Finans sektörü rekabeti dijitalde devam ediyor

Teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve akıllı cihazların yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi bankacılık sektöründe müşterilerin alışkanlıklarında değişimler yaşanmasına neden oluyor. Bankalar da bu taleplere cevap verebilmek için dijital bankacılık alanında yoğun rekabet içerisine girdi.
Şubelerden yapılan işlemlerin tamamına yakınının mobil/internet şubeleri kanalıyla yapılması müşterilere zaman ve hız kazandırırken, bankalara da maliyet avantajı sunuyor.

Bankacılar teknolojideki hızlı dönüşümün bankaların iş yapış biçimlerinde de değişimi beraberinde getirdiğini, teknolojiyi doğru ve yerinde kullanan bankaların avantaj yakaladığını belirtiyor.

Dijital bankacılık, mobil cüzdan ve teknolojinin sektöre etkileri konusunda değerlendirmelerde bulunan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, bankacılığın, zaman ve mekandan bağımsız yapılan bir işe dönüştüğünü belirtti.

Mobil bankacılık kullanan müşterileriyle olan aylık ortalama etkileşimlerinin geleneksel kanallarla kıyaslandığında 6 kat daha fazla olduğunu ifade eden Ulutaş, sadece son bir sene içinde dijital bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayısının yüzde 30, Akbank Direkt Mobil kullanan müşteri sayısının ise yüzde 45 büyüdüğünü dile getirdi.

Ulutaş, dijital kanalları içerisinde yalnızca Akbank Direkt Mobil’den hizmet almayı tercih eden müşterilerinin oranının ise yüzde 72 seviyesinde bulunduğunu bildirdi.

Bankada her 2 ihtiyaç kredisinden birinin Direkt Kanallardan satıldığı bilgisini veren Ulutaş, şunları kaydetti: “Mobil uygulamamızı kullananların yoğun tercihlerinden biri de fatura ödeme. Bankamızda her iki faturadan biri Akbank Direkt uygulamasından ödeniyor. Son üç yılda mobilden yapılan fatura ödemeleri 12 kat arttı. Mobil platformda devrim yapan ve 12 milyondan fazla kişinin telefonlarına indirdiği Akbank Direkt Mobil uygulaması ile artık ödeme yapmak da daha hızlı ve kolay hale geldi.

Dijital ödemeler kapsamında Akbank Direkt, android telefonlar ile kart kullanmadan alışveriş yapma imkanı veriyor. 2016 Eylül ayından bu yana kullanıcılarına dünyanın en güvenli ve gelişmiş mobil ödeme teknolojisi olan Host Card Emulation (HCE) kullanılarak Akbank Direkt Mobil uygulaması yüklü Android telefonlar ile kart kullanmadan alışveriş yapma imkanı sunuyor.”

“KÜRESEL PARA TRANSFERLERİ HIZ KAZANACAK”

Tolga Ulutaş, Akbank olarak dijital teknolojideki gelişmeleri hızla bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayarak müşterilerin kullanımına sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Banka olarak yurt içinde ve dışında birçok Fintech ile yakın işbirliği içerisinde çalıştıklarını anlatan Ulutaş, FinTech gelişimini desteklemek amacıyla tüm uygulama geliştiricilerin diledikleri zaman ve mekanda girip çalışabilmeleri için, Uygulama Programlama Arayüzünü (Application Programming Interface – API) açan ilk banka olduklarını belirtti.

Ulutaş, İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtıkları API Portal sitesi sayesinde, dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşların API’lere erişip çalışmalarını yürüteceklerini dile getirdi.

Finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimcilerin, Akbank’ın API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalardan bazılarını müşterilerin hizmetine sunmayı planladıklarını aktaran Ulutaş, “Akbank API altyapısını dijital uygulama programcılarının kullanımına açarken, öncelikle onlara, istedikleri yerden ve zamanda ulaşabilecekleri en yeni donanım ve yazılıma sahip gelişmiş bir laboratuar sunmuş olduk.” dedi.

Ulutaş, global danışmanların da görüşleriyle kurulan Akbank LAB’in, Akbank’ın yenilikçi adımlarında önemli bir yeri olduğunu bildirdi.

Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Ripple ile dijitalin öncü yeniliklerinden “Blockchain Teknolojisi”ni yurt dışı para transferlerinde kullanmak üzere bir anlaşma yaptıklarını aktaran Ulutaş, “Bu teknolojiyi Türkiye’ye getiren ilk banka olduk. Bugünlerde test işlemlerini başarı ile tamamladığımız Blockchain sistemi ile ileride küresel para transferleri hız kazanacak, maliyetler düşecek ve müşterilerimiz 7/24 işlem yapabilecekler.” ifadelerini kullandı.

‘YAPAY ZEKA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

DenizBank Dijital Kuşak Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik de müşterilerin artık geleneksel kanal kullanımlarını çok fazla tercih etmediğini ve bankacılık işlemlerinde mobilite, hız ve avantaj beklediğini ifade etti.

Bugün MobilDeniz’de kredi kullandırımından mevduat işlemlerine, kurum tahsilatlarında para transferine kadar 10 ürün grubu altında hizmet verdiklerini anlatan Çelik, şubelerden en çok gerçekleştirilen ilk 20 işlemin yüzde 86’sını MobilDeniz üzerinden kullanıcılara gerçekleştirme imkanı sunduklarını belirtti.

Çelik, müşterilerin MobilDeniz’de, diğer kanallara oranla daha avantajlı faiz ve masraf ücretleriyle bankacılık işlemlerini gerçekleştirmekte olduğunu vurguladı.

“Müşterilerimize düşük maliyetli işlem sunarken bizler de kendi kanallarımıza baktığımızda maliyet oranımızın şube üzerinden yapılan işlemden 35 kat daha ucuza gerçekleştiğini görmekteyiz.” diyen Çelik, gelecek dönemlerde Internet of Things teknolojileri, bunun devamında şekillenmeye başlayan Internet of Everything ve yapay zeka uygulamalarının kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Çelik, yapay zekanın kullanımda olduğu tüm sistemleri ve araba, drone gibi tüm cihazları da yakinen takip ettiklerini belirterek, “Robotlardaki son gelişmeleri ve sektörümüzdeki kullanım imkanlarını araştırıyoruz. Aynı zamanda augmented reality (zenginleştirilmiş gerçeklik) uygulamalarının bu sene içinde perakende satışa sunulmasını beklediğimiz için bu teknoloji de yine takip ettiğimiz alanlardan biri.” dedi.

‘DÜNYA MOBİL ÖDEME ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR LABORATUVARIZ’

Murat Çelik, Türkiye’nin ilk mobil cüzdan uygulaması fastPay’i 2012 yılının sonunda yayına aldıklarını ve o günden bu yana, Endüstri 4.0 çağının doğal sonucu olarak bir çok teknolojik gelişme yaşandığını belirtti.

Dünyada bilinirliği olan bir çok cüzdan uygulamasından çok daha kapsamlı ve avantajlı bir dijital platform sunduklarını ifade eden Çelik, cihaz ya da platform bağımlılıklarının olmadığını, bağımsız bir uygulama olduklarını vurguladı.

Çelik, şunları kaydetti: “Hangi banka müşterisi olduğunuz önemli değil hatta herhangi bir banka ile çalışmıyor olunsun, tüm kullanıcılar cüzdanlarına kredi kartlarını ekleyebiliyor, diğer bankalardan EFT yaparak ya da ATM’den nakit para yatırarak cüzdan bakiyelerini rahatlıkla oluşturabiliyor. Bu bakiyeleri ya da ekledikleri kredi kartları ile istedikleri kişiye 7/24 para gönderebiliyorlar. EFT sistemimiz, dünya ile karşılaştırıldığında çok ileri bir sistem.

Mesai saatleri içinde karşı tarafın banka hesabı varsa 2-3 dakika içinde para gönderebiliyorsunuz. Biz, fastPay ile bunu çok daha ileri bir noktaya taşıdık. Banka hesabı olmadan, mesai saatlerini gözetmeden 2-3 dakika bile beklemeden anında para gönderimi yapıyoruz. Bu noktada, karşı taraf ile ilgili bilmeniz gereken şey ise sadece cep telefonu numarası. Hafta sonu, bayram, gece yarısı demeden insanlarımızın paraya ihtiyacı oldukları anda yanlarında oluyoruz.”

Çelik, çok yakın zamanda kullanıcıların akıllı telefonları ile tüm temassız POS noktalarında sadece telefonlarını yaklaştırarak ödemeyi deneyimleyeceklerini söyledi.

Aynı zamanda QR kod ile ödeme özelliğini de devreye aldıklarını anlatan Çelik, bu sayede restoranda hesap ödeme esnasında sadece QR kodlarını göstermelerinin yeterli olacağını ifade etti.

Murat Çelik, özetle, mobil ödeme dünyasının mobil tarafta “doğru yöntemi” aradığını, DenizBank’ın da bu konuda dünya mobil ödeme alanında çok önemli bir laboratuvar görevi gördüğünü vurguladı.

‘DİJİTAL KANALLARDAN YILDA 450 MİLYONA YAKIN İŞLEM YAPILIYOR’

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer ise dijital bankacılık alanında öncü ürünlerden Mobil İşlem Asistanı (MİA) sayesinde, Garanti Bankası müşterilerinin, bankacılık işlemlerini Garanti Cep’te sesli komutla gerçekleştirebildiğini söyledi.

155 farklı amaç ve 65 farklı konseptle bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebildiği MİA’nin bugüne kadar 6,5 milyonun üzerinde soruya cevap verdiğini belirten Başer, “Garanti Bankası, biyometri konusunda da sektörde öncü çalışmalar yaptı. Geçtiğimiz şubat ayında Göz Tanıma teknolojisini hizmete sundu. Bu teknoloji sayesinde Garanti Cep, müşterilerini gözünden tanıyor, parola girmeden hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde giriş yapmalarını sağlıyor.” dedi.

Başer, Göz Tanıma ile giriş özelliği, hizmete sunulduğu ilk 4 ay içinde, 4 milyon defa kullanıldığını dile getirdi.

Müşterilerinin finansal hizmetlere diledikleri an, diledikleri yerden kolayca ulaşmasını sağlamak için, klavye kullanılan her platformdan para transferi yapabilme imkanını sunan Garanti Cep Klavyesini lanse ettiklerini anımsatan Başer, şunları kaydetti: “Garanti Cep Klavyesi, Android işletim sistemli akıllı telefon kullanan tüm Garanti Bankası müşterileri, mesajlaşma, sosyal medya ve klavye kullandıkları herhangi bir uygulama içerisindeyken, diğer bir cep telefonuna para gönderme işlemini kolayca gerçekleştirebiliyor. Garanti Bankası bot teknolojilerinin Türkiye’deki öncüsü oldu. Öncelikle messenger üzerinden krediler için hayata geçirdikleri GarantiBot hizmetini geliştirilerek kredi kartı başvurusu yapılabilen; piyasa bilgileri, ATM ve şube lokasyonları sorulabilen bir bota dönüştürdüler.”

Didem Dinçer Başer, Garanti Bankası’nın robotik alanında da sektörde öncü ve örnek çalışmaları olduğunu anlattı.

Garanti Bankası’nın dijital bankacılık sektörünün takip edilen oyuncusu olduğuna işaret eden Başer, “Temmuz ayı itibarıyla 5,4 milyon müşterisi dijital bankacılığı, bunların 4,4 milyonu aşkın kısmı ise Garanti Cep’i aktif bir şekilde kullanıyor. Garanti müşterileri daha fazla oranda dijital kanallardan çözüm alıyor. Dijital kanallardan yılda 450 milyona yakın işlem yapılıyor. Krediler ve kasko başvurularının yüzde 50’den fazlası dijital kanallardan alınıyor. Nakit hariç işlemlerin yüzde 92’si dijital kanallardan gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

‘İŞCEP’İN PAYI TOPLAM 16 KAT ARTTI’

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, Sezen bugün, 5 milyonu aşan dijital müşteriye internet şubesinden 350’ye yakın, İşCep’ten 200’ü aşkın, bankamatikte ise 160’ın üzerinde işlem çeşidiyle zengin bankacılık hizmetleri sunduklarını söyledi.

Akıllı telefonların gelişimi, mobil uygulamaların artışıyla birlikte mobil bankacılıkta da hızla artan bir kullanıcı sayısı olduğunu belirten Sezen, mobil bankacılığı kullanan bir müşterinin, mobilden istediği anda istediği sıklıkta işlem yapabildiğini ifade etti.

Sezen, şöyle devam etti: “Bankamızın mobil kullanıcı sayılarına baktığımızda; 2011’de yaklaşık 210 bin kişi mobil bankacılığı kullanıyorken, bu sayı 2014 sonunda 1,5 milyona yükseldi. Ağustos 2017 itibarıyla 4,6 milyonu aştı. Bugün bankamızda ayda 120 binin üzerinde net aktif yeni mobil kullanıcı ekleniyor. İşCep ve internet şubemizi aktif olarak kullanan dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı 5 milyonu aşmış durumda ve İş Bankası’nda işlemlerin yüzde 86’sı dijital temas noktaları üzerinden yapılıyor.

Geçen yılsonu itibarıyla son 5 yıllık dönemde, İş Bankası’nın işlemleri içinde İşCep’in kanal payı toplam 16 kat arttı ve 2017 ikinci çeyreğinde yüzde 37 paya ulaştı. İşCep’ten yapılan işlem adedi 2016’da 1 milyarı geçerken, 2017’nin yalnızca ilk 6 ayında yaklaşık 750 milyon işlem gerçekleştirildi.”

‘VİDEO ETKİLEŞİMLİ UYGULAMALARI YAYGINLAŞACAK’

Sezen, değişen müşteri davranışları ve beklentileri, başta nesnelerin interneti (Internet of Things), yapay zeka (Artificial Intelligence), artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), blockchain teknolojileri ve startupların gündeme taşıdığı yeni dijital iş modelleri ile yeni yasal düzenlemelerin mobil ödeme sistemlerini hızla şekillendireceğini ifade etti.

4,5G ve 5G teknolojilerinin yaygınlaşmasına paralel olarak, video teknolojilerinin daha fazla gelişmesine ve bankacılık sektöründe müşteri temas noktalarında video etkileşimli uygulamaların yaygınlaşacağına daha fazla tanık olunacağına işaret eden Sezen, blockchain teknolojisinin getireceği yeni altyapılar ve akışlarla birlikte, özellikle kurumlararası mutabakat gerektiren işlemlerde basitlik ve verimlilik açısından büyük bir fayda potansiyeli olduğunu söyledi.

Sezen, blockchain teknolojisi üzerine inşa edilecek bu yeni finansal altyapıların, bugünlerde kemikleşmiş iş modellerini yeniden sorgulamaya yol açabileceğini dile getirdi.

Nesnelerin birbiriyle konuştuğu bir dünyaya doğru giderken, satın alma ile noktalanacak senaryolarda bankacılık sektörüne önemli bir görev düşeceğini dile getiren Sezen, bankacılık sektöründe müşterilerin en fazla yakındığı konuların başında, birçok şifreyi akılda tutmanın zorluğu geldiğini vurguladı.

Sezen, şunları kaydetti: “Buna çözüm olarak; gelecek nesil dijital bankacılık hizmetlerinin hızla çeşitli biyometrik sistemlerle entegre olacağını öngörüyoruz. Biz de tüm bu başlıkları yakından izliyor ve bunlar arasından müşterilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracağını, müşterilerimize değer katacağını düşündüğümüz alanlara yüksek öncelik veriyoruz. İşCep ve Maximum Mobil uygulamalarımıza dikkat çekici ve fark yaratacak yeni fonksiyonlar ekleyerek müşterilerimizin hayatlarının her anında yanlarında olmaya devam etmek için çalışıyoruz.”

Yalçın Sezen, Maximum Mobil’in, farklı sektörlerden perakende iş ortaklarıyla birlikte tüm banka müşterilerinin günlük yaşamlarına dair uçtan uca satın alma deneyimi sunduklarını belirtti.

‘TASARRUFLU MOBİL ÇÖZÜMLERE İLGİ GİDEREK ARTIYOR’

Şekerbank Bi̇reysel Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk de bugün müşterilerin mobil bankacılık sayesinde bankacılık işlemlerini şubeye gitmeden hızlı, kolay ve güvenilir olarak yapabildiğini söyledi.

Banka olarak şubelerden yapılabilecek birçok işlemi sundukları dijital kanallarda, ağırlıklı olarak para transferi ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirten Ertürk, akıllı telefonların gelişimi ve mobil uygulamaların artışıyla mobil bankacılık kullanımında çok hızlı yükseliş görüldüğünü anlattı.

Ertürk, mobil bankacılığı Türkiye’de uygulayan ilk bankalardan biri olarak dijitalleşme çalışmalarında sektörle paralel olarak ilerlediklerini aktardı.

Bankada Şeker Mobil Şube kullanan müşterilerin sayısının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 50 arttığını bildiren Ertürk, mobil bankacılık kullanıcı sayısının da gelecek yıllarda daha da hızlı artmasını öngördüklerini söyledi.

Gelişen teknolojiyle birlikte mobil bankacılıkla ilgili dünya üzerinde yeni projeler ve ürünler oluşturulduğunu belirten Ertürk, “Bankacılıkta dünya devleri, mobil bankacılık ile daha ekonomik bankacılık hizmeti verme yolunda adımlar atmaya devam ediyor. Bu noktada daha tasarruflu mobil çözümlere ilgi de giderek artıyor.” dedi.

‘MOBİL CİHAZLAR CÜZDAN OLARAK KULLANILIYOR’

Gökhan Ertürk, dünyada internet kullanıcılarının yüzde 57’sinin internet bankacılığı müşterisi iken, bu oranın Türkiye’de yüzde 64 olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’de internet bankacılığı müşterilerinin yüzde 70’inin mobil bankacılık kullandığını, her 100 kişiden 79’unun ise cep telefonu sahibi olduğunu söyledi.

Ertürk, dijitalleşmenin beraberinde bankaların müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayabilmek, en üst düzeyde analiz edebilmek, kanallar arası etkin ve sürekli iletişimi sağlamak amacıyla çoklu kanal yaklaşımını bırakarak, bütünleşik kanal yaklaşımına geçtiklerini belirtti.

Bunun sonucu olarak bankacılık işlemlerini hayatın daha da içine dahil edecek yazılımların artacağını tahmin eden Ertürk, Şekerbank, olarak teknolojik gelişimleri ve kullanım kolaylığını yakından takip ettiklerini ve teknolojilerini bu gelişmeler çerçevesinde dönüştürdüklerini aktardı.

Ertürk, dijitalleşme ve mobil teknolojide iş yapış şekillerinin hızla değiştiğini ve mobil cihazların cüzdan yerine kullanıldığı bir döneme giriş yaptıklarını söyledi.

‘EN DÜŞÜK İŞLEM MALİYETİ MOBİL/İNTERNET BANKACILIĞINDA’

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı İlker Yeşil ise son yıllarda bankacılık sektöründe dijital kanalların giderek öne çıktığını ve yakın gelecekte bu kanallar aracılığıyla yapılacak işlemlerin çok daha yaygınlaşacağını söyledi.

Mobil bankacılık kanalında 200’den fazla farklı işlem yaptırdıklarını ve her geçen gün işlem çeşitliliklerinin arttığını belirten Yeşil, “Mobil bankacılığımızı kullanan müşteri sayımız, geçen yıla oranla yüzde 70 artmış durumda. İşlem çeşitliliği ve kullanıcı sayısının bu kadar hızlı artması ile birlikte, kanallar üzerinden yapılan işlemlerde de büyük artışlar gözlemliyoruz.” dedi.

Yeşil, sn bir yıl içerisinde mobil kanal aracılığı ile yapılan kredi başvuru sayısında yüzde 100’e yakın, kredi kartı başvurularında ise yüzde 100’ün de üzerinde bir artış gerçekleştiğini ifade etti.

Geçen yıla göre mobil kanaldan ödenen fatura sayısının yüzde 85 arttığını bildiren Yeşil, VakıfBank’ta adet bazında yapılan işlemlerin yaklaşık yüzde 85’inin şube dışı kanallardan gerçekleştirildiğini ve gelecek dönemde bu oranın daha da artacağını dile getirdi.

Yeşil, işlem maliyeti açısından bankacılık kanallarını değerlendirdiğinde mobil bankacılık kanalının işlem maliyeti açısından en avantajlı konumda bulunduğuna dikkati çekerek, “Kanallardaki işlem maliyetlerini büyükten küçüğe doğru sıraladığımızda; birinci sırada şubeler, ikinci sırada çağrı merkezi, üçüncü sırada ATM ve son sırada da mobil/internet bankacılığının geldiğini görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

‘SEKTÖRDE DİJİTAL MÜŞTERİ SAYISI 31 MİLYONA YAKLAŞTI’

İlker Yeşil, Türkiye Bankalar Birliği’nce yayınlanan Haziran 2017 verilerine bakıldığında dijital bankacılık müşteri sayısının 31 milyona yaklaştığını ve geçen yılın aynı ayına kıyaslandığında yüzde 60’ın üzerine bir büyümeye işaret ettiğini söyledi.

Bu durumun kendilerini dijital bankacılık alanında daha fazla yatırım yapmaya, kullandıkları teknolojilere yenilikler eklemeye ve hızlı çözümler üretmeye teşvik ettiğini belirten Yeşil, dijital kanallarda yaşanan bu gelişmelerin sadece mobil ve internet kanallarıyla sınırlı kalmayacağını dile getirdi.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Yeşil, geliştirdikleri Cep İmza uygulaması ile güvenlik başta olmak üzere, müşterilerin bankacılık işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapmaları için kullanıcı deneyimini ve sektörü de göz önünde bulundurarak dijital bankacılık uygulamalarını ve işlem setini sürekli geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

‘YAPI KREDİ MOBİL BANKANIN UZAKTAN KUMANDASI’

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, mobil ve internet şubesinden banka müşterilerinin, 500’ün üzerinde bankacılık işlemini kolaylıkla gerçekleştirebildiğini belirtti.

Müşterilerin bugün şubeden sunulan hemen hemen tüm işlemleri Yapı Kredi dijital kanallarından tamamlayabilir hale geldiğini ifade eden Doğan, müşterilerin şubeye gitmeden mobil şubeden ve internet şubesinden anında ihtiyaç kredisi kullanabildiğini ve onaylanan kredilerini tatil günleri de dahil olmak üzere hesaplarına anında aktarabildiğini söyledi.

Doğan, dijital kanallardan sunulan hizmetleri genişlemesiyle nakit dışı işlemlerde dijital bankacılık kanallarının kullanım oranının haziran sonu itibarıyla yüzde 94’e yükseldiğini bildirdi.

Yapı Kredi Mobil’i bankanın uzaktan kumandası haline getirdiklerini aktaran Doğan, “Avrupa’da bir ilk olarak sunduğumuz Göz-ID ile Yapı Kredi Mobil’e girişte müşterilerimizi gözünden tanıyor, MobilNakit ile ATM’ye dokunmadan anında para çekme, çağrı merkezine direkt bağlanma gibi özelliklerimizle müşterilerimize işlemlerini şubesiz ve şifresiz olarak gerçekleştirme imkanı sunuyoruz. Bankacı Klavye ile akıllı telefonlardaki mesajlaşma uygulamaları ekranından hiçbir farklı ekrana ve uygulamaya girmeden hızlı para transferi yapılabilmesini sağladık. Müşterilerimiz Siri ve iMessage üzerinden ister sesle ister mesajla hızlı ve kolay bir şekilde para gönderebiliyor.” diye konuştu.

‘YENİ TEKNOLOJİLER BANKACILIK SEKTÖRÜNE DAHA FAZLA ENTEGRE OLACAK’

Yakup Doğan, dijitalleşmenin, operasyonel maliyetlerde ve zamansal olarak büyük tasarruf sağladığına dikkati çekerek, dijital bankacılığın şube, çağrı merkezi ve ATM kanallarından çok daha düşük bir maliyetle hizmet verdiğini söyledi.

Dijital bankacılığın şube ile karşılaştırıldığında yüzde 97 daha ucuz olduğunu vurgulayan Doğan, bunun da müşterilere düşük işlem ücreti, avantajlı faiz oranı ve daha az masraf olarak yansıdığını ifade etti.

Doğan “Önümüzdeki dönemde de yapay zeka, giyilebilir teknolojiler, biyometri, nesnelerin interneti gibi geleceği inşa edecek yeni teknolojilerin bankacılık sektörüne daha fazla entegre olacağı bir gelecek bizleri bekliyor.” dedi.

Mobil cüzdanların kullanımının her geçen yıl arttığını ve bu platformun alışveriş süreçlerinde kullanıcılara büyük kolaylık sağladığını dile getiren Doğan, Yapı Kredi Cüzdan uygulaması ile müşterilerine Türkiye’nin en büyük kredi kart platformu World’ün bonkördünyasını yaşattıklarını, geniş bir yelpazede sundukları bu fırsatlarla fark yarattıklarını anlattı.

Genel Müdürü Yardımcısı Doğan, Yapı Kredi Cüzdan’ın, Türkiye’de mobil ödeme işlemlerinin en çok gerçekleştirildiği uygulama olmayı başardığını belirterek, “BKM verilerine göre 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de bankaların sunduğu uygulamalar aracılığıyla yapılan her 100 TL’lik mobil ödeme işleminin 80 TL’si Yapı Kredi Cüzdan üzerinden yapıldı.” ifadesi kullandı.

kaynak : http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/bankalarin-rekabeti-dijitale-tasindi/73000/73249/

İlginize Çekebilir

IBM: Akıllı Şebekeler ile Şehirlerin Geleceği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir