Otellerde bilgi güvenliği riski artıyor

2015 yılında artış gösteren otellere yönelik siber saldırıları yılın son haftası da hız kesmedi.

Dünyaca ünlü Hyatt Hotel yetkilileri geçtiğimiz hafta müşterilerine mail göndererek kredi kartı bilgi lerinin çalınmış olabileceğini ve kredi kartı harcamalarını kontrol etmelerini istedi. Yetkililer sistemlerinde kötücül yazılım tespit edildiğini ve bu yazılımın müşterilerin hassas bilgilerinin sızdırılması için kullanılmış olabileceğini ifade etti.

Chicago merkezli otel zinciri açıklamasında sistemde yaşanan aksaklık ve bilgi güvenliği sorunlarının kapsamını ortaya çıkarmak için bir güvenlik şirketi ile anlaştıklarını en kısa zamanda elde edilen bilgileri kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.
Nesnelerin interneti tehlikesi büyüyecek

“Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) sıcak bir konu ve bilgi güvenliği yeni bir hedef. Evimizde veya işyerlerimizde kullandığımız cihazların ağ teknolojisi ile birbirlerine ve internete bağlı olmaları, evimizdeki klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, akıllı TV, güvenlik sistemi gibi aygıtları uzaktan yönetebilmemiz çok yenilikçi bir fikir. Ancak bu alanda oluşabilecek güvenlik açıkları ve bu açıkları istismar etmeye hazırlanan saldırı vektörleri henüz çok net değil. 2016 yılında akıllı evlerle birlikte, nesnelerin interneti konusunda da yeni saldırı vektörleri görmeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Bunun dışında ATM’ler, ev Router’ları, ağ bağlantılı diğer cihazlara yönelik saldırılar da artış bekleniyor.

KAYNAK : http://donanimgunlugu.com/otellerde-bilgi-guvenligi-riski-artiyor/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir