2016 Trendleri Ve Mobilite

744573 2015’in sonuna yaklaşırken, Aruba bu sene ve 2016’da etkin olacak trendlerin mobilite ve yeni file çözümleri olduğunu düşünüyor.

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan Aruba’nın Türkiye Ülke Müdürü Ersin Uyar, “Kurumlar, dijital dönüşüm devrimini göz önüne alarak geliştirdikleri mobil stratejileri ile bir adım öteye geçebileceklerini umuyorlar. Yeni bir *IDC raporuna göre, Türkiye’de kurumlar maliyetlerini düşürmek ve esnekliklerini artırmak için gittikçe artan bir oranda dijital dönüşüm girişimlerini benimsiyor ve, Türkiye’deki BT harcamalarının 2016’da 12.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor” dedi.

İleriye yönelik görüşler veya tahminler üzerinde çalışıyor ya da sadece gelecek sene endüstriyi şekillendirecek trendlerle ilgileniyorsanız, işte size Aruba’nın öne çıkacağına inandığı birkaç gelişme:

Wi-Fi ile Telefon Görüşmesi: iPhone’lar şu anda kablosuz ağlar üzerinden telefon görüşmesini destekliyor ve 2016 Wi-Fi ile telefon görüşmelerinin daha da yayılacağı bir sene olacak. Telekom taşıyıcılarının altyapılarını global olarak oluşturmaya başlayacaklarını ve Android gibi başka cihazlarda da bunun daha yaygın bir biçimde benimsenmiş olduğunu göreceğiz. Aruba/HP’nin Ericsson ile yaptığı, müşterilere bu sene Wi-Fi ve LTE çözümleri sunma duyurusu bu alandaki gelişmelerin sadece bir örneği.

Stadyumda Wi-Fi: Kamuya aleni alanlar 2015’te misafirelere Wi-Fi ağları ve yeni servisler sunmaya başladı. 802.11ac Wave 2’nin pazaraçıkması ile beraber, 2016 da pek çok stat ve bu tip alanların , karşı karşıya kalacakları aygıt yoğunluğuna bağlı yüksek trafik ile kafa edebilmek için ağlarını yenilediklerini göreceğiz

Ayrıca pek çok halk alanı, mobil bağlantı için altyapısını güçlendiren, müşterilere navigasyon hizmeti ve katma kıymetli servisler sunmak için işaretleyiciler (beacon) ve mobil uygulamalar kullanan Levi’s Stadium’u gibi başarılı referansları takip edecek.

IoT (Internet of Things – Nesnelerin Interneti) için Güvenlik: Pek çok endüstride (bilhassa de sağlıkta) IoT cihazlarının sayısında ağırbaşlı bir artış gözleniyor. Ağa bağlı aygıt tipleri ve sayılarındaki ağırbaşlı artış ile beraber emniyet de mühim bir problem halini alıyor. Bu cihazların lüzumlu cihazlarla iletişimlerine izin verilirken erişimlerin güvenliğini sağlamak da, 2016’nın çok mühim bir başlığı ; emniyet konusu olacak.

Mobil cihazların bağlantı otomasyonu: 2016’da mektep alanlarında, BYOD (Kendi Cihazını Getir), 1’e 1(1-to1) ve 1’den fazlaya (1-to-many) insiyatifleri artmaya devam edecek, böylece ağa bağlanan mobil aygıt sayısında ağırbaşlı bir artış gözlemlenecek. BT elemanları ve eğitim teknolojisi kaynaklarının gittikçe artan oranda kullanıldığı yeni müfredat ile okullar, bu cihazları hızla ve kolaylıkla devreye alma ve onların müsait file kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmelerini sağlama ihtiyacı duyuyorlar. Buna bağlıolarak otomatik devreye alma çözüm otomasyonuna olan talep 2016’da büyüyecek.

802.11ac Wi-Fi’ye geçiş yoğunlaşacak ve Wave 2’ye olan alaka artacak: Okulların BT birimleri, sınıflarda artan mobil aygıt sayısı ve uygulamalarla boğuşurken, gereksinim duydukları sürat, emniyet ve güvenilirliği sunmak için 802.11ac kablosuz altyapısına hızlı bir geçiş gösterecekler. Ağ tasarımındaki değişikliklerin geniş kapsam sunmaktan ziyade daha yüksek kapasite ve aygıt yoğunluğu taleplerini karşılamaya yönelmesiyle beraber, daha fazla mektep yeni 802.11ac Wave 2 kablosuz file standardının sunduğu özellikleri değerlendirme fırsatı bulacak.

Multi-gigabit Ethernet ile varlıklı öğrenme deneyimine hazır olun: Daha fazla üniversitenin öğretim standartlarını yükseltmek için online eğitim ve test vasıtaları ile medyayı da kullanmasıyla beraber, talepleri karşılamak için (multi-gigabit) Ethernet bağlantısını destekleyen yeni “erişim katmanı anahtarlama” ürünlerine yönelecekleri aşikardır. BT bütçelerinin gittikçe daraldığı bu dönemde, var twisted-pair kablo altyapısınıkullanabilen ve hem bugünün hem geleceğin kablosuz erişim noktalarına bağlanmak için en yüksek transfer hızını (1, 2.5, 5 hatta 10 Gbps) otomatik olarak sağlayabilen mahsul arayışı kritik bir ehemmiyet kazanacaktır.

Klasik Mobil Bağlılık Kullanımının Ötesine Geçen Perakendeciler: Perakendeciler, müşterilerin mobil uygulama tercihleri konusundaki anlayışlarını genişletmeye devam ederken, teknokoli odaklı bazı perakendeciler, müşterilere lokasyon temelli kuponlar sunan lokasyon temelli mobil uygulamalar için klasik kullanımın ötesine geçiyorlar. Yeni senede, fiyatlandırma verileri, stok yönetimi, eleman yönetimi ve alıcı sadakat programları gibi mevcut olan başka sistemlerle lokasyon temelli servisleri entegre ederek, müşteriler için daha varlıklı, daha bütünsel deneyimler sağlayan perakendeci sayısının arttığını göreceğiz.

Mobil Bağlılığı ve Bluetooth Düşük Enerjili İşaretleyici (BLE Beacon) Dağıtımını Genişleten Perakendeciler: Son birkaç yıldır perakendeci ve başka işletmelerin, bir veya iki lokasyonda ufak işaretleyici (beacon) pilot projelerini gerçekleştirdiğini gördük. 2016’ya doğru, merkezi uzaktan idare araçlarının varlığı, perakendecilerin bu donanım dağıtımını genişletmelerine ve pazarlamanın yönlendirdiği dağıtım kavramını, BT birimlerinin kolayca yönetebileceği ölçeklenebilir, çok lokasyonlu dağıtımlara dönüştürmelerine izin verecek.

KAYNAK : http://www.habervaktim.com/haber/446760/2016-trendleri-ve-mobilite.html

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir