Ağınız nesnelerin internetine hazır mı?

Nesnelerin İnterneti (IoT), son 18 ayın popüler bir ifadesi olmasına karşın, bunun geçerli olduğu cihazların ölçüsü sınırlı kaldı.

aginiz-nesnelerin-internetine-hazir-mi

Ancak, zamanı geldiğindeIoT’yi ve işletme çapında ve pek çok dikey piyasada IoT cihazların kitlesel sürümünü artıracak yeni kullanım çeşitlerini destekleyeceknetwork teknolojisindeki gelişmeler nihayet daha büyük ölçekli IoT uygulamalarını tetikleyecek.

IoT cihazlar, iş akışları hakkında daha önce mümkün olmayan ölçüde bilgi düzeyi sunarak, işletme süreçlerinde ciddi ilerlemeler sağlayabilir. Örneğin, IoT cihazlarının lokasyon teknolojisiyle donatılması sayesinde bir Hastane en çok ihtiyaç duyulan yere kritik ekipmanların ulaştırılması için gereken süreyi kısaltabilir, böylelikle maliyetleri düşürebilir ancak daha önemlisi hayat kurtarabilir. IoT cihazlar ayrıca makineden makineye (M2M) süreçlere imkan vererek, emek yoğun prosedürleri hafifletecek, böylelikle işletmeler insan kaynaklarını daha önemli görevlere yönlendirebilecek.

Wi-Fi üzerinde Çalışma

IoT cihazlar tipik olarak Wi-Fi ağlarına doğrudan bağlanıyor veya tablet ve akıllı telefon gibi bir WiFi cihaza bluetooth bağlantısı yoluyla ulaşıyor. İşletmelerin yaygın Wi-Fi ağları sayesinde Wi-Fi öncelikli erişim seçeneği olacak. Güç imkanları daraldığında edge bağlantı olarak Bluetooth veya özellikle Bluetooth LowEnergy (Bluetooth LE) kullanılacak.

Bluetooth tabanlı IoT cihazlar daha yaygın kullanım kazandıkça, Bluetooth LE teknolojisi, daha gelişmiş bağlantı ve yönetim seçenekleri sunmak amacıyla bazı Wi-Fi erişim noktalarına entegre edilecek. IoT cihazlar için diğer bazı kablosuz teknolojiler değerlendirilirken, pek çok üretici, daha zengin bir deneyim ve birlikte işlerliğin sağlanabilmesi amacıyla bağlantı seçeneklerinin sınırlandırılmasının önemini fark ediyor.

IoT cihazlardaki artış, teknolojiyle çalışan işletmeler için bazı ciddi güçlükler getirecek. Örneğin, bazı IoT cihazlar işletmenin içindeki sunuculardan uygulamalara bağlanırken, bu cihazların büyük çoğunluğu bulut tabanlı uygulama sunucularına ve işletme dışındaki analitik sistemlere yönelik olup, güvenlik konularını gündeme getiriyor. Hackerların (korsanların) işletmeye sızmak amacıyla giriş olarak kullanmamaları için işletmelerin bu cihazları güvenli hale getirmeleri gerekiyor.

Ayrıca, akıllı telefondan çok daha uzun ömre sahip buzdolabı gibi IoT cihazların farklı ömürleri olması nedeniyle, devam eden yazılım güncelleme desteği de önemli ölçüde farklı olacak ve IoT ekosistemleri çapında farklı niteliklerin oluşmasına yol açacak.

Bazı cihazlar sıklıkla yazılım güncellemesi alacak, bazıları ise uzun ömürleri nedeniyle yazılım güncellemesi almayacak ve eski bağlantı teknolojisini muhafaza edecek. İşletmelerin, ağlarının, önceki nesil kablosuz teknolojiyi kullanan ve zamanla yazılımlarında güvenlik güncellemesi bulunmayan geleneksel IoT cihazları desteklemesini ve bunlara güvenlik sunmasını sağlaması gerekiyor.

IoT Altyapısı

İşletmeler, nesnelerin internetini desteklemek üzere network altyapısı oluştururken aşağıdakileri dikkate alması gerekiyor:

1 Networkler üzerindeki cihaz yoğunluğu artacak. Daha önce, belirli bir network üzerindeki cihaz sayısı doğrudan network üzerindeki kişi sayısına bağlıydı. Nesnelerin interneti ile cihazlar insanların yanı sıra makinelerle ve süreçlerle bağlantılı hale gelecek. #GenMobile tarafından geçen sene belirtilenin ötesinde iiletmeler çok büyüm miktarda cihaz yoğunluğunu destekleyecek ağlar tasarlaması, Wi-Fi networklerini 802.11ac’ye yükseltmeleri ve edge erişim anahtarlarını artan cihaz yoğunluğunu destekleyecek biçimde geliştirmesi gerekiyor.

2 IoT cihazlar yeni potansiyel güvenlik açıkları getirecek. İşletmeler, cihazların, korsanların işletmeye dalacakları nokta olmasını engellemek amacıyla networklerini güvenlik duvarıyla tasarlaması ve bu cihazları izole etmesi gerekiyor. Cihazların kullanacağı işletim sistemlerinin sayısı ve çeşidiyle birlikte işletmeler, cihazlarda bulunan bütün güvenlik açıklarını kapatmada güçlük çekecek. İşletmelerin, hassas verileri ve uygulamaları korumak amacıyla belirli IoT cihazları ilave güvenlik katmanı oluşturan, paralel bir network üzerine taşıması gerekiyor.

3 Bazı IoT cihazlar, gerçek zamanlı operasyonlara duyarlı olacak veya operasyonlar için önemli ölçüde bant genişliğine ihtiyaç duyacak. Bu sınıf cihazları desteklemek üzere işletmelerin, altyapılarının, ağ üzerindeki IoT cihazları ve uygulamaları otomatik olarak algılayacak ve ardından yönetici-tanımlı politikalara dayalı olarak trafik akışını önceliklendirecek veya kontrol edecek zekaya sahip olması gerekiyor.

4 Artan IoT cihaz sayısıyla birlikte, bu cihazların, konfigürasyonu ve izlemesi de dahil olmak üzere yönetimi kritik öneme sahip olacak. Cihazların envanterini çıkarmak, cihaz ayarlarını oluşturmak, IoT cihazların operasyonlarını ve sağlığını izlemek ve cihaz yazılımını yönetmek için işletmelerin network altyapılarını güçlendirmesi gerekiyor.

IoT cihazlar zamanla geliştikçe ve yaygınlaştıkça, işletmeler tarafından, bu cihazların ihtiyaç duyacağı bağlantı ve yönetim kapasitesi sunacak ve bu cihazların potansiyel olarak getirebileceği yeni tehditlere karşı altyapıyı güvenli hale getirecek network çözümleri oluşturulması gerekiyor.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/aginiz-nesnelerin-internetine-teknoloji-2146919/

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir