Endüstri 4.0 ve Nesnelerin Interneti

iot2abEndüstri 4.0 (I4.0) versiyonu, Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT) ve onunla ilgili servislerden oluşmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler daha hızlı adapte olmaya çalışsada, endüstri devleri de bu yeni çağa hızla ayak uydurmaktadır.

V1.0 – Buhar çağı
V2.0 – Elektrik çağı
V3.0 – Bilgisayar çağı

ve şimdi de V4.0’a güncellendik.

endustri4_bilims1

Endüstri 4.0 (I4.0) versiyonu, Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT) ve onunla ilgili servislerden oluşmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler daha hızlı adapte olmaya çalışsada, endüstri devleri de bu yeni çağa hızla ayak uydurmaktadır.

Endüstri 4.0’ın ana teması, seri üretimden seri kişiselleştirmeye geçiştir. Amaç, müşterilerin ihtiyaçlarına göre şekillenen ve onlarında daha iyi bir deneyim sahibi olmasını sağlayan ürünler ve platformlar sunmaktır. Müşteriler, üründen ne istediklerini seçecekler ve birazdan listeleyeceğimiz ve örnekleyeceğimiz 8 adım devreye girecektir.

Adım 1 – Tedarik Sistemi
 
Müşteri, istediği her bir bileşeni seçerek veya istekte bulunarak tedarik sisteminden belirler. Örneğin, yeni bir otomobil alırken renk, motor ve vites tipi seçerek sipariş vermek gibi… Burada asıl amaç, üreticinin stok durumunu gerçek siparişe göre şekillendirmesinde yardımcı olmaktır. Envanterde eksik olması durumunda, o sistem de kendi tedarik sistemi üzerinden sipariş açabilir.

Adım 2 – Varlık Yönetimi
 
Varlık yönetim sistemleri, doğru parçaların uygun algılayıcılar kullanılarak doğru ürünlerle buluşmasını otomatik olarak takip edilmesini sağlar. Örneğin, müşterilerinin istediği parçalar NFC yada RFID gibi teknolojilerle etiketlenebilir. Benzer yada karşılığı olan etiketler diğer parçalarda da kullanılarak, montaj hattında otomatik olarak eşleme ve doğrulama yapılabilir.

Adım 3 – Üretim 
 
Müşterilerin talebi üzerine sensör tabanlı akıllı bileşenler birleşerek özel ürünü oluştururlar. Bu işlem sırasında iki seçenek olabilir. Üretim hattında elle montaj gerçekleşir ve bu sırada gelen parçalar NFC destekli el cihazları ile doğrulanarak montaj tamamlanır. Veya üretim hattı tamamen otomatiktir ve tüm işlemler sensörlerden alınan veriler doğrultusunda robotlar tarafından gerçekleştirilebilir.

endutri4_bilims2

Adım 4 – Kalite Kontrol
 
Özelleşmiş üretime ve özel ürünlere uygun kalite kontrol işlemleri uygulanır. Bu adımda, müşterilerin talebleri doğrultusunda farklı bileşenler kalite kontrol standartlarına uygun bir şekilde bir araya getirilir. Hem özelliklerin uygun olması gerekmektedir hem de fonksiyonelliğin doğruluğu önemlidir. Ancak bu şekilde özelleştirilmenin doğruluğu onaylanabilir.

Adım 5 – Sevkiyat ve Lojistik Yönetimi
 
Müşteri, kendisine özel olarak üretilmiş ürünün tüm sevkiyat, kargo, gümrükleme gibi lojistik ağırlıklı bilgilerine erişir. Örneğin, özel olarak tasarlanmış otomobil üretim tesisinden sevkiyat adresine doğru yola çıktığında, otomobil üzerindeki sensörler aracılığı ile müşteri otomobilinin her anını takip edebilecektir. Ayrıca benzer sensörler dahilinde, müşteri sevkiyat anına kadar özelleşmiş aracının her ya da belirli anlarını kontrol edebilme imkanına sahip olabilir.

Adım 6 – Müşteri Desteği
 
Özelleşmiş üretim sürecinde, her müşterinin siparişine özel ürün kodlaması sayesinden müşteri desteği, ürün hakkında eksiksiz bilgiye sahip olur. Tüm bu ürün kodları ana veri tabanında tutulduğu servisler, müşteri ilişkileri gibi birimler son ürünün geçmişi hakkında detaylı bilgiye sahip olurlar.

Adım 7 – Akıllı Geri Besleme
 
Özelleşmiş ürün hakkında belirli bilgiler, müşteri kullanımına göre akıllıca sisteme geri beslenir. Bu aşamada müşterinin gizliliğide ihlal edilmemelidir. Bu sayede müşterinin kullandığı ürünler, yaptığı seçimler, özelleştirmeler kullanılarak bir sonraki model, ürün, ara ürün gibi birçok yol haritası doğrudan müşteri alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına göre belirlenebilir.

Adım 8 – Ürün Yenileme
 
Yeni ürünler, akıllı geri besleme adımından gelen veriler doğrultusunda belirlenir. Bu kararları almada en değerli bilgi, pazarın gerçek ihtiyaçları hakkında net raporlara sahip olmaktır.

Bulut bilişim ile gelen PaaS – Platform as a Service – Platform Hizmeti, IaaS – Insfracture as a Service – Altyapı Hizmeti, SaaS – Software as a Service – Yazılım Hizmeti gibi endüstrinin yeni nesilide MaaS – Manufacture as a Service – Üretim Hizmeti olacaktır. Bu evrimleşme süreceinde Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT) ve 3B yazıcılar (3D printers) başı çekeceklerdir.

Unutmadan, bu evrimleşme çoktan başladı! Bir takım dezavantajlar dikkate alınarak yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu dezavantajların başında; IoT ve Industry 4.0 da tam bir standartlaşma, kısa ve uzun dönemli değer dağılımı için her hangi bir çerçeve olmaması gelmektedir. Ancak bu durumları çözmek için IIC (Industrial Internet Consortium – Endüstriyel Internet Birliği) ve Industrial IP Advantage (Endüstriye IP Birliği) gibi profesyonel topluluklar belirli çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Her ne olursa olsun Industry 4.0 buradadır, ve burada kalmaya ve daha da güçlenmeye devam edecektir.

KAYNAK : https://bilims.com/blog/index.php

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir