Fortinet’in Security Fabric Mimarisi Artık Bulut Ortamlarını da Kapsıyor

Yüksek performanslı siber güvenlik çözümleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Fortinet® (NASDAQ: FTNT), Fortinet Security Fabric mimarisinin performansını, otomasyonunu, etkinliğini ve yönetimini özel ve herkese açık bulut Servis olarak Altyapılardan (IaaS) Servis olarak Yazılım (SaaS) uygulamalarına kadar tüm bulut ortamlarını kapsayacak biçimde genişletti.

  • Fortinet, genişletilmiş ve sanallaştırılmış FortiGate özellikleriyle özel ve herkese açık bulut için benzersiz güvenlik, ölçeklenebilirlik, performans ve değer sunuyor.
  • Kurumların ihtiyaçlarına göre ödeme yapmasını mümkün kılan Fortinet çözümleri, artık Microsoft Azure Mağazası üzerinden de ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilecek.
  • Herkese açık bulut kurulumların otomasyonunu optimize eden FortiGate, hem ihtiyaç duyulduğunda hem de kendi-lisansını-getir (BYOL) modelleri ile AWS iş yükleri için gelişmiş oto-ölçekleme ve orkestrasyon fonksiyonları sunuyor.
  • Bulut sağlayıcıları ve yönetilen güvenlik hizmet sağlayıcıları (MSSP) için yeni Fortinet VM İhtiyaç-Duyduğunda Anında-Öde lisans programı, son kullanıcılara esnek ücret ve otomasyon seçenekleri sunuyor.
  • FortiCASB, ise Office 365 ve diğer SaaS uygulamalarının açık ve kapalı ağ etkinliği ve kontrolü için yeni bir bulut erişim güvenlik aracı servisi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fortinet Ürün ve Çözümlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı John Maddison, “Şirketler, özel ve herkese açık bulutları kullanarak esnek ve ölçeklenebilir altyapılar inşa ediyor. Durum böyle olunca, güçlü ve sürekli güvenlik yapısı kurmak kilit önem kazanıyor. Fortinet, Security Fabric mimarisiyle özel, altyapı ve uygulama (SaaS) bulutları genelinde güvenlik özelliklerini güçlendiriyor. Yeni CASB sayesinde sağladığımız arttırılmış ölçeklenebilirlik, yeni herkese açık bulut özellikleri ve SaaS etkinliği bulut ölçeğinde optimum güvenlik performansı sağlıyor.” dedi.

Etkinlik ve kontrol sayesinde IoT ve bulutta saldırılar azalıyor

ESG Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre siber güvenlik uzmanlarının %62’si kendi fiziksel ağlarındaki etkinlik seviyesini, bulut tabanlı iş yüklerinde sağlamanın zor olduğunu belirtirken %56’sı kurumlarının mevcut ağ güvenlik operasyonlarının ve süreçlerinin, bulut için gerekli olan doğru otomasyon ve orkestrasyona sahip olmadığını söylüyor. Bulutun sağladığı ölçeklenebilirlik, esneklik ve verimlilikten faydalanmak için tüm ortamlarda veri ve güvenlik bileşenlerinin entegre ve etkin olması, otomatik koruma için bilgi paylaşımı yapabilmesi gerekiyor.
Fortinet, Security Fabric mimarisinin çekirdek özelliklerini, kurumların fiziksel ağlarında sağladıkları siber güvenlik ve tehdit istihbarat seviyesini bulut ortamlarında da sağlayabilecek şekilde genişletiyor. FortiOS 5.6 yazılımı ve son geliştirmelerin, kurumlar ve servis sağlayıcılar için sunduğu esnek ve uçtan uca bulut güvenliği özelliklerinden bazıları:

  • Özel ve Herkese Açık Bulutlar İçin Benzersiz Güvenlik Performansı: Fortinet’in sanallaştırılmış FortiGate çözümü, özel ve herkese açık bulutlar için bulut-ölçeğinde performans sunacak şekilde güçlendirildi. Sanal makineler (VM) artık, tek bir VM içerisinde 16, 32 veya daha fazla CPU çekirdeği seçenekleri ile önceki testlere kıyasla çekirdek başına 3 kat daha hızlı veri çıktısı sunuyor. FortiGate sanal cihazı, Fortinet Güvenlik İşlem Birimleri (SPU)  ile hızlandırıldığında altı çekirdek üzerinde 132Gbps’ye varan hız ile dünyanın en hızlı VM performansını da sergiliyor. Makul düzeydeki yeni ücretler sayesinde %20-30 tasarruf sağlanırken gelişmiş VM performansı da aynı seviyede korunuyor.
  • İstenildiğinde ve Oto-Ölçeklenebilir Bir Biçimde Herkese Açık Bulut Güvenliği: As Her geçen gün daha fazla işletme BT altyapısını buluta taşırken ihtiyaca göre tüketim modelleri, CapEx’ten OpEx’e geçişe yardımcı olarak işletme için daha fazla yeniden yatırım stratejisini ve bulut altyapılarında daha iyi kontrolü mümkün hale getiriyor. Tam bir içerik ve ağ koruması sağlayan Fortinet Security Fabric sanal çözümleri, artık Azure Mağazası üzerinden de ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilecek. Buna ek olarak, gelişmiş oto-ölçekleme ve orkestrasyon işlevlerine sahip Fortinet çözümlerine ihtiyaç durumunda hem AWS üzerinden hem de BYOL olarak erişilebilecek. Böylelikle, ihtiyaca göre daha fazla veya daha az ölçeklenebilen esnek iş yükleri ve otomatik güvenlik mümkün hale geliyor.
  • İhtiyaca göre VM, Bulut Sağlayıcıları için Anında Ödeme Ölçümleri Sunuyor: Fortinet’in yeni ihtiyaca göre VM çözümü, bulut sağlayıcıları ve MSSP’lerin önde gelen herkese açık bulut sağlayıcıların fiyatlandırma modeline benzer şekilde, son kullanıcılara anında fiyatlandırma ve otomasyon sunmaları için anahtar teslim VM lisanslama ve tedarik platformu sunuyor. Bu platform, saatlik veya hacim bazda anında ödeme ölçüm seçeneklerinin yanı sıra MSSP’ler için NFV orkestrasyon uyumluluğunu da destekliyor. FortiHypervisor ile birlikte ihtiyaca göre VM çözümü, yönetilen güvenlik ve SD-WAN servisleri için bulut sağlayıcılarına fiziksel, sanal ve hibrit müşteri tarafı teçhizatı (CPE), form faktörleri sunuyor.
  • FortiCASB ile Yeni Bulut Uygulama Güvenliği: Fortinet, açık ve kapalı ağlarda kullanıcıların, yaygın olarak kullanılan Office 365 gibi SaaS uygulamalarına erişimi için BT ekiplerinin güvenlik etkinliğine sahip olmasını mümkün kılan API tabanlı FortiCASB servisini de tanıttı. FortiCASB, SaaS üzerinde saklanan verileri buluttan gelen tehditlere karşı koruyor ve SaaS uygulamalarının daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olan uyum ve denetim araçları sunuyor. FortiCASB, 2017 yılının 2. çeyreğine kadar kullanıma sunulmuş olacak.

ZK Research Kurucusu ve Baş Analisti Zeus Kerravala konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:  “Bulut servisleri, kurumiçi altyapı veya uygulamalardan çok daha fazla tüketiliyor. Ancak bulutta güvenliği sağlamak hala CIO’ların öncelikli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Herhangi bir BT kaynağı gibi bulut servisleri de politikalar, izleme uygulamaları ve entegre güvenlik araçları ile yönetilmeli ve koruma altına alınmalı. Fortinet’in Security Fabric mimarisi ile sunduğu yeni bulut güvenlik çözümleri, CIO’ların veri merkezleri ve bulut ortamlarındaki verilerini korumasını sağlayan etkinlik, otomasyon ve kontrol sunuyor.”

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir