Giyilebilir teknoloji sınır tanımıyor: Akıllı dövme

Giyilebilir teknoloji ürünleri bugünlerde birçok farklı formda hayatımıza girmiş durumda: Saatler, gözlükler, bilezikler, küpeler ve hatta çoraplar bile giyilebilir artık teknoloji ürünü. Eğer tüm bu giyilebilir teknoloji formları size hantal geliyorsa, işte karşınızda yepyeni bir giyilebilir teknoloji formu: Giyilebilir akıllı dövmeler.

duoskin1MIT Media Lab ve Microsoft Research’ün birlikte ürettikleri DuoSkin adlı giyilebilir geçici dövmeler, aletinize sinyal yolluyor ve vücudunuzla ilgili bilgileri paylaşıyor.

Metalik görünümlü dövmelerde altın varak kullanılıyor. Elektriği iletebilen altın varak, genellikle tatlılarda veya bazı içkilerde kullanılıyor. DuoSkin, yüzeyine yerleştirilen ince çipler sayesinde çalışıyor.

Dövmeyi vücudunuza kolaylıkla uygulayabiliyorsunuz. Dövmeyi vücuduna uygulayacak olan kişi, dilediği grafik tasarım programından (Microsoft Paint dahil) kullanmak istediğini tasarlayabiliyor. Vinil kesici alet, altın varaklı kağıdı dilimledikten sonra kullanıcı dövmeyi sıcak suyla vücuduna uygulayabiliyor.

DuoSkin’le neler yapabilirsiniz?

Uygulandıktan sonra, dövmenizle akıllı telefonunuzdaki ya da bilgisayarınızdaki müziğin sesini açabiliyor ya da şarkıyı değiştirebiliyorsunuz ve hatta sinema bileti bile alabiliyorsunuz. DuoSkin ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

https://vimeo.com/178334883

KAYNAK : http://www.uplifers.com/giyilebilir-teknoloji-sinir-tanimiyor-akilli-dovme/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir