Microsoft’tan Endüstri 4.0’a destek

Türkiye çapında meslek liseleri ve meslek yüksekokulları öğrencilerinin eğitimi ile başlayacak olan proje, Türkiye’de Endüstri 4.0 alanında bir kıvılcım yakmayı hedefliyor.

Microsoft Türkiye, 100 adet Nesnelerin İnterneti (IoT) kitini okullara dağıtarak, meslek lisesi ve yüksekokulu öğrencilerinin bu alanda eğitim almasına katkı sağlayacak.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr Faruk Özlü, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu başkanlığındaki Microsoft Türkiye heyetini makamında kabul etti. Görüşmede Müsteşar yardımcısı Dr. Cevahir Uzkurt da hazır bulundu.

Görüşmede Kansu, Microsoft Türkiye’nin gerçekleştireceği Nesnelerin İnterneti projesi hakkında Bakan Özlü’ ye bilgi vererek, bu konuda destek istedi.

Türkiye çapında meslek liseleri ve meslek yüksekokulları öğrencilerinin eğitimi ile başlayacak olan proje, Türkiye’de Endüstri 4.0 alanında bir kıvılcım yakmayı hedefliyor.

Özlü: Önemli katkı sağlayacak

Kabulde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, bu çalışmanın Bakanlığın yürüttüğü Sanayide Dijital Dönüşüm inisiyatifinin temel çıktıları açısından önemli katkılar sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Özlü, Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu çalışmaları ile birlikte hem yetişmiş insan gücüne katkısı hem de yenilikçi fikirlerin ve girişimlerin desteklenmesi açısından Bakanlığın himayesinde gerçekleştirilecek Nesnelerin İnterneti çalışmalarının, hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ettiğini söyledi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ise, program kapsamında meslek yüksekokullarına yatırım yapacaklarını belirterek, Nesnelerin interneti alanında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Öğrencilerin yetkinliğini artırmak kadar, eğitmenleri de bu alanda geliştirmek ve ortaya çıkacak yenilikçi fikirlere de pencere açmak istediklerini belirten Kansu, bu amaçla bir yarışma yapacaklarını söyledi.

Eğitim atağı

Microsoft Türkiye liderliğinde hazırlanan yeni müfredat ile öğretmen ve öğrenciler nesnelerin interneti alanında yetişecek, aynı zamanda Microsoft’un ücretsiz online yazılım okulu Açık Akademi üzerinden verilen özel eğitimlerle de kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacak. Microsoft Türkiye ayrıca İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceği 4 günlük eğitim kurslarıyla nesnelerin interneti alanında uzman öğretmenler yetiştirerek, eğitim ekosisteminin gelişmesine önayak olacak.

Ağustosta açıklanacak

Meslek lisesi, meslek yüksekokulu öğrencileri ve öğretmelerine açık olan Nesnelerin İnterneti yarışmasına başvurular şubat ayında başlayacak. Haziran ayında jüri değerlendirmesinin yapılacağı yarışmada, sonuçlar ağustos ayında açıklanacak.

KAYNAK : http://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/microsofttan-endustri-40a-destek-h12800.html

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir