5 Dolarlık Bilgisayar : Omega2

omage2_15 Dolara bilgisayar mı olur demeyin. Onion firmasının Kickstarter üzerinden destek topladığı Omega2 hem 5 dolar hem de Wi-Fi özelliğine sahip minik bir bilgisayar olarak satışa çıktı bile.

Nesnelerin Interneti (IoT) kampsamında internete bağlanan her türlü alet edevata yönelik hazırlanan Omega2 genişletilebilir bir yapıya sahip. Bu küçük bilgisayarda genel olarak elektronik prototipleme kartı diye bilinen Arduino ve Raspberry Pi’nin güçlerinden faydalanılmış.

 Her ne kadar 5 dolarlık fiyatı olsa da Omega2’yi bir monitöre takmanız için bu fiyat yeterli değil. Güç kablosu, SD Kart ve çeşitli bağlantıların olabilmesi için en az 20 dolarlık bir kit halinde satın almış olmak gerekiyor.
omega2_2

Omega2’yi kullanmak normal masaüstü bilgisayarı kullanmaktan farksız. İçinde Omega2 ile iletişime geçmeyi sağlayacak hazır programlar mevcut. Bunların dışında kendi uygulama mağazası da mevcut. Sağladıkları SDK’yla geliştiriciler kendi uygulamalarını hazırlayıp bu mağazada dünyaya yayınlayabiliyorlar.

omage2

Programlama araçları olarak bilhassa IoT için yazılmış olan Node-RED’in yanısıra Linux’un sağladığı imkanlar neticesinde PHP, Python, Node.Js, C++, Perl gibi yaygın dilleri de kullanmak mümkün.

Kickstarter üzerinden kampanyaya destek verip Omega2 için ön sipariş oluşturulabilir. Teslimatlar Kasım ayında başlayacak.

kaynak : https://btmagazin.net/5-dolarlik-wi-fi-linux-bilgisayar-omega2/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir