Akıllı şehir, akıllı tarımsız sürdürülebilir olmaz

tarim1Akıllı şehir girişimlerinin büyük bölümü şehir altyapılarını modernleştirme üzerine yoğunlaşırken, sakinlerin tüketeceği yemekler yine de eski ve sürdürülebilir olmayan yöntemlerle üretilecek.

Akıllı şehirlerin üzerinde pek durulmayan yemekleri konusunda ise Hindistan’da şehir tarımını yaygınlaştırma üzerine çalışan Khetify’nin kurucu ortağı Saahil Parekh’in söyledikleri dikkat çekici. “Akıllı şehir fikri, akıllı yemekler olmadan hiçbir anlam ifade etmiyor, tarımın da akıllı şehir sistemlerinin kalıcı bir parçası haline getirilmesi gerekiyor.”

Parekh, günümüzün modern şehirlerinde yaşayan insanların teknolojiyle çok daha bağlı bir yapıya bürünmesine rağmen, tarım ve yedikleri ürünler konusunda gün geçtikçe ilgisizleştiğinden bahsediyor. “Artık meyve ve sebzelerimizin nereden geldiğini umursamıyoruz. İyisiyle kötüsünü nasıl ayıracağımızı, hangisinin besleyici olduğunu bilmiyoruz. Tek kriterimiz artık fiyatlar halini aldı ve kullanılan böcek ilaçları ile diğer zararlı kimyasalları aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz.”

Şehirlerde yeni yeni başlayan ve sakinlerin çatılarda veya balkonlarında kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmesi olumlu bir adım olarak görülmesine rağmen, bu konuda da büyüme için devlet desteğine ihtiyaç duyuluyor. “Belediyelerin şehir tarımını sosyal birer politika olarak tanıtması ve şehir planlamasına bunu da dahil etmesi gerekiyor.”

Akıllı şehirlerin, yerel üretimleri mümkün kılarak enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflediğini söyleyen Parekh, aynı düzenin gıdalar için de uygulanması gerektiğini belirtiyor. “Enerji, tüketildiği yerde üretiliyor ve böylece sürdürülebilirlik sağlanıyor. Aynı sürdürülebilirlik hedefini gıda üretimi için de koymalı, yemeklerin de üretildiği yerde tüketilmesini sağlamalıyız. Uzun mesafe nakliyelerin ortaya çıkardığı maliyet ve yetersizlikler, geleceğin sürdürülebilir akıllı şehirlerinin üzerinde kapkaranlık bir bulut oluşmasına yol açıyor.”

KAYNAK : http://blog.turkcell.com.tr/akilli-sehir-akilli-tarimsiz-surdurulebilir-olmaz/

İlginize Çekebilir

NIST Cybersecurity White Paper : Internet of Things (IoT) Trust Concerns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir