazdan merkezi olarak yönetiliyor. M2M teknolojisi para sevkiyatı ve hapishanelerdeki mahkûmların hareketi gibi alanlarda da takip ve analiz yapılmasını sağlıyor.

M2M tabanlı güvenlik sistemleri ile;

Kullanıcılara hareket ve duman dedektörleri, kameralar, termostat ve erişim – kontrol sistemleri tarafından kablosuz anlık veri aktarımı yapılması sayesinde etkin ve düşük maliyetli güvenlik önemlemlerinin alınabilmesi, Uzaktan kontrol ile belirli bölgeler, kapılar, köprüler ve aydınlatma sistemlerinin ağ üzerinden kablosuz olarak açılabilmesi/kilitlenebilmesi mümkün olabilmektedir.

Alarm sistemleri kapsamındaki erişim kontrolü, izinsiz giriş denetimi ve görüntü akışı gibi özellikler artık tek bir takip platformuna aktarılarak tek bir cihaz üzerinden yönlendirilebiliyor. M2M teknolojisi ile uydu-yer bağlantısı kurularak sahaya yerleştirilen sistemler ile kontrol merkezleri arasında bağ kurulabiliyor ve sonradan analiz yapılabilmesini sağlamak amacıyla görüntü kaydı alınabiliyor. M2M teknolojisi, uydu çıkış hattı ile görünürlüğü arttırmak, sorunlu noktalara odaklanmak ve temel bakım ve yazılım güncellemelerini sağlamak amacıyla elde edilen verilerin ilgili birimlere aktarılmasını da sağlıyor.

Otomotiv Çözümleri

Araçlara yerleştirilen sensörler ile mekanik sorunların otomatik olarak tespit edilmesi, değişen yol koşullarına göre ve kaza durumlarında anlık müdahale yapılabilmesi sayesinde her koşulda daha iyi performans sunularak müşteri memnuniyetinin artırılması sağlanmaktadır.

Vodafone şebekesi üzerinden sürekli veri akışı sağlayan sensörlerle donatılmış araçlar mekanik sorunları otomatik olarak tespit edebilmekte ve değişen yol koşullarına göre anlık müdahalelerle performansı iyileştirebilmektedir.

Sürücüler M2M teknolojisi sayesinde yola çıkmadan potansiyel sorunlar konusunda uyarılar alabilmekte ve gidecekleri yolun kar yağışı veya kaza nedeni ile tıkanıp tıkanmadığı ya da yol koşullarında bir değişiklik olup olmadığı konusunda önceden bilgi sahibi olabilmekteler.

M2M teknolojisi, otomotiv sektörünün geçirdiği evrim sürecinde pek çok kilit noktada rol oynuyor.

Hava tahmin raporları ve lokasyon bazlı yol bilgisi gibi haber-eğlence hizmetleri sürüş deneyiminin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor.

Dijital haritalama ve rotalama hizmetlerinde önde gelen firmalar, navigasyon cihazları için Vodafone’un sunduğu M2M hizmetlerinden faydalanmayı tercih ediyor.

Sağlık Çözümleri

Hastaların kullandıkları tıbbi cihazlar tarafından ölçümlenen biyolojik verilerin uzaktan izlenebilmesi ile tedavideki mesafe engeli ortadan kaldırılarak sağlık sektörüne özel yeni iş modelleri sunulmaktadır.

M2M teknolojilerinden beslenen teletıp uygulamaları ile teşhis ve tedavi aşamaları daha kolay yönetilebiliyor. Hastaların vücutlarına yerleştirilen akıllı cihazlar ile biyolojik veriler uzaktan anlık olarak takip edilebiliyor.

Bu sayede mesafenin neden olduğu engeller ortadan kalkarken tıbbi bilgi daha fazla sayıda insan tarafından erişilir oluyor.

M2M bazlı teletıp uygulamaları sayesinde, dağınık yerleşimlerin olduğu zorlu coğrafi koşullar altında hastalar sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalmadan anında teşhis ve tedavi hizmetinden faydalanabiliyor.

Aynı şekilde yaşlılar da hastanelere yatırılmadan evlerinde tedavi görme özgürlüğünü yaşayabiliyor.

Hastalara takılan alıcılar kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklarda, doktorlara data gönderimi yapılmasını sağlıyor. M2M şebekesi üzerinden anlık olarak sağlanan iki taraflı veri akışı ile ayrıntılı durum bilgisine erişilebiliyor. Böylece doktorlar hastanın sağlık durumunda bir kötüleşme söz konusu ise bunu önceden tespit ederek tedaviye daha erken başlayabiliyor.

Saha Otomasyon

Saha Otomasyonu Sistemi; firmaların mobil satış ekipleri tarafından özel el terminalleri ve saha otomasyonu yazılımları sayesinde; sahadaki ürünlere ait fiyat, aktivite, stok durumu, bulunurluk, raf payı, sipariş ve benzeri bilgilerin merkezi sistemler ile paylaşılmasına imkan sağlayan çözümdür.

Saha Otomasyonu Sisteminin Faydaları

Maliyetlerin Azaltılması: Etkin planlama ve çalışma
Pazar Payı ve Cironun Artırılması: Müşterilere yerinde, hızlı ve kaliteli hizmet
Operasyonel Verimlilik: Tüm sahanın anlık olarak izlenebilmesi
Raporlama : Sahadan toplanan tüm bilgilere ilişkin gelişmiş raporlama özellikleri
Stok Takibi:Sipariş ve faturalama süreçlerinde stok kontrolü
Yönetim Kolaylığı:Tüm cihazların tek merkezden kontrol edilebilmesi

Tüketici Elektroniği Çözümleri

Yeni cihazlar ve iş modelleri gündelik hayatımızın bir parçası olmaya aday olan M2M çözümlerinin temelini oluşturmaktadır.

Diğer bireysel ürünlerde yaygın olarak karşılaştığımız gibi, kullanıcı bağlantıyı sağlayan ve hizmeti veren teknolojinin altında neler yattığından çoğunlukla bihaberdir. Aslında,M2M hizmetlerinin elektronik kitap okuyuculardan dijital resim çerçevelerine, navigasyon cihazlarından fitness takip cihazına kadar pek çok üründe fark edilmeden kullanılması bu hizmetlerin beğenildiğini göstermektedir.

Uzaktan Bakım ve Kontrol Çözümleri

Yazıcılardan otomatlara, asansörlerden bina aydınlatma ve havalandırma sistemlerine kadar pek çok cihaz ve sistemin anlık olarak takip edilebilmesi sayesinde örneğin arızaların önüne geçilerek müşteri memnuniyetinin arttrılması sağlanmaktadır.

Aydınlatma, otomasyon ve bahçe sulama gibi sistemlerin M2M teknolojisiyle kontrol edilmesi enerji tasarrufu sağlamanın yanında tüm sistemin tek bir merkezden kontrol edilmesine ve uzaktan yönetilmesine de olanak veriyor.

Alıcılar aracılığıyla sistemdeki arızalar hızlı bir şekilde tespit edilmekte ve giderilmekte.

Aynı zamanda anlık raporlama ve incelemelerle doğru kullanım yöntemlerinin belirlenmesini sağlayarak, bakım maliyetlerinin azalmasına yardımcı olmakta.

 

KAYNAK : http://www.vodafone.com.tr/Is-Ortagim/M2M-Kullanim-Alanlari.php

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir