Nesnelerin interneti lojistikte verimlilik sağlayacak

lojistikNesnelerin İnterneti devrimi ile birçok endüstride hatırı sayılır iyileştirmelerin yapılması beklense de, ulaşım ve lojistik sektörleri bu yeni teknolojilerin faydasını görmeye çoktan başladı.

Geçtiğimiz on yıllık süreçte, şirketler ulaşım ve lojistiğe ayırdıkları kaynağı azaltırken, ürünlerin müşterilere ulaştırılmasından sorumlu takımlar da çok daha verimli çalışmaya başladı.

Şirketler için zor bir görev olmasına rağmen, Nesnelerin İnterneti bu alanda büyük bir yardım sağlıyor. Tüm filo ve operasyonların gerçek zamanlı izlenebilir olmasının yanında derhal aksiyon almaya yönelik veriler ve analizler ile Nesnelerin İnterneti kritik karar alma süreçlerini rahatlatıyor.

Tüm cihazlarla iletişimde kalabilen uçtan uca bulut ağı sayesinde işçilik masrafları kısılırken, operasyonlara insan katılması zorunlu olmadığı için teslim tarihleri de iyileşiyor. Bir sipariş geldiğinde, Nesnelerin İnterneti üzerinden çalışan sistemler stok, paketleme, etiketleme ve gönderme gibi görevleri, insanlardan çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Ulaşım ve lojistik konusunda en önemli aşama olan filo yönetimi konusunda ise Nesnelerin İnterneti adeta süreci baştan yazıyor. Özellikle yollarda çok sayıda aracı olan büyük şirketler için, hangi aracın tam olarak nerede olduğunu, bir teslimatı ne kadar sürede yaptığını ve şoförlerin tercih ettiği yolları görmek ciddi bir verimlilik sağlıyor.

Ancak Nesnelerin İnterneti sadece araçların zamanında yerine ulaşmasına yardımcı olmuyor. Şirketler aynı zamanda araçlara eklenecek sensörler ile paketlerin doğru sıcaklıkta olup olmadığına, zarar görüp görmediğine ve güvende olup olmadığına dair veri toplayabiliyor.

KAYNAK : http://blog.turkcell.com.tr/nesnelerin-interneti-lojistikte-verimlilik-saglayacak

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir