Artırılmış gerçeklik pazarı 200 milyar dolara ulaşacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “4. Sanayi Devrimi ve Teknoloji Odaklı Büyüme” konulu konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında sanayideki teknolojik gelişmelere değinen Özlü, şunları ifade etti:

“Yapılan bir araştırmada, veri ve bilgi işleme kapasitesi ve bilgi ağları teknolojilerindeki ilerlemeler sonucunda 2013 yılında 10 milyar makine ve cihazın birbiriyle konuştuğunu, bu sayının 2025 yılında 5 kat artarak 50 milyara çıkacağı öngörülüyor. Küresel bir araştırma kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmada ise 2013 ile 2020 yılları arasında küresel ölçekte üretilen veri miktarının 11 kat artarak 44 zettabayta ulaşacağı tespit ediliyor. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları pazarının 2020 yılına kadar 5 kat büyümesi ve 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla insanların makinelerle etkileşimi çok yakın bir gelecekte sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir şey olmaktan çıkacak. 2020 yılında sadece fabrikalarda 3 milyon endüstriyel robot çalışıyor olacak.

Teknolojilerin bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemesinin ve yaygınlaşmasının tek nedeni sanayide kullanımı değil, örneğin 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre 2025 yılı itibarıyla nesnelerin internet teknolojilerinin yılda 11 trilyon dolar ekonomik etki meydana getirmesi, bu etkinin yüzde 40’ının imalat sanayi uygulamalarından kaynaklanması bekleniyor.”

“İş gücü verimliliği yüzde 55 artacak”

Özlü, nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka ve otonom sistemlerinin yakın gelecekte hayatın en önemli parçaları olacağını söyledi.

“Şehirlerde nesnelerin interneti teknolojileri 2025 yılı itibarıyla yaklaşık 1,7 trilyon dolarlık ekonomik etki meydana getirecek.” diyen Özlü, şöyle konuştu:

“Sadece akıllı trafik yönetim sistemlerinin getireceği ekonomik faydanın yılda 500 ile 900 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Dijital teknolojiler farklı sektörlerde önemli etkiler meydana getirecek. Örneğin, tarımsal robotik pazarın payı 2020 yılında 20 milyar doları bulacak. Uygulamada olan akıllı üretim teknolojileri, imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerini ortalama yüzde 3 ile yüzde 5 arasında artıracak.

Akıllı üretim teknolojileri sayesinde makinelerin atıl kaldıkları süre yüzde 30 ile 50 arasında azaltılacak.”

Robotik teknolojilerdeki ilerleme sayesinde tehlikeli ve rutin işlerin robotlara yaptırılacağını anlatan Özlü, bu sayede iş gücü verimliliğinin yüzde 45 ile 55 arasında artacağını söyledi.

Özlü, dijital teknolojiler ve ileri üretim teknolojilerinin imalat sanayi işletmelerinin verimlilikleri ve rekabet güçlerini çok farklı şekilde artırmasının mümkün olduğunu belirterek, “Akıllı üretim sistemlerine yatırım yapmazsak ve yatırım yapmakta gecikirsek düşük katma değerli üretim yapmamız çok değişmeyecek, sonuç olarak da rekabet gücümüz daha da zayıflayacak. Küresel pazar payımızı hızlı bir şekilde eritmesi muhtemel olan dördüncü sanayi devrimi iç pazarda da imalatçılarımızı zorlayacak. Akıllı üretim sistemlerini üretmeye ve kullanmaya başlamamız ise yüksek katma değerli üretim yapısına geçişimizi kolaylaştıracağı gibi ülkemizin rekabet gücünün sürdürülebilir şekilde artmasına da yardımcı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.
“Dördüncü sanayi devrimini yakalamak için çalışıyoruz”

Özlü, “Önümüzdeki dönemde bu teknolojileri yakalayamayan ülkelerin rekabet güçleri kalmayacak, adeta bir nevi taş devrinde kalınmış gibi bir durum ortaya çıkacak. Dolayısıyla Türkiye’nin de dördüncü sanayi devrimini öncelikle yakalayan ülkelerden birisi olması en büyük arzumuzdur.” dedi.

Özlü, şunları kaydetti:

“Bu yönde sanayimizle çalışıyoruz. TOBB, MÜSİAD, TÜSİAD, YASED ve TİM’den oluşan bir platform kurduk. Bu platform, Türkiye’nin dördüncü sanayi devrimine geçiş sürecini çalışacak olan bir platform. Burada alt çalışma gruplarımız var. Bu gruplarda üniversitelerimizden kişiler, sanayiden insanlar var. Bunlarla hep beraber Türkiye’nin dördüncü sanayi devrimini yakalaması yönünde çalışıyoruz.

Biz bunu şimdi yapmazsak birkaç sene sonra bu teknolojileri geliştiren ülkelerden, üretim imalat yöntemlerinde rekabet etmek için cihazlar alacağız, sadece geri kalmış olmakla değil, aynı zamanda pazar olma durumuna düşeceğiz.”

Kaynak : http://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/artirilmis-gerceklik-pazari-200-milyar-dolara-ulasacak-haberi-356363

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir