Vestel, Avrupa’nın en büyük elektronik fuarına “Smart City” ile damga vurdu

Vestel, 25 yıldır katıldığı Avrupa’nın en büyük elektronik fuarı IFA’ya bu sene de damgasını vurdu. Toplam 680 farklı ürününü 3 bin metrekarelik standında sergileyen Vestel, tüketicilerden bir kez daha tam not aldı. Fuarda, geçen yıl lansmanı yapılan Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim akıllı telefonu Venus’un yeni modelleri katılımcıların beğenisine sunuldu. Stantta kurulan kapsamlı “Smart City (Akıllı Şehir)” teknoloji platformu ile Vestel’in gelecek vizyonu ziyaretçiler ve iş ortakları ile paylaşıldı. “Akıllı Şehir” içinde yer alan hem birbirleri ile haberleşebilen hem de mobil cihazlar aracılığıyla kontrol edilebilen akıllı ürünler, Vestel standının en dikkat çekici ürünleri arasında yer aldı. IFA’da inşa edilen“Akıllı Şehir”in altyapısını oluşturan IOT (nesnelerin interneti) platformu Vestel’in yeni ürün gamlarının temelini oluşturacak.

Vestel, 25 yıldır katıldığı, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük elektronik fuarı IFA’da, bu yıl toplam 680 farklı ürününü 3 bin metrekarelik standında sergiliyor. Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim ve tasarım akıllı telefonu Venus’un yeni modellerinin sergilendiği Vestel standındaki “Smart City (Akıllı Şehir)” teknoloji platformu ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken alanlardan biri oldu.

Geleceğin hayallerini bugüne taşıyor

Vestel’in başarı dolu çeyrek asırlık yolculuğuna şahitlik eden IFA, bu yıl geleceğin hayallerini bugünlere taşıyan Vestel’i ağırlıyor. IFA ile çeyrek asrı geride bırakan Vestel’de o günden bugüne çok şey değişti ve gelişti. Çalışan sayısı 4 kattan fazla artarak 16 bine ulaştı. 25 yıl önce 90 milyon dolar civarında olan ihracat bugün 22 kat artarak 2,4 milyar dolara ulaştı.

Elektronikte 17 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel, Avrupa’nın en büyük elektronik fuarı IFA’da gövde gösterisi yaptı. Dünyada 151 ülkeye ihracat yapan, kendine ait global markalarla Avrupa’da güçlü satış rakamlarına ulaşan ve Avrupa’nın en büyük üç televizyon üreticisinden biri olan Vestel, artık dünyaya akıllı ürünler de ihraç ediyor. Vestel, IFA’da sunduğu “Akıllı Şehir” konseptiyle bu başarısını daha da derinleştirmeye hazır olduğunu gösterdi.

IFA’da önemli açıklamalarda bulunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan “2015 yılının ilk yarısında Avrupa televizyon pazarı bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında küçülmesine rağmen Vestel ihracatını güçlü tutmaya devam ediyor. Beyaz Eşya ihracatı enerji verimliliği yüksek ürünlerimiz sayesinde büyümemize önemli katkılar sağlıyor. Yaptığımız ihracatta Smart TV’ler ve 9 mm ekran kalınlığında 4K UHD Tv’ler dikkat çekiyor. Kullanıcıya en güzel deneyimi sağlayan ve içeriğe erişimin adresi olan Android TV platformunu destekleyen UHD televizyonlarımızın da Vestel için yeni bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz. Akıllı ürünlere yaptığımız yatırım ve Ar-Ge somut meyvelerini vermeye başladı. Nesnelerin interneti kavramının içerisine giren her alanda yetkinliklerimizi artırmak suretiyle adım adım ilerliyoruz. Geçen yıl “Smart Home (Akıllı Ev)” alanındaki entegrasyonu tamamladık. Bu yıl “Smart City (Akıll Şehir)” ile bunu bir adım daha ileriye taşıyoruz. Gelecek Vestel için hayal değil, biz o hayalleri bugüne taşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin akıllısı Venus yeni modeliyle daha da iddialı

Vestel City’de Türk mühendislerce yerli tasarım ve üretimin bir eseri olarak kullanıcıların beğenisine sunulan Venus, yeni modeliyle IFA’da Vestel’in en önemli kozlarından biri olarak sahne aldı. Venus’un lansmanı geçen yıl yapılan ilk versiyonu oldukça ilgi görmüştü. Venus’un yeni modeli ile birlikte akıllı cep telefonu pazarındaki konumunu daha da güçlendireceği öngörülüyor.

“Gururla Yerli” temasıyla yola çıkan Vestel Venus’ü gelecek 5 yılda en önemli ihracat ürünü haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan; “Vestel, Türkiye’de özgün tasarımı ve kendi teknolojisiyle akıllı telefon üretme kapasitesine sahip tek, Avrupa’da sayılı firmalardan biridir. Vestel, akıllı telefonu ana üretim kalemlerinden biri olarak belirlemiş bulunuyor. Yeni modelimizin lansmanı ile birlikte Venus’u öncelikli olarak güçlü olduğumuz yakın pazarlarda, daha sonra Vestel Şirketler Grubu’nun markalarının yer aldığı pazarlarda tüketici ile buluşturmayı hedefliyoruz. 2016 Venus’un ihracatı için önemli bir yıl olacak” diyerek Vestel için Venus’un ne kadar önemli bir ürün olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Vestel geleceğin akıllı şehirlerini bugüne taşıyor

Üretmiş olduğu ürün gamlarının “Smart Home (Akıllı Ev)” konseptine entegrasyonunu tamamlayan Vestel şimdi iddiasını daha ileri taşıyarak “Smart City (Akıllı Şehir)” konseptini günlük hayatın bir parçası haline getirmeye hazırlanıyor. Vestel, güçlü Ar-Ge’si ve inovasyon odaklı şirket kültürü ile ürettiği Vestel Smart TV, tablet ve akıllı telefonu aracılığıyla yönetilebilen klima, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinden oluşan akıllı ev sistemlerini hayatın bir parçası haline getirdi. Şimdi “Akıllı Şehir” konsepti ile bu anlayış yaşamın her alanına taşınıyor. Çağımızın en önemli iki kavramı olan “Mobilite” ve “Bağlanabilirlik” konularındaki teknolojik gelişimini sürdüren Vestel, önümüzdeki dönemde tüm şehri akıllı hale getirebilecek ürün ve çözümler sunmaya başlayacak.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan “Akıllı Şehir” konsepti ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Akıllı Şehir konseptimiz her şeyin birbirine bağlı olacağı ve hızla yükselen “Nesnelerin İnterneti” platformunda birbiri ile iletişim halinde olacak, geleceğin akıllı şehirlerini anlatıyor. Bu şehirlerde trafik ışıklarından elektrikli arabalara, akıllı telefonlardan dijital panolara her şey birbirine bağlı olacak. Şirketler, kurum ve kuruluşlar bu birbirine bağlanmış cihazlardan gelen verilerle şehirleri daha iyi anlayabilecek ve insanlara daha iyi ürün ve hizmetler sunabilecekler. Geleceğin bu akıllı şehirlerinde Vestel imzasının bulunması için çalışıyoruz.”

Erdoğan, tüketici elektroniği ve beyaz eşya üretimi alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak Vestel’in portföyünde birbiri ile iletişim halinde olan TV, akıllı telefon, tablet ve beyaz eşyanın yanında dijital panolar ve aydınlatma ürünleri de bulunduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl yine bağlantılı olan, mobil cihazlarımız ve TV üzerinden kontrol edilebilen ve izlenilebilen bir “Elektrikli Araba Şarj Cihazı” sunuyoruz. Vestel olarak hâlihazırda yatırım yaptığımız yeni iş modelleri ve iş sahalarını içerisine alan bu yeni alanda daha gidecek çok yol olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden akıllı şehirler, akıllı ev, akıllı ulaşım olmak üzere nesnelerin internetinin yer alacağı her alanda çözüm üreten bu konsepti geliştirdik.”

Vestel standında kurulan “Akıllı Şehir” platformunda ziyaretçilere, kapı kilidinden perdelere, aydınlatma sistemlerinden elektronik ve beyaz eşyalara kadar her şeyi kontrol edebilen bir sistemi deneyimleme fırsatı sunuluyor. Ziyaretçileri geleceğin akıllı şehirlerine götüren bu platform, trafik durumundan ofislerin durumuna, dışarıdayken evlerin enerji tüketim miktarına kadar her şeyin yönetilebileceği bir dünya hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

8K TV ile 4K’dan 4 Kat Daha Gerçek Görüntü

Vestel teknoloji harikası 8K Televizyonlarını ilk kez IFA’da tanıtıyor. Bilinen en yüksek yayın çözünürlüğü olan 7680 X 4320 piksel çözünürlüğe sahip Vestel 8K televizyonlar standardın çok üstünde bir seyir keyfi sunuyor. 4K Televizyonlardan 4 kat daha canlı ve gerçeğe yakın deneyim sunan bu televizyonlar ayrıca, Vestel Smart teknolojisi ile standart televizyonun ötesinde, birbirinden farklı içerik alternatiflerine erişime imkan sağlıyor.

Vestel standında öne çıkan ürünler

Android TV

Vestel inovasyon alanındaki yeni adımlarından biri olan Android TV™* platformunu destekleyen UHD televizyonlarını ve setüstü cihazları fuarda katılımcıların beğenisine sundu. Android TV ile çalışan ürünler, içeriğe erişim sağlamanın yanı sıra tüketicilere evlerinin salonunda en güzel deneyimlerden birini yaşatıyor. Bu ürünler Vestel’in zengin çeşitliliğe sahip dijital TV çözümlerinde yeni bir kilometre taşı oluşturacak.

Profesyonel Ekranlar

Vestel’in yüksek büyüme potansiyeli gördüğü profesyonel ekranlar da Vestel standında ilgi gören ürünler arasında yer aldı.

Bu ürünlerden biri olan Vestel’in ürettiği eğitimde çığır açan Akıllı Tahta, sınıf içerisinde öğrencilerde bulunan tabletler ile etkileşimli çalışarak, eğitim kalitesini artırmayı hedefliyor.

Vestel’in dijital reklam ve bilgilendirme sektörü için sunduğu ürünler de IFA’da sergileniyor. Havaalanı, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi halka açık iç ve dış mekanlarda bilgilendirme ve reklam amaçlı kullanılan Super İnce Bezelli Dijital Bilgilendirme Ekranları, Videowall, TOTEM bu kategoride sergileniyor.

Otel sektörü için özel olarak tasarlanan Deluxe+ ve IPTV modelleri de IFA’da sergilenen ürünler arasında yer alıyor.

LED Aydınlatma Ürünleri

Vestel LED Aydınlatma’nın LED sokak aydınlatması, ampul, spot, tube, panel aydınlatma, rayspot ve lineer aydınlatma ürünleri de fuardaki yerini aldı. “A Design Awards” yarışmasından 2 ödülle dönen, Vestel LED aydınlatma tasarım ekibi tarafından tasarlanan, yeni park ve bahçe ürünleri de Vestel standında sergileniyor.

Dünya rekortmeni Vestel ürünleri de IFA’da

Tasarım ve teknoloji kadar enerji verimliliğine de önem veren Vestel, IFA’da verimlilik rekoru kıran çamaşır ve bulaşık makinelerini de IFA’da sergiliyor.

Bu ürünlerden biri olan “Vestel Pyrojet çamaşır makinesi, A+++ enerji verimliliği sınıfında yer alıyor. A+++ enerji sınıfındaki 8 kg kapasiteli ürünlerden yüzde 70, 9 kg kapasiteli ürünlerden yüzde 60 daha az enerji tüketerek dünya rekorunu elinde bulunduruyor.

Bir diğer ürün Auto door ve water box teknolojisine sahip Vestel Nora bulaşık makinesi ise A+++ enerji sınıfı bulaşık makinelerine göre yüzde 20 daha az enerji harcıyor. 14 kişilik bulaşığın sadece 5,5 lt su ile yıkanabildiği Vestel Bulaşık Makinesi fiyat/performans oranı en yüksek bulaşık makinesi olarak tüketiciyle buluşuyor.

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir