Nesnelerin İnterneti Özel Hayatımızı Ne Kadar Tehdit Ediyor?

iot-ozel-hayatimizi-ne-kadar-tehdit-ediyorNesnelerin interneti hakkında çok yazdık çizdik ancak bu teknolojik gelişmeye kişisel güvenliğimiz açısından çok detaylı yaklaşmadık. Bugün basit bir akıllı telefonun sahip olduğu güvenlik açıkları bile hayatımızı türlü sıkıntılara sokacak durumdayken, arabalar, evler, buzdolapları ve benzeri etrafımızdaki her şey internete bağlandığında ne kadar güvende kalabileceğiz dersiniz? Burada güvenlikten kastım sadece siber saldırganlar değil. Nesnelerin interneti işin içine girdiğinde ailemiz, sevdiklerimiz, iş arkadaşlarımız, güvenlik güçleri ve hükümetler de özel hayatımızı didikleyebilecek tüm fırsatlara ulaşabiliyorlar.

Fitness ölçümleme cihazlarından, elektrikli diş fırçalarına kadar artık her şey çevrimiçi oluyor ve hayatımızı bir şekilde kontrol ediyor. Garajdaki araba, akıllı buzdolabı, temizlik aletleri, elektronik kapılar, ısınma ve soğutma sistemleri ve daha niceleri birbirleriyle bağlanabiliyor ve internet üzerinden hayatımızı kolaylaştırıyor.

Nesnelerin İnterneti paranoyası

IoT (Internet of Things) ya da Türkçe mealiyle Nesnelerin İnterneti küreselleştiği zaman tüm dünya dev bir bilgisayara dönüşecek. Ulaşım, ticaret, borsa, banka ve gerek bireysel, gerek kurumsal her aksiyon kendi algoritması içinde devinecek. Ancak bu durum her zaman tepemizin üzerinde asılı kalan siber güvenlik kavramının da hızla bu döngüye ayak uydurabiliyor olmasını da gerektiriyor. Ancak siber tehditler sadece siber korsanların yarattığı bir tehdit değil. Tüm kişisel verilerimiz akrabalarımız, sevgililerimiz ve güvenlik güçlerin tarafından da takip edilebilir hale gelecekler.

Nesnelerin interneti ve cevabını bilemediğimiz sorular

Nesnelerin İnternetine bağlı olan cihazlarınız hakkınızda ahengi verileri topluyor? Bu veriyi neden topluyor? Bu veri kimler tarafından görülebiliyor? Üçüncü şahıslarla paylaşılabiliyor mu? Paylaşılıp paylaşılmamasını sağlamak için bir prosedür var mı? Verilerimizi paylaşmadan Nesnelerin İnternetini kullanmak mümkün olmayacak mı?

Bu tip soruların an itibariyle net bir cevabı yok. Çünkü IoT teknolojisi birbirine bağladığı cihazları sınırlayan bir altyapıya sahip değil. Bu yüzden genişledikçe kırılganlığı da artıyor.

Nesnelerin İnternetinde kimler hangi verilere ulaşabilir?

Diyelim ki bir buzdolabınız var, bu cihaz içinde eksik olan malzemeyi kontrol ederek doğrudan arabanızdaki bilgisayara ya da süper markete bilgiler eksik malzeme ile ilgili sipariş listesi gönderebiliyor. Bu bilgiler üçüncü kişilerin eline geçtiğinde haftalık ya da aylık mutfak masrafınızı meraklı gözlerden saklamanı çok da mümkün olmayabilir. Arabanınızın bakım tarihleri, benzin ihtiyacı ve bunlar için nerelere gittiğiniz, ne kadar para harcadığınız da tamamen açıkta kalan bilgiler arasında sayılabilir.

Kısaca günlük rutinlerinizin izlenebilir olması olasılığı bu basit örneklerden daha abartılı seçeneklere kadar çıkarmak mümkün. Onun için IoT teknolojisi henüz çok da sıcak bakılası bir seçenek olmaktan biraz uzak gibi duruyor.

KAYNAK : http://blog.tamindir.com/nesnelerin-interneti-ozel-hayatimizi-ne-kadar-tehdit-ediyor_14442/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir