Yeni dönem yeni Nokia: IoT ve Dijital Sağlık

Nokia_logoCihaz ve Servisler bölümünü Microsoft’a satması ertesinde akıllı telefon pazarındaki faaliyetlerine anlaşma gereği ara veren Nokia’nın yasağı bu yılın başuı itibarı ile dolmuş olsa da bildiğimiz gibi henüz ortada Nokia markası altında gelen bir telefon yok. Hatta Nokia C1 haricinde bir telefon söylentisi de yok. Dahası aceleleri de yok!

Bununla birlikte Nokia ağ ekipmanları pazarının en büyük isimlerinden birisi. Hatta Alcatel’i, satın alması ertesinde Huawei’nin gerisinde sektörün iki numarasında oturuyorlar. Beri yandan bugün yayınladıkları basın bildirisine göre şimdi de dijital sağlık pazarına girmeye hazırlanıyorlar.

Akıllı telefon, sağlık bandı, tartı vb. gibi giyilebilir donanımlar üreten Fransız menşeli Withings firmasını 170 milyon avro karşılığında satın alma kararı verdiklerini açıklayan Nokia Başkan ve CEO’su Rajeev Suri konuya ilişkin açıklamasında geleceğin ‘Nesnelerin İnterneti’ olduğunu ve bu satın almanın da dijital sağlık pazarında hedefledikleri liderliğe kendilerinin biraz daha yaklaştıracağının altını çiziyor. Anlaşmanın üçüncü çeyreğin başlarında tamamlanacağının da notunu düşelim ki bu da Temmuz ayına işaret ediyor.

Nokia’nın donanım alanındaki tecrübesini ve marka değerini düşündüğümüz vakit açıkçası oldukça isabetli bir dış büyüme/yatay bütünleşme stratejisi izlediklerini söyleyebiliriz. Beri yandan dijital sağlık pazarı da halen oldukça bakir bir sektör. Gerçi akıllı saatler vasıtasıyla dolaylı yoldan sağlık uygulamalarına rağbet artıyor olsa da bunlar hep son kullanıcıya dönük hamleler olarak göze çarpıyor. İşin bir de hastane vb. gibi sağlık merkezlerinin de kapsanacağı kurumsal kanadı var ki tahminimizce Nokia’nın uzun vadeli amaçlarından birisi de bu olsa gerek.

KAYNAK : http://www.yenisafak.com/teknoloji/yeni-donem-yeni-nokia-iot-ve-dijital-saglik-2457337

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir