Akıllı şehirler pazarı 3 kat büyüyecek

smart-citiesYeni yayımlanan bir rapora göre, küresel akıllı şehirler pazarı 2020’de 1.4 trilyon dolara ulaşarak 2013’teki 568 milyar dolarlık piyasayı neredeyse üçe katlayacak.

Bu büyümenin ana sebebi ise hızla artan nüfus, bir o kadar hızlı ilerleyen şehirleşme ve sanayileşme olacak. Akıllı şehirler, su yönetimi, enerji yönetimi, toplu taşıma, şehir aydınlatması ve en önemlisi de vatandaşların güvenliği gibi çok sayıda sorun ve zorluğun üstesinden gelmek için tasarlanıyor. 2014 ile 2020 arasında yıllık bazda ortalama yüzde 13.6 oranında büyümesi beklenen akıllı şehir pazarı, geleceğimizde önemli bir rol oynayacak.

Günümüzde akıllı şehir girişimlerinin böylesine değerlendirilmesinin arkasında ise halen yenilenebilir olmayan enerji kaynaklarına bağlılığımız bulunuyor. Akıllı şehirlerin geliştirilmesinde bugün manşetleri süsleyen en önemli teknolojiler arasında da bulut bilişim, kablosuz iletişim, sensör ağları ve analiz yer alıyor.

Akıllı güvenliğin, özellikle son dönemde artan siber suçlar sebebiyle 77.2 milyar dolar gibi bir fiyat etiketine ulaşması beklenirken, sektörün yine 2020’ye kadar yıllık bazda yüzde 14.8 oranında bir artışta seyredeceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, akıllı şehirler söz konusu olduğunda en büyük pay, 2013’te pazarın yüzde 16.1’ini oluşturan ulaşımda kalıyor. Bilet yönetimi, rehber sistemleri, park yönetimi ve trafik yönetimi gibi ulaşım çözümlerine yönelik ilgi artarken, bu ilgi neticesinde akıllı şehirlere yönelik pazar talebinin de yükselmesi planlanıyor. Akıllı ulaşım çözümlerinin önümüzdeki birkaç yıl süresince yıllık yüzde 15.2 oranında büyümesi bekleniyor.

2013 itibariyle akıllı şehir pazarında 95 milyar dolarlık gelirle Kuzey Amerika yer alırken, 2014’te Asya Pasifik ülkeleri pazar payının yüzde 21.7’sini elde ederek önemli bir gelişim gösterdi. Hali hazırda büyümenin süreceği büyük ölçüde kesinleşmiş durumda ve Honeywell, IBM, Oracle, Accenture ve Cisco gibi şirketler, sektörün öncü isimleri olarak adını duyurmaya başladı.

KAYNAK : http://blog.turkcell.com.tr/akilli-sehirler-pazari-3-kat-buyuyecek/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir