​Japon şirketleri kendi bünyelerinde “büyük veri” birimleri kuruyor

Gittikçe daha fazla sayıda büyük Japon şirketi maliyeti düşürmek, ürün kalitesini iyileştirmek ve genel olarak faaliyetlerini geliştirmek amacıyla kendi bünyelerinde “büyük veri”yi analiz edecek birimler kuruyor.

Nikkei Inc.’in büyük verilerle ilgili yıllık anketinde 86 şirketten, aralarında yönetim kurulu başkanları ve başkanların da olduğu üst düzey yöneticiler soruları cevapladı. Anket sonucunda şirketlerin yüzde 67’sinin faaliyetlerini geliştirmek amacıyla büyük veri analizinden yararlandığı belirlendi; bu rakam, 2014 yılındaki yüzde 53’e göre 14 puanlık bir artış anlamına geliyor.

Ankete katılan şirketlerden yüzde 54’ü verileri merkezden yöneten birimler oluştururken, bir diğer yüzde 20’lik kesim de bu tür merkezler kurmayı planlıyor.

Bu tür veri analizleri şirketlerin yüzde 70’i tarafından satış ve pazarlamada uygulanırken, yüzde 46’sı ise tasarım ve üretim maliyetini azaltmak için büyük veriden yararlanıyor.

Öte yandan, endüstri ya da tüketici ekipmanı için network bağlantıları sağlayan Nesnelerin İnterneti teknolojisi de ivme kazanıyor. Ankete katılan şirketlerin hemen hemen tümü bu teknolojiyi kullanır ya da kullanmayı planlarken, yüzde 47’si de zaten kullandığını söyledi.

Ancak büyük veri kullanımıyla ilgili sıkıntılar da söz konusu. En önemli sorun, şirketlerin yüzde 68’inin dile getirdiği, verileri uygulanmasıyla ilgili fikirlerin yetersizliği; ankete katılanların yüzde 62’si ise, veri analizi yapabilecek uzman sayısının azlığından yakındı.

Analist eksikliğini telafi edebilmek amacıyla şirketlerin yüzde 84’ü kendi içindeki çalışanlara eğitim verdiğini belirtti; yüzde 53’ü verilerin analizi için şirket dışından uzmanlara yönelirken, yüzde 39’u ise şirket çalışanlarının rahatlıkla kullanabileceği analiz araç gereçlerinden yararlanıyor.

Bu arada, yapay zekanın da veri kullanımını daha verimli hale getirdiği gözleniyor. Şirketlerin yüzde 90’ından fazlası halen yapay zeka kullanıyor ya da gelecekte kullanmayı planlıyor.

İnşaat şirketi Shimizu’nun başkanı Yoichi Miyamoto, “nesnelerin interneti ve yapay zekayı kullanmak suretiyle binaların fonksiyonlarını geliştirebileceğimizi umuyoruz” diyor.

KAYNAK : http://www.fortuneturkey.com/japon-sirketleri-kendi-bunyelerinde-buyuk-veri-birimleri-kuruyor-25502

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir