Nesnelerin İnterneti platformunun zayıf halka tarafı nedir?

IoT teknolojilerinin zayıf halkasının akıllı TV’lar olduğu söyleniyor ama tüm sorumlusu değil.

Internet of Things platformunun getirilerinden bir tanesi olan akıllı ev teknolojileri, CES 2016’dan sonra hayli kullanılır durumda. buzdolapları, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, kısacası tüm ev aletleri internet aracılığı ile birbiriyle iletişimde olabiliyor artık. Aslında bunun için LTE internet gerekli ve LTE Advanced Türkiye’de uygulanır olmasıyla bu teknoloji artık bize de çok yakın, aslında kullanılmakta.

Trend Micro’nun araştırmacıları ise, bu akıllı TV’ların bu platform içerisinde zayıf halka olabileceğini öngörüyorlar.

Birçok kullanıcının evinde bulunan akıllı TV’ler artık pasif birer TV olmanın ötesine geçerek Android gibi uygulamaları da çalıştırabilecek kapasiteyi barındırıyorlar. Fakat bu gibi özellikler de birçok riski beraberinde getiriyor. Trend Micro’nun yaptığı araştırmalara göre Android 5.0 Lollipop sürümünden daha önceki sürümleri kullanan akıllı TV’lerde ANDROIDOS_ROOTSTV.A isimli bir güvenlik açığına rastladı. Bu güvenlik açığı özellikle cihazları root yapmak için kullanılan Android uygulamalarıyla birlikte ortaya çıkıyor.

Android 5.0 Lollipop versiyonundan daha eski bir sürüme sahip akıllı TV kullananlar eğer içinde zararlı yazılım bulunan bir uygulamayı indirip çalıştırırlarsa bahsi geçen güvenlik açığı meydana çıkıyor. Eğer cihaz rootlanmış durumdaysa erişim izinlerinin çoğu aktif olacağından saldırganların bu açığı kullanarak cihaza birçok farklı zararlı uygulama ve yazılım yüklemesi de mümkün oluyor. Akıllı TV’nin evdeki diğer cihazlarla bağlantısı varsa mevcut saldırı bu noktalara kadar genişletilebiliyor.

Trend Micro uzmanları saldırıdan korunabilmek için şunları öneriyor:Akıllı TV’nizin işletim sistemini güncel tutun.

Android cihazlarınıza root işlemini uygulamayın.
Bir güvenlik yazılımı kullanın.
Üçüncü parti uygulama marketlerden uygulama indirmeyin.

KAYNAK : http://technotoday.com.tr/nesnelerin-interneti-platformunun-zayif-halka-tarafi-nedir

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir