IoT eğitim fakültesi

IoT, yani nesnelerin interneti kavramı, dünya genelinde hızla yayılıyor. Bu alanda, dünyanın en büyük şirketleri çok ciddi çalışmalar yaparken, eğitim alanında da bir ilk yaşandı. Amerika’da ilk kez IoT diploması resmi olarak duyuruldu. Peki, IoT diploması nedir?

IoT bölümü resmen açılıyor!

Florida International University (FIU), Internet of Things için eğitim bölümü açan ilk Amerikan üniversitesi oldu. FIU Dekanı Kenneth G Furton, bu bölüm ile öğrencilerin Nesnelerin İnterneti konusunda kendilerini geliştiripi, gelecekte bu alanda başarılı çalışmalar yapabileceğini ifade etti.

Bu alanda öncülük yaptıkları ve Nesneleri İnterneti konusunda eğitim alanında yapılan ilk ciddi adımın sahibi oldukları için gurur duyduklarını belirten Furton, Nesneleri İnterneti kavramının en önemli alanlarına ağırlık vereceklerini duyurdu.

Uluslararası Floride Üniversitesi, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği bölümü, donanım, yazılım, iletişim ve siber güvenlik alanlarına ağırlık verecek.

IoT bölümünün direktörü ve Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği bölümü yardımcı profesörü Kemal Akkaya, IoT cihazlarının geleceği, siber saldırılara karşılık verme ve savunma yetenekleri gibi konulara ağırlık verileceğini belirtti. Buna ek olarak, benzer faaliyetlerdeki başarının artması da önemli bir hedef olarak açıklandı.

2018 yılının bahar döneminde başlayacak olan Nesnelerin İnterneti programı, 120 kredilik sistemde, fiziksel katılım ve online eğitim kombinasyonu ile uygulanacak. Machine Learning alanının arkasındaki teknolojileri öğrenmek de eğitimin ana hedeflerinden olacak.

Dünya çapında Nesnelerin İnterneti konusundaki ilk eğitim çalışması ise 300 saatlik özel eğitim ile Singapur’da gerçekleşmişti. Bu eğitim sırasında, 3D baskı, programlama, istatistik ve analiz gibi alanlarda profesyonel eğitimler verildi.

Nesnelerin İnterneti kavramının, insanlığın ve teknolojinin geleceğini belirleyeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Bu noktada yapılan çalışmalar ise bunu doğrular nitelikte. Amerika’da da başlatılan eğitim programı sonrasında yakın gelecekte ülkemizde de benzer çalışmaların hayata geçmesini umut ediyoruz.

IoT kavramının sadece akıllı araçlardan veya ev teknolojilerinden ibaret olmadığını bu şekilde anlayabiliriz.

kaynak : https://www.techinside.com/iot-egitim-fakultesi-aciliyor/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir