SAS, SAS Analytics for IoT’yi duyurdu.

sas1SAS sensörlerden ve cihazlardan sürekli bir şekilde akan verileri gerçek zamanlı olarak analiz edip, anlık kararlar almayı mümkün kılan yeni ürünü SAS Analytics for IoT’yi duyurdu. 20 yıldan kısa bir zaman içinde her insanın 5000 “nesneyle” bağlantılı olacağının öngörüldüğü günümüzde SAS, gelişmiş analitik alanındaki uzmanlığını SAS Analytics for IoT ile Nesnelerin İnterneti’nin hizmetine sunuyor.

Nesnelerin İnterneti uygulamalarının yer aldığı her alanda kullanılabilen ürün güvenlikten kaliteli üretime kadar çok geniş faydalar sağlıyor. Gelişmiş analitik ile anlamlandırılan Nesnelerin İnternet’i verileri sayesinde sigorta şirketlerinden süpermarket zincirlerine, belediyelerden bankalara kadar birçok şirket müşterilerine özel hizmet sunabiliyor.

Ortaya koyduğu Nesnelerin Analitiği kavramıyla Nesnelerin İnterneti ile ortaya çıkan büyük verinin ancak gelişmiş analitik sayesinde gerçek zamanlı olarak anlamlandırılabileceğini belirten SAS, buna yönelik olarak geliştirdiği SAS Analytics for IoT adlı yeni ürününü duyurdu.

SAS Analytics for IoT, birbirine bağlı sensör ve cihazlardan elde edilen büyük miktardaki veriyi analiz edip, anlamlı sonuçlar elde edilmesini sağlayan yazılımlardan oluşan bir ürün. Gerçek zamanlı ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan verileri toplayan SAS Analytics for IoT, kurumların bu verilere göre kararlar alabilmelerini mümkün hale getiriyor. Nesnelerin İnterneti uygulamalarının yer aldığı her alanda kullanılabilen ürün güvenlikten kaliteli üretime kadar çok geniş faydalar sağlıyor.

Akıllı Saat Verisine Göre Sigorta Poliçesi Oluşturmak Mümkün

Gelişmiş analitik ile anlamlandırılan Nesnelerin İnterneti verileri birçok farklı sektörde, çok büyük fırsatların ortaya çıkmasını sağlıyor. Örneğin, müşterisinin kolundaki akıllı saatten gelen egzersiz verisini analiz eden bir sigorta şirketi bu müşterisine daha düşük prim kampanyası yapabilir ya da arabasını park ettiği yeri sensörler aracılığıyla takip edip uygun kasko poliçesi belirleyebilir, bir süpermarket zinciri girişe yerleştirdiği beacon cihazlardan gelen veriler ile müşterisini daha girişte tanıyıp, telefonuna ona uygun teklifler gönderebilir, hatta belediyeler yolların altına yerleştirecekleri sensörlerle trafik yoğunluğunu analiz edip toplu taşımayı buna göre organize edebilirler. SAS Analytics for IoT tüm bu örneklerin uygulanmasını mümkün kılacak özellikleri sunuyor.

Veriyi Anında Analiz Edip Aksiyona Geçebilmek Çok Önemli

Nesnelerin İnterneti’nin ortaya çıkardığı anlık veriyi anında okumak, anlayıp aksiyona dönüştürmek her sektörden şirket için çok büyük önem taşıyor. 20 yıldan kısa bir zaman içinde her insanın 5000 “nesneyle” bağlantılı olacağının öngörüldüğü günümüzde SAS, gelişmiş analitik alanındaki uzmanlığını SAS Analytics for IoT ile Nesnelerin İnterneti’nin hizmetine sunuyor.

SAS Analytics for IoT ayrıca, sensörlerden ve cihazlardan gelen tüm veriyi kendi akıllı filtrelerinden geçirerek kullanıcılara gerçekten faydalı olacak verileri saklaması ile de depolama maliyetlerini düşürüyor. Sürekli akan veriyi devamlı olarak analiz edebilen ürün kurumların gerçek zamanlı kararlar alıp uygulamaya geçebilmelerini de sağlıyor.

KAYNAK : http://www.itnetwork.com.tr/sas-nesnelerin-internetine-deger-katiyor/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir