İneklerin interneti

BovControl adı verilen yeni sistem, çiftlik işlerini çiftçiler adına daha da kolay hale getiriyor. Et ve süt üretiminin en üst seviyeye çıkararak verimin artması, hayvanların sağlık takibinin yapılması, gebe hayvanların ve yeni doğanların bakımlarının yapılmasında büyük bir kolaylık sağlayan BovControl, ilk denemelerinde oldukça beğenildi.

Sao Paulo’da bir gökdelende geliştirilen proje, kısa süre içerisinde sınırlarını aşarak popüler bir hale gelirken şu anda Brezilya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Marka her ne kadar 5 yıl önce kurularak faaliyete başlamış olsa da BovControl uygulaması, kurucu Danilo Leao’nun nesnelerin internetini farklı bir alana taşıması ile dikkatleri çekiyor. Evet, son yıllarda nesnelerin interneti dilimize dolanmış olsa da yeni tanım çok daha ilgi çekici: İneklerin İnterneti!

BovControl Küresel Açlığa Yardım Edebilir Mi?

Yeni uygulamanın temel amacının açıklanması oldukça dikkat çekti. Zira ineklerden maksimum verimin alınmasını hedefleyen bu proje sayesinde küresel açlığın iyileştirilmesinin amaçlandığı duyuruldu.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

Uygulama için yapılan tanıtımlarda kullanımın oldukça basit olması da dikkat çekti. Kolay ve sade bir ara yüz, temel bilgi girişleri ve yapay zeka yardımı ile kullanıcılara sunulan uyarılar ve hatırlatıcılar. Çiftçilerin uygulamayı için ilk önce uygulamaya veri girişi yapması gerekiyor.

Çiftlikteki tüm ineklerin doğum tarihi, ilaçları, aşıları ve ağırlığı gibi temek verilerinin girilmesinin ardından sistem çalışmaya başlıyor. Üstelik uygulama kullanımı sırasında internet bağlantısının olması zorunlu değil. Çiftçi çevrimdışı olduğunda, uygulama sunucularına bilgiler yüklenene kadar telefonda kayıtlı tutulur ve çevrimiçi olunduğunda tüm bilgiler sunucuya yüklenerek güvene alınır.

Uygulamada yapılacak işlemler bunlarla sınırlı olurken, hayvanların takip edilmesi ve kolay bir şekilde veri analizinin yapılabilmesi adına hayvanların kulağına ısıya duyarlı bir aparat takılıyor.

Uygulama Ne İşe Yarıyor?

İneklerin interneti olarak adlandırılan yeni sistem, bir ineğin gerektiği kadar fazla süt üretmediğini fark edebilir, doğum yapacak bir hayvanın doğumunu takip ederek doğum zamanında kullanıcıyı uyarabilir ve tüm bu durumlar için yapay zeka yardımı ile farklı öneriler sunabilir. Üstelik uygulama Bluetooth desteği sunan diğer araçlarla da uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Böylece ineklerin ağırlığının ölçülmesi sırasında eğer tartınız Bluetooth desteği sunuyorsa, elde edilecek veriler direk uygulamaya aktarılarak kayıt altına alınabiliyor.

BovControl, binlerce çiftlikte şu anda kullanımda. İnekler için özel olarak kulaklık etiketleri kullanıldığından dolayı uygulamada hayvanların ayırt edilmesi de oldukça kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Aynı zamanda inek nüfusunun kalabalık olduğu bir çiftlikte tüm işlerin kağıt kalem ile yapılmaya çalışılması ve tekrar tekrar durumların kontrol edilmesi zorluk yarattığından dolayı BovControl tüm bu aşamalarda büyük bir kolaylık sağlıyor.

Uygulamanın kullanıcı tabanı her hafta yüzde 3 ila yüzde 5 artıyor. Şirket 10 çalışan ile yola çıkarken, kısa sürede yaşanan gelişme ile birlikte şu anda 16 kişi ile hizmet veriliyor.

Kaynak : https://www.techinside.com/ciftliklerde-bovcontrol-ile-yeni-donem-ineklerin-interneti-geliyor/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir