IoT ile başarıya ulaşmanın 3 yolu

smart-citiesTeknoloji dünyasının büyük oyuncuları Nesnelerin İnterneti için kolları sıvamış durumda. Peki ana işi teknoloji olmayan şirketler, IoT ile nasıl fayda sağlar?

Akıllı telefonlar on yıl önce bir düş, beş yıl önce bir lükstü. Bugün ise hayatın vazgeçilmezi konumunda bulunuyorlar. Benzer bir senaryonun Nesnelerin İnterneti (IoT), yani birbirine ve internete bağlı cihazlar için de geçerli olacağını tahmin etmek güç değil. İster bireysel kullanıma yönelik, ev tipi cihazlar olsun, ister endüstride kullanılacak profesyonel ekipmanlar, IoT cihazlarının bulundukları her ortamda ezber bozan, yıkıcı bir etkiye sahip olacaklarını söylemek mümkün.

Üstelik teknoloji şirketleri de Nesnelerin İnterneti alanındaki çalışmalarını hızlandırıyor. Geleneksel olarak tek seferlik ücretler üzerinden satış yapan donanım şirketleri için IoT, nihayet “servis olarak donanım” Hardware as a Service dönemini başlatmak için bir fırsat getiriyor. Bu nedenle IoT, Intel gibi donanım devlerinin en büyük silahı ve gelecek için de en önemli yatırımı olarak görülüyor.Benzer şekilde Google, Facebook ve Microsoft gibi yazılım ve servis şirketleri de Nesnelerin İnterneti alanında sunabilecekleri ürün ve servisleri masaya yatırmış durumdalar.

Bu alanda çalışanlar elbette büyük oyuncularla sınırlı değil; işin aslı asıl emeği küçük şirketler, genç startup’lar ve parlak fikirlere sahip girişimciler veriyor. Ortaya çıkardıkları proje yeterince ilgi çekici olduğunda, bu şirketler bahsettiğimiz büyük oyuncular tarafından satın alınıyor. Kısacası büyük “Nesnelerin İnterneti savaşı” öncesi, herkes kendi IoT silahını kuşanıyor. IoT vizyonuyla üretilen, hem birbirine hem de internete erişimi olan, “bağlı cihazların” işletmelere ne gibi faydalar sağlayabileceği, müşteri ilişkilerini nasıl bir üst seviyeye çıkarabileceği son dönemin en popüler konu başlıklarından birini oluşturuyor.

Peki, şirketler ilk etapta mevcut süreçlerinde nasıl bir dönüşüm yaparak Nesnelerin İnterneti ile büyümeyi hızlandırabilirler?

Ürünleri Bedavaya Verin!

Mobil oyun sektörünü kasıp kavuran freemium fırtınasının bir benzerini, IoT sayesinde pek çok sektöre uyarlamak mümkün olacak. Freemium olarak adlandırılan oyunları indirip yüklemek ücretsizdir. Ancak oyunda ilerlemek veya reklamlardan kurtulmak için para ödemeniz gerekir. Böylelikle hiçbir fikrinizin olmadığı bir ürüne önceden ödeme yapmak yerine, bizzat tecrübe ederek bir bağ kurduğunuz vakit geçirme aracına para ödersiniz.

Nesnelerin İnterneti ile birlikte, satılan her cihazın takibi ve kullanım istatistiklerinin tutulması mümkün hale gelecek. IoT’yi işleri büyütmek ve daha çok müşteriye erişim sağlamak için kullanmanın en kolay yolu; ürün veya hizmeti kurulum ücreti olmadan sağlayıp, sonrası için bir kullanım ücreti belirlemektir. Böylelikle her müşteri tek seferlik gelir yerine sürekli bir gelir kaynağı oluşturur. Dahası, kullanım verilerini analiz ederek, ürünlerin geliştirilmesi ve pazarlanmasına ilişkin gerçek bilgiye dayalı ipuçları edinebilirsiniz.

Optimum Gelir Akışı Sağlayın

Bağlı cihazlar üzerinden elde edilen verilerin en önemli faydalarından biri, birden fazla departmanın işine yarayacak ortak içgörüler oluşturarak, şirket için yeni gelir modelleri belirlemeye veya mevcut modelleri geliştirmeye yardımcı olmasıdır.

Örneğin pazarlamacılar bir müşterinin bakım periyotlarının daha sık olması gerektiğini fark eder ve bakım bölümünden o müşterinin ihtiyacına uygun bir bakım sıklığı için teklif oluşturmasını isteyebilir.

Müşteri Bazlı Karar Alın

İş modeliniz tek seferlik satışlardan, sürekli gelir sağlayan servisler haline geldiğinde, müşterilerin memnuniyeti ve ardından gelen sadakati büyük önem taşıyacaktır. Nesnelerin İnterneti sayesinde müşteri deneyimini artırarak, onlarla olan iletişiminizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Yine servis işinden örnek vermek gerekirse, müşteri hizmetlerini güçlendirmek ve müşterinin çalışanlarınıza erişimini kolaylaştırmak için akıllı cihazlardan faydalanabilirsiniz. Müşteri hakkında bilgi sahibi olmak, sürekli olarak yüksek kaliteli hizmet sağlamanıza ve finansal hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

KAYNAK : https://www.techinside.com/nesnelerin-interneti-ile-basariya-ulasmanin-3-yolu/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir