LG ve Nesnelerin İnterneti

lg_logoGeçtiğimiz yıldan bu yana teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin sıradan bir gözlemci tarafından da rahatlıkla fark edilebileceğini ifade eden ve bu yılın genel kitleler tarafından beğeniyle karşılanacak yenilikçi tüketici trendlerinin ne olacağına da makalesinde değinen LG Ortadoğu ve Afrika Bölgesi CEO’su Kevin CHA, her sene Eylül ayında Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı’na (IFA) katılan; teknoloji meraklıları, medya ve yorumcuların, son bir yıl içinde teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğine dair söylemlerine işaret ediyor.

Makalesinde; “Bir süredir popüler olan “Nesnelerin İnterneti” hakkında herkes daha fazla şey bilmek ve yeni gelişmeleri deneyimlemek için bekliyor. Bu konu IFA 2016’nın belirleyici trendi olacak.” diyen Kevin CHA, “IFA 2016’da beklentiler, teknolojinin tüketicinin yaşam tarzına etkisinin yanı sıra, 21. yüzyılda tüketicilerin yaşam teknolojilerinden beklentilerinin nasıl değiştiği yönünde olacak. Aslında teknoloji artık daha iyi bir hayat sunmanın ötesine geçti ve heyecan verici yeni ürünlerle tüketicilerin hayatlarına yön veriyor.” ifadelerine yer veriyor.

“Nesnelerin interneti” dünya ile etkileşimin yeni yolu

Kevin sözlerini şöyle sürdürüyor: “Sezgisel, birbiriyle bağlantılı ve şık cihazlar artık günlük ufak tefek işleri basitleştirmeye değil, kullanıcıların günümüzün aşırı şekilde birbirine bağlı dünyasında başarılı olmalarını sağlayacak çok daha dolu bir yaşama sahip olmalarına yardımcı oluyor. Nesnelerin interneti önümüzdeki 5 – 10 yıl içerisinde bugün kullanılanlara ekleneceği tahmin edilen milyarlarca bağlantılı cihazla birlikte, uzun zamandır yarattığı yeni iş fırsatları ve sektörün önde gelen oyuncularının hazırladığı yeni dalga inovasyonun yanı sıra tamamen farklı bir etkileşimli dünyanın da haberini veriyor.”

İşlenebilir zeka yaratan büyük verinin gücü

Büyük verinin gücü yeni yetkinlikler yaratan ve üretkenliğin yeni ve verimli seviyelerini ortaya çıkaran eyleme geçirilebilir bilgiyi yaratıyor. Bu da günümüzdeki IoT’yi tanımlıyor. Herhangi bir fiziksel nesnenin dijital veri ürününe dönüşmesi anlamına geliyor. Fiziksel nesneye bir sensör eklediğimizde herhangi bir dijital ürün gibi işlev görmeye başlıyor. Kullanımı, bulunduğu yer ve durum hakkında veri gönderiyor, böylece de izlenebiliyor, kontrol edilebiliyor, kişiselleştirilebiliyor ve uzaktan güncellenebiliyor. Büyük veri ve yapay zekadaki gelişimlerle birleştiğinde de akıllı, yorumlayan, işbirliği yapan ve bazı durumlarda da kendi kendine hareket eden bir hale geliyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde de çok daha büyük bir değere ve emsalsiz bir ekonomik fırsata dönüşüyor.

IoT dünyasında insanlar internete sayısız yolla bağlanacaklar

Gelişmekte olan IoT’nin sektörü değiştiren ve dönüştüren gücü internetin insanları, süreçleri, verileri ve nesneleri nasıl birleştirdiğinde rahatlıkla görülebilir. Bu daha önce birbirinde ayrı sistemler ve senaryolar arasında köprüler kurarak “bilginin demokratikleşmesini” sağlıyor. Örneğin gelişmekte olan akıllı ağ manzarasında çok daha fazla makine buluta bağlı olan sensörlerle donanarak gerçek zamanlı olarak diğer makineler ve operatörlerle iletişime olanak veriyor. Günümüzde insanlar cihazlar aracılığıyla internete bağlanırken internetin IoT’ye doğru evrilmesiyle çok daha uygun ve değerli yollarla bağlanacaklar.

İnsan ömrü 100 yılın üstüne çıkacak

İnsan hayatının önümüzdeki yıllarda kayda değer bir şekilde gelişeceği öngörülüyor, bu da insanların çok daha sağlıklı bir şekilde daha uzun hayatlar yaşayacağı anlamına geliyor. Bir insan ömrünün 100 yılın üstüne çıkacağı tahmin ediliyor. Bu demek oluyor ki gözlerimizin önünde birçok nesil evrim geçirecek! IoT teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bir hasta hakkında tüm bilgileri güvenli bir internet bağlantısıyla doktoruna ulaştıracak bir hap yutabilecek. Ek olarak sensörler deri üzerine yerleştirilebileceği gibi giysilerin içine de dikilerek giyen insanın hayati belirtileri hakkında bilgi verecek.

Son kullanıcılar için gelişim yavaş gibi görülebilir ama IoT’de büyük bir patlama var ve tüm dünya bunun etkilerine çok kısa bir zaman içerisinde şahit olacak. Tüketici elektroniği ve ev aletlerinin fikir lideri LG Electronics, IFA’nın sektördeki trend belirleyici rolünün de farkında. Bu yılın odağı sadece ürün kullanımıyla ilgili değil. Ürünler fonksiyonellik konusunda çok fazla birşey katmasa da estetik özellikleriyle de öne çıkıyorlar. Bu da cihazların şık ve stil sahibi bir havaya bürünmelerini sağlıyor. Böylece de yaşam tarzı ve sosyal statü, teknolojiyi yaşam tarzlarını simgeleyen kilit özellik haline getirmeye başlayan daha fazla tüketicinin kullanım alışkanlıklarını etkiliyor.

LG Electronics, teknolojinin son harikası birçok ürünle IFA katılımcılarını etkilemeyi amaçlıyor. LG dünyadaki televizyon ve ev aletleri pazarındaki lider pozisyonunu korurken, planlarını sınırları daha da ileri taşımak üzerine oluşturuyor. Teknoloji, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar hızla gelişiyor ve LG zamanın hızına yenik düşmeyecek ürünler yaratmaya odaklanmış durumda.

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir