Sektör Uzmanlarından 2017 ve Sonrası için Nesnelerin İnterneti Beklentileri

Bağlantılı cihaz (connected device) sayısı daha önce olmadığı kadar hızlı bir artış göstermekte ve kabul etmeliyiz ki artık IoT (Internet of Things -Nesnelerin Interneti) hayatımızın vazgeçilmez bir parçası… 2017’de daha da ön plana çıkacak olan bu teknoloji trendine yönelik sektör uzmanlarının, analistlerin ve kanaat önderlerinin düşüncelerini ve tahminlerini derledim:

– “2020’ye kadar, 20 milyarın üzerinde bağlantılı (connected) cihaz pek çok farklı sektörde kullanılıyor olacak. IoT, şirketler açısından da çok büyük önem kazanarak, şirket genelindeki her rol için oldukça büyük önem arz ediyor olacak.” (Gartner, 2016)

– Dünya genelindeki IoT pazarının 2020’ye kadar 1,5 trilyon $’a ulaşması bekleniyor. (IDC, 2016)

– Yakında online durumda olan IoT cihazların sayısı IT cihazlarını geçecek. Bunlar genellikle aynı güvenlik ve network altyapılarını kullandığı için, IT ve IoT sistemlerin 2020’ye kadar birleşmesi bekleniyor. (Michael Tennefoss, Aruba Stratejik İşbirlikleri Yöneticisi)

– Önümüzdeki 5 yıl içinde, IoT, AI (artifical intelligence – yapay zeka) ve AR/VR (augmented reality/virtual reality – artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik) kombinasyonları oldukça gelişmiş simulasyon yetenekleri sağlayacak. Böylelikle, size neler olduğunu söyleyen servisler yerini, belirlediğiniz hedefleri nasıl gerçekleştirmenizi gösteren servislere bırakacak. (Amir Husain, SparkCognition Kurucusu ve CEO’su)

– IoT mimarileri, mümkün olduğunca, gönderilen data miktarının önemli ölçüde azaltılmasını ve network altyapısı üzerindeki yükün de minimuma indirilmesini sağlayan, data analitik servisleri desteklemeyi sürdürecek. (Mike Krell, Moore Insights & Strategy, IoT Analisti)

– 2020’ye kadar işletmelerinde IoT’yi entegre eden şirketlerin 2/3’u bir IoT platformunu kullanıyor olacak (Bugün bu oran 1/3). (Gartner, 2016) Kullanımda olan tüketici IoT cihazlar yakın zamanda, kullanımda olan akıllı telefon ve tabletlerin toplamını geçecek. (IDC, 2016)

– Araçlar, ekosistemleri ile gerçek zamanlı ve sürekli iletişim halinde olan akıllı nesnelere dönüşecek. Bu gelişmeler, sürücüler açısından da kullanım kolaylığı ve güvenlik sağlayan uygulamaları getirecek. Teknoloji firmaları kullanıcılara “dijital sanal asistan”, hatta bir adım ötesi “görünmez concierge” servisleri sunabilmek için yarış içerisinde olacaklar ve beklenmedik gelişmeler ya da yoğunluktan unutulan süreçlerde destek hizmeti sağlayacaklar. Örneğin, açık sunroof’un aracın kilitlenmesi ile otomatik olarak kapatılması, trafik yoğunluğu ve ani kaza durumlarına yönelik önden uyarı sistemleri, cep telefonunuzdaki müzik listesinin otomatik olarak araca aktarımı, ya da arabadan mobil sipariş uygulamaları, vb. (Swen Postels, HPE)

– IoT’nin tam anlamı ile uygulanmaya başlaması ile birlikte yaptığımız her şey değişecek: Sabah işe bağlantılı bir araç ile gidip, bağlantılı, akıllı ofisimizde çalışacak, akşam da akıllı evimizin keyfini süreceğiz… Ortalama bir son kullanıcı açısından, IoT’nin en büyük getirisi gelişmiş kullanıcı deneyimi doğrultusunda kendini gösteriyor olacak. Gerçek zamanlı data toplama, bunları profil bazlı ve geçmiş data analizleri ile işleme çözümleri, şu anda bağlantılı cihazlardan ve IoT servislerden elde ettiğimiz faydayı çok daha büyük boyutlara taşıyor olacak. (Vinay Anand, Aruba)

– 2017’de IoT açısından da önemli değişiklikler olacak. IoT, sadece cihazları bağlama konseptinden, datadan anlam çıkarma doğrultusunda evrilecek. Bu doğrultuda ekosistem de olgunlaşacak ve analitik, makine öğrenme (machine learning) destekli tahmine dayalı bakım destek servislerinden, değerli envanter takibi ve verimli kaynak kullanımına kadar farklı kullanım alanlarında pek çok değer yaratılıyor olacak. (Maribel Lopez, Lopez Research)

– Endüstriyel IoT, sadece fabrikaların verimliliğini artırmayacak, aynı zamanda üretim firmalarının üretim ve iş yapma süreçlerini kökten değiştirecek. Yakın gelecekte, bir araba siparişi verdiğiniz anda, tüm tedarik zinciri, siparişinizin özellikleri doğrultusunda baştan sona yapılandırılacak. Böylelikle de aracınıza kavuşmak için aylarca beklemektense, sadece birkaç gün bekleyeceksiniz. Fabrikalar açısından bu durum, üretim tesislerini dijital hale getirme ve yeni iş birlikleri geliştirerek değer yaratma gerekliliğini ortaya çıkarıyor. (Volkhard Bregulla, Global Üretim ve Dağitim Endüstrisi Yöneticisi, HPE)

– Bugün 3-5 milyar olan bağlantılı cihaz sayısı, 2020’ye kadar 20 milyara ulaşacak. Bunların %60’ını tüketici IoT cihazları oluştururken, kalan %40’ı da endüstriyel IoT’den oluşacak. (Karthikeyan Natarajan, Tech Mahindra)

IoT çevremizdeki eşyalara akıl kazandırıp, hayatımızı kolaylaştırırken, IoT’nin de bir süreçle hayatımıza gireceğini, bu nedenle de belirli dönemlerde belirli servislerden yararlanmaya başlayacağımızı unutmamak gerekiyor. Bir tahmin de benden gelsin: “IoT tüm sektörleri ciddi anlamda dönüştürecek ve müşteri ilişkilerinin de baştan gözden geçirilmesine sebep olacak. IoT uygulamalarının artış gösterilmesi ile birlikte, farklı uygulamaları, tek bir merkezden kontrol eden platformlar çok daha fazla önem kazanacak. Bu platformlara dijital asistanların entegrasyonu ile birlikte, akıllı telefonlarımız gibi birer uzantımız haline gelen IoT cihazlarımız olmaya başlayacak. Bu nokta da doğru analitik ve data analiz çözümlerine olan ihtiyaçlar artış gösterecek…”

Kaynak : http://www.teknolo.com/2017-nesnelerin-interneti-beklentileri/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir