Internet Of Things’in yarattığı tehditler!

Yaratıcı girişimciler, internet of things ile evlerimizi daha rahat ve şık hale getirmek için yardımcı aletler üretiyorlar. Uzaktan bağlanılabilen bu cihazlar oldukça başarılı. Sorun şu ki kusursuz güvenlik diye birşey yok.

Internet of things, müşterilerin istediği hayatı kolaylaştıran ilgi çekici ürünleri hayata geçirmek için kullanılan faydalı bir teknoloji. Ancak müşteriler fikri olan şeyin hemen hayata geçmesini istediği için bu da çok kısa zamanda iyi bir tasarıma sahip, kullanışlı bir ürün ortaya çıkarmak isteyen tasarımcıları baskı altına alır. Pazarlardaki bu acele ise zaman zaman güvenlik açığına sebep oluyor.

IOT ile uzaktan kontrol edilebilecn cihazlara örnek olarak akıllı televizyonlar, kahve makineleri, termostatlar, web kameraları, yazıcılar, router ve WiFi bağlantılı su ısıtıcılar verilebilir. Evinizde bu cihazlardan biri varsa güvenlik riskini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Akıllı Televizyonlar

Akıllı televizyonlar güvenlik açısından oldukça kritik, kullanıcı alışkanlıklarını öğrenmek isteyen büyük markalar, bilgilerinizi reklamcılarla paylaşma olanağına sahipler.

Web kameralar ve bebek monitörleri

Bu cihazlar hackerların listesinde en çok rağbet gören cihazlar. Bağlı cihazlara ait arama motoru olan Shodan, dünya çapındaki binlerce savunmasız kamerayı açığa çıkardı. Bundan yıllar önce bir hacker 1000 bebek monitörüne ait görüntüleri canlı yayınlamıştı. Kısa bir süre önce ise Hindistan’lı bir çift, hacker tarafından bebeklerine ürkütücü ses ve müzikler dinletildiğini farketmişti.

Bu riskleri azaltmak için izlenebilecek 7 basit adım ise şöyle IoT cihazına büyük miktarda paralar harcamadan önce göz önünde bulundurabileceğiniz ve karar vermenize yardımcı olacak bilgiler:

1. Almayı düşündüğünüz cihaza ait haberleri ve yorumları araştırın.
2. Cihazların güçlü kullanıcı ve şifre ile korunduğundan emin olun.
3. Akıllı cihazlarınıza ait şifreleri düzenli olarak değiştirin.
4. Bilgilerinizin nasıl toplandığını, depolandığını ve kullanıldığını görmek için güvenlik koşullarını okuyun.
5. Özelinize girilen durumlarda hizmetten vazgeçin.
6. Aygıt sorunlarını ve güvenlik hassasiyetlerini gidermek için yazılımları yükleyin ve güncelleştirmelerini yapın.
7. Önemli olabilecek bilgilendirmeler için cihaz üreticisinin haber kaynağını takip edin. Cihazların satışa sunulduktan sonra da geliştirilmeye devam ettiğini unutmayın.

KAYNAK : http://www.silikonvadisi.tv/genel/internet-of-things-evlerde-yarattigi-tehditler-85578.html

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir