Yeni nesil Sanayi Devrimi: Nesnelerin İnterneti

Business Insider’ın raporuna göre 2020’ye kadar internetle hem birbirine bağlanacak hem de insanlarla iletişime geçecek nesnelerin sayısı 24 milyara ulaşacak
internet-of-things-samsung

Fiziksel nesnelerin internet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve birbirleriyle iletişim ağı kurabilmeleri anlamına gelen “Nesnelerin İnterneti” (IOT), birçok kesim tarafından yeni “Sanayi Devrimi” olarak adlandırılıyor. Uzmanlara göre bu yeni teknoloji, şirketlerin, hükümetlerin ve tüketicilerin fiziksel dünyayla etkileşimini değiştirecek.

Hâlihazırda trafik, ev güvenliği, ısıtma, aydınlatma, park yeri, ışıklandırma gibi alanlarda kullanılan IOT’de gelişmelerle birlikte nesneler hem kendi aralarında hem de insanlarla daha çok iletişime geçecek hâle gelecek.

Nesnelerin İnterneti’ni üretimden ulaşıma 16 sektörde inceleyen Business Insider’a göre 2015 yılında 10 milyar cihaz interenete bağlıyken bu sayı 2020’’ye kadar 34 milyara çıkacak.  IOT teknolojisini kullanan nesnelerin sayısı ise 24 milyara ulaşacak.

Ayrıca 2020 yılında, 20 adet tipik ev cihazının üreteceği bilgi trafiğinin, 2008 yılında üretilen tüm internet trafiğinden daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Gelecek beş yılda IOT teknolojisine 6 trilyon dolar harcanması beklenirken, şirketler bu teknolojinin öncelikli alıcısı olacak. IOT’nin şirketlerin gelişmesine üç şekilde destek verecek: İşletme maliyetlerinin azalması, verimlilik artışı ve yeni piyasalara açılarak yeni üretim şekillerinin geliştirilmesi.

IOT’nin ikinci en büyük kullanıcısı ise üretimi artırmak, maliyetleri düşürmek ve vatandaşlarının yaşam kalitesini yükseltmek isteyen hükümetler olacak.

IOT teknolojisi ile birlikte bağlantı, güvenlik, veri depolama, sistem entegrasyonu, uygulamalar ve donanım yatırımları artış gösterecek.

KAYNAK : http://www.businessht.com.tr/teknoloji/haber/1227649-yeni-nesil-sanayi-devrimi-nesnelerin-interneti

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir