IoT 101 raporu: Nesnelerin İnterneti 2020’de nasıl olacak?

Basitçe belirtmek gerekirse IoT, cihazların (bilgisayarlar ve akıllı telefonlar hariç) internete bağlanmasını ifade eder. Otomobiller, buzdolapları, evdeki aydınlatma ve ısıtma sistemleri, fırınlar, saatler ve daha fazlası. Evlerde kullandığımız her nesnenin internete bağlanması ile daha pratik bir kullanım sunması aslında artık çok daha kolay.
Business Insider’ın Çarpıcı IoT Raporu

Business Insider’ın araştırma hizmeti BI Intelligence’den yayınlanan IoT 101: Things Internet adlı yeni rapor oldukça dikkat çekti. Rapor, IoT temellerini ve bu yeni teknolojinin günlük bireyler için ne anlam ifade ettiğini anlatırken özellikle teknolojiye yabancı olan kişiler için de IoT konusunda kolay bir giriş yapılmasını sağlıyor. Rapor dahilinde ele alınan başlıklar ise şöyle;

  • Önemli terimler,
  • Önümüzdeki beş yıl içinde sektöre yönelik tahminleri ve trendler,
  • En çok etkilenecek sektörler,
  • Çalışmalarda karşılaşılan zorluklar.

Paylaşılan raporda ön plana çıkan detaylar ise şöyle;

IOT, önümüzdeki on yılın sonunda 24 milyar cihazda yer alacak ve insan yaşamı için önemli bir yere sahip olacak. Bu rakamlar ve öngörüler ise dünyadaki her insan için yaklaşık dört yüksek teknolojili cihazın olacağı anlamına geliyor.

Çalışmalar hükümetler alanında da ilgi çekecek. Yapılan tahminlerde hükümetler ve şirketler önümüzdeki yıllarda teknolojiye milyarlarca dolar yatırım yapacak. Ve bu yatırım, 2025’e gelindiğinde toplamda trilyonları aşacak.

Nesnelerin interneti günlük yaşamı etkileyecek. Hükümet işleri, genel tüketiciler ve işletmeler için kullanıcılar ve alışkanlıklar nesnelerin interneti ile birlikte değişecek. Bu değişiklikler ulaşım, tarım, kamu hizmetleri, akıllı şehirler ve çok geniş bir alanda karşımıza çıkacak.

Önümüzdeki yıllarda bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı da artacak. Şu anda listede Apple, Cisco, Microsoft, Fitbit, IBM, Google, Amazon gibi dev markalar yer alsa da önümüzdeki yıllarda teknoloji orta ölçekli işletmelerde dahi kullanılabilir olacak.

Yeni rapor hakkında paylaşılan bu ön bilgiler, nesnelerin interneti konusunda çok önemli gelişmeler yaşanacağını gösterirken, kullanıcılar ya da işletmeler BI Intelligence üyeliği alarak tam rapora erişim sağlayabiliyor.

Yıllara göre yatırım tahminleri ise şöyle;

Nesnelerin interneti için 2015-2020 yılları arasındaki yatırım tahminleri: Mavi renk: girişimciler, özel firmalar, yeşil renk: tüketiciler gri renk: hükümetler

KAYNAK : https://www.techinside.com/iot-101-raporu-nesnelerin-interneti-2020de-nasil-olacak/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir