FitPay, Giyilebilir Cihazlarının Ödeme Entegrasyonu için Mastercard ile Anlaştı

ABD menşeli ödeme şirketi FitPay, Mastercard ile ortaklığa giderek giyilebilir cihazlar üzerinden ödeme seçeneği sunmaya başlıyor. FitPay kullanıcıları, giyilebilir cihazlarını kullanarak temassız ödeme kabul eden mağazalarda pratik biçimde ürün satın alabilecekler. Yapılan ödemeler, cihazların ilişkilendirildiği Mastercard ön ödemeli kartları üzerinden tahsil edilecek.

Patentli bir teknoloji platformu

Nesnelerin interneti ürünleri sunan NXT-ID şirketinin alt birimi olan Fitpay, ödeme şirketi olmasının yanı sıra, kimlik bilgisi yönetimi ve kimlik doğrulama sağlayıcısı olarak da tanınıyor. FitPay ödeme platformuna bağlı giyilebilir cihazlarla, hem teknolojinin nimetlerinden faydalanmak, hem de pratik ödemeler yapmak mümkün oluyor.

FitPay, giyilebilir ve nesnelerin interneti cihazlarına temassız ödeme özelliklerini ekleyen patentli bir teknoloji platformu olarak tanımlanabilir. Küçük çaplı bir startup olarak kurulmasına karşın, kısa sürede ismi bilinen bir firma haline dönüşmüş. Aldığı yatırımların ardından hızla büyüyen firma, dünya çapında 10 milyondan fazla işletme ile entegre biçimde çalışır hale gelmiş.

Düşük meblağlı alışverişler çok hızlı biçimde gerçekleşiyor

Daha önce token servisi için Visa ile ortaklığa giden FitPay, şimdi de ön ödemeli kart entegrasyonu için bir başka ödeme devi Mastercard ile el sıkıştı. Gerçekleşen ortaklığının ardından Fitpay tarafından sunulan giyilebilir teknolojik cihazlar, Mastercard’ın ön ödemeli kartları ile bağlantılı çalışarak ödemeleri hızlı ve güvenli biçimde yapmaya imkan tanıyacak.

Mastercard altyapısını kullanan ön ödemeli kartlarla, düşük meblağlı alışverişleri pratik hale getirecek olan anlaşma kapsamında Fitpay cihaz sahipleri, ilk alışveriş öncesinde kullanıcı hesabı oluşturarak hemen hizmetten faydalanmaya başlayacaklar.

Dijital cüzdan uygulaması ile her şey kontrol altında

Bünyesinde birçok farklı giyilebilir teknolojik cihaz bulunduran Fitpay, bağlı bulunduğu NXT-ID şirketinin sunduğu nesnelerin interneti altyapısını kullanıyor. Birden fazla ekipmanın aynı ağ üzerinde çalışması sayesinde, tek bir kart hesabını birden fazla cihaza bağlamak da mümkün oluyor. Kullanıcılar, hesaplarına yükledikleri meblağları diledikleri temassız ödeme noktasında harcayabiliyorlar. Firmanın sunduğu dijital cüzdan uygulamasıyla ödemelerini kontrol edebiliyor ve sınırlandırabiliyorlar.

Nesnelerin interneti ödeme sistemlerini de kolaylaştırıyor

Mastercard’ın ön ödemeli kart bölümünde görevli Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Solana Cozzo, nesnelerin interneti teknolojisinin faturasız ve hızlı alışveriş sisteminin gelişmesi için en önemli etken olduğunu savunuyor. Akıllı cihaz sahipleri ve giyilebilir teknoloji kullanıcılarının ödeme kimlik bilgileri daha geniş bir aygıt grubuyla bağlantılı olduğundan, tüketicilerin güvenlik ve kontrol ihtiyaçlarını karşılamanın çok daha pratik olduğunu vurguluyor.

Dünya genelinde 125 milyondan fazla giyilebilir cihaz satılacak

Finansal teknolojilerin yaygınlaşması neticesinde, hem giyilebilir cihazların hem de temassız ödeme seçeneklerinin kullanımı gün geçtikçe artıyor. IDC tarafından açıklanan verilere göre, satıcıların 2017 yılı içinde toplam 125,5 milyon giyilebilir cihaz satacağı hesaplandı. 2016 yılında ise bu sayı 104,3 milyon civarındaydı. Paylaşılan istatistikler, yüzde 20,4 artışın yaşanacağını ortaya koyuyor.

kaynak : http://fintechtime.com/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir