SAP’den 2 milyar dolarlık IoT yatırımı

plat-one_logoSAP nesnelerin interneti alanında kurduğu beş yıllık genişleme planında ilk adım olarak Plat.One adlı yazılım şirketini satın aldı.

Berlin, Johannesburg, Münih, Palo Alto, Şangay ve Sao Leopoldo’dakiler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına IoT geliştirme laboratuvarları kurmayı planlayan SAP, 2 milyar dolarlık IoT genişleme paketinde çeşitli sektörlere özel hızlı başlangıç IoT yazılım çözümleri de sunmaya hazırlanıyor. Bu yazılımlar şirketlerin internete bağlı ekipmanları daha kolay takip ve kontrol etmelerini sağlayacak.

SAP nesnelerin interneti alanında söz sahibi olabilmek için yeni şirket alımlarına Plat.Oneile başladı. Akıllı cihazların hem birbiriyle hem de merkez veritabanıyla iletişim kurmasını sağlayan bir platformun sahibi olan Plat.One, aralarında BT, T-Systems ve Telecom Itali‘nin de bulunduğu 25 kurumsal müşteri için toplamda 200 bin cihazı kontrol ediyor.

SAP yaz başında da Norveçli Fedem Technology adlı şirketi satın almıştı. Bu şirketin yük altındaki yapıları modelleme teknolojisini kullanarak gerçek yapılardaki sensör verilerini haritalandıran SAP; böylelikle binaların ve endüstriyel makinelerin yıpranma ve hasar açısından sanal olarak incelenmesini sağlayacak dijital görünümlerini oluşturmayı hedefliyor.

IoT pazarında hedefleri olan tek şirket elbette SAP değil. HPE de yakın dönemde GE ilePredix IoT platformunu satmak için bir ortaklık kurmuştu. Buna karşın GE ise HPE’yi “öncelikli donanım ve altyapı sağlayıcı” olarak belirlemişti. GE ayrıca Predix’i Azure bulut platformunda çalıştırmak üzere Microsoft ile bir anlaşma yaptı.

SAP’nin Plat.One için planı, bu ürünü HANA bellek içi veritabanı üzerinde çalışan HANA Cloud Platform ile ilişkilendirmek. Plat.One, özellikle bulut platformlarına erişimin kesikli gerçekleştiği ortamlarda ağ tarafında iyi çalışmasıyla biliniyor. Bu da sorunlu şebeke bağlantısı olan sanayi takip makineleri ya da maden ekipmanlarında işe yarayacaktır.

KAYNAK : http://www.computerworld.com.tr/haberler/sapden-2-milyar-dolarlik-iot-yatirimi/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir