LİFİ ne işe yarayacak

 

İnternet ile bizi buluşturan WİFİ teknolojisi tarih olmak üzere! LED lambalar aracılığı ile haberleşme devrini başlatacak olan LiFi ise yolda… Sokak lambasından dahi internete bağlanabileceğimiz günler çok yakın.

1889 yılında Alexander Graham Bell’in icadı ile başlayan haberleşme teknolojisindeki gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam ediyor. Bilim insanları 2020’li yıllarda üretilecek toplam bilginin yaklaşık olarak tüm evrendeki yıldız sayısına eşit olacağını öngörüyor! Tabii bilginin hacmi bu kadar olunca işlenmesi, güvenli olarak saklanması ve iletimi için son derece ileri haberleşme ve bilişim teknolojilerine ihtiyacımız var. İşte o teknolojiyi bize Kadir Has Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Panayırcı anlatıyor…

Bu konuyla ilgili yeni teknolojilerin geliştirilmesi üzerinde çalışılıyor. Bilginin cep telefonları aracılığıyla iletimi halen radyo dalgalarını kullanan kablosuz mobil haberleşme sistemleriyle sağlanıyor. Ancak biz bugün başka bir konudan söz edeceğiz. Haberleşmede ‘optik domen’nin de ağırlık kazanacağı, aydınlatma amacıyla kullandığımız LED’lerden. LED veya eşdeğer görünür ışık kaynaklarıyla yüksek hızlarda bilgi iletimini sağlayabilecek optik haberleşme sistemlerinin hayatımıza girmesi an meselesi! 2020 yılına kadar dünyada LED’lerle aydınlanma oranının yüzde 100’e yaklaşacağının tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Panayırcı “LED’ler yakın gelecekte çok geniş ölçekte aydınlatma amacıyla kullanılacak. Ayrıca ‘görünür ışıkla haberleşme’ için yeni bir potansiyel kaynak olacak. LiFi adı verilen görünür ışıkla haberleşme teknolojisi sahip olduğu yüksek bilgi taşıma kapasitesi, ucuz uygulama kolaylığı ve sağlık açısından olumsuz etkileri olmaması sebebiyle geleceğin haberleşme gereksinimini en iyi biçimde sağlayacak çözüm gibi görünüyor” diyor.

LİFİ ne işe yarayacak

LİFİ’nin kapalı alan haberleşmesi için en uygun teknoloji olması ofis, uçak kabini, hastaneler, kimyevi tesisler ve ev içi uygulamaları açısından oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. LiFi’yi şu alanlarda kullanabileceğiz…

– Ofis ortamları, toplu taşıma araçları ve ev haneleri içinde yüksek hızlı bilgi iletişimi, engelli yardımı, müze ve alışveriş merkezleri konumlandırmaları.

– Sokak lambaları, sokaklarda kesintisiz internet ve haberleşme hizmetleri.

– Araba ışıklandırmaları, araçların birbirleri ve trafik takibi, kaza önlem sistemleri, konumlandırma hizmetleri kullanan akıllı şehirlerin ortaya çıkması.

– Su altı haberleşme sistemleri, özellikle otonom su altı araçlar arası haberleşme, yüzen kimyevi/petrol tesislerinin kendi aralarında ve diğer otonom araçlarla haberleşmeleri.

– Nesnelerin interneti (IoT) ile tüm cihazların (buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, fırın, aydınlatma sistemleri, kilit sistemleri vb.) otomasyonu.

– Fabrika ve üretim tesisleri otomasyonu, üretim tesislerindeki cihazların akıllandırılması ve birbirleri arasındaki haberleşmeleri.

kaynak : http://www.star.com.tr/pazar/sokak-lambasindan-internete-baglanacagiz-haber-1234774/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir