ABD istihbaratı IoT cihazlarının peşinde!

ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, sadece internette alınıp verilen e-postaları, sosyal medya hesaplarını, telefonların içinde kayıtlı özel verileri değil aynı zamanda evlerde kullanılan akıllı termostatları, akıllı buzdolaplarını, akıllı televizyonları, akıllı ampulleri, akıllı dijital ev asistanlarını ve diğer tüm IoT cihazlarını da dinlemek istiyor. ABD istihbaratı bu konudaki amacını ve hareket planını da ABD’deki bir askeri konferans sırasında ülkenin yöneticilerine ve askeri liderlerine açıkladı.

Edward Snowde’nin sunucularına sızarak çok sayıda gizli bilgiyi çalıp basına açıklamasıyla tüm dünyayı dinleyen dev bir kulağa sahip olduğu anlaşılan NSA’nın yöneticisi Richard Ledget konferans sırasında yaptığı konuşmada, NSA’nın bu konudaki teori aşamasını geçerek araştırma aşamasına geçtiğini belirtti. Ledget konuşmasında örnek olarak, sağlık cihazlarını takip ederek, aranılan terörist birimlere ulaşmanın çok daha kolay olacağını vurgulaması da dikkat çeken detaylar arasında.

Askeri yetkililer bu izlemenin sadece tıbbi cihazlarla mı sınırlı kalacağını yoksa Nest gibi akıllı ev cihazlarına, akıllı buzdolaplarına kadar her cihazı mı kapsayacağını sorduklarında NSA yöneticisi, tüm cihazların izleneceğini de vurguladı. Bu da şu anlama geliyor, sadece ABD’de değil dünyanın her yerindeki akıllı buzdolapları, akıllı ampuller, akıllı kahve makineleri, akıllı banyo aynaları, akıllı televizyonlar, akıllı termostatlar, akıllı bilek bantları veya aklınıza gelebilecek tüm IoT cihazları artık NSA’nın hedefinde olacak.

Bir diğer ABD istihbarat kurumunun yöneticisi James Clapper da sene başında ABD senatosunda verdiği raporda, örgütünün bu yıl IoT cihazlarını takibe almak için özel çalışma yapacağını vurgulamıştı.

KAYNAK : https://www.techinside.com/abd-istihbarati-iot-cihazlarinin-pesinde/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir