StarTURK, Silikon Vadisi’nde yerini aldı

Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ve ülkemizdeki teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, teknoloji yoğun startupların dünyanın en gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması için güçlerini birleştirdi. Konsorsiyum, bu amaçla KOSGEB desteğini de alarak ABD Silikon Vadisinde StarTURK uluslararası kuluçka merkezini kurdu. Konsorsiyum’un konu hakkındaki açıklaması şu şekilde:

“Türkiye bu kez hızla süren yeni sanayi devrimini kaçırmayacak. 4. Sanayi devrimi olarak bilinen Sanayi 4.0 vizyonunu da desteklemek üzere stratejik hedef oluşturan konsorsiyum bilişim merkezli olarak yeni bir atılımın da üssü olacak. Konsorsiyum’un ifadelerine göre, günümüzde olgunluk seviyesi Sanayi 2.0 ile 3.0 arasında kalan Türk şirketleri yapılan bu yatırımla Sanayi 4.0 düzeyine çıkabilmek için önemli bir fırsat yakalayacak.

Dünyaya Teknoloji İhraç Edeceğiz

Dünyada 4 Trilyon dolara ulaşan bilişim teknolojileri pazarı Türkiye’de 83 milyar dolar olurken Türkiye kaynaklı üretim ise 2.6 milyar dolar civarında olmuştur. Bu rakamlardan çok daha fazla pay alarak hızla bilişim sektöründeki pazar payımızı artırmak zorundayız.

Otonom robotlar, simülasyon, sistem entegrasyonu, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut bilişim, eklemeli üretim, artırılmış gerçeklik ve büyük veri alanlarında dünya pazarına teknoloji sunmak hedefindeki startuplar StartTURK kuluçka merkezinde yer alacaktır.

Silikon Vadisinin Çocukları

2011 yılında dünyanın en büyük şirketleri enerji şirketleri iken bugün Dünyanın en büyük şirketleri artık teknoloji şirketleridir. Bunlar Silikon Vadisinin çocuklarıdır. Sadece inovasyon yapanlar lider olabilecek diğerleri yok olacaktır.

Beş Üniversitenin oluşturduğu konsorsiyum 4 teknopark, 700 teknoloji şirketi, 3.000 akademisyen, 15.000 arge personeli, 250 kuluçka firması, 100.000 öğrenci potansiyeline sahiptir. Bu potansiyel StarTURK’ün başarısını kaçınılmaz yapmaktadır.

Dünya girişim sermayesinin %30’unun bulunduğu Silikon Vadisinde, Stanford Üniversitesi, Apple, Google gibi dünya devlerinin arasında bir Türk yıldızı doğmuştur. Bu potansiyel artık Türk şirketleri için de ulaşılır olacaktır.

Silikon vadisinin ilk Türk Teknoloji ve İnovasyon Üssü

Silikon vadisinin ilk Türk Üssü StarTURK Uluslararası Kuluçka merkezinde Türk Girişimcilerine Çalışma alanları, kuluçka ofisleri ve hızlandırıcı programları sunulacaktır. Artık silikon vadisi eko sisteminde yaşamak o atmosferi solumak ve dünya devleri ile rekabet etmek Türk şirketleri için hayal olmaktan çıkmıştır.”

Kaynak : https://www.techinside.com/starturk-silikon-vadisinde-yerini-aldi/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir