Otomobil dünyasında dijital dönüşüm ve sanayi 4.0

Otomobil dünyasının üretim arenasındaki lider konumu, tahmin edeceğiniz üzere yeni bir şey değil. 1908 yılında seri üretim hattını kullanarak üretimde verimliliği artıran Henry Ford, buhar makinelerinin keşfinden sonra, sanayideki ikinci büyük devrimi başlatmış oldu. 1930’da kendi kendini çalıştırabilen motorların keşfedilmesi, 1995’te araç içi GPS navigasyon sistemlerinin kullanımı ve 2000’li yılların başında hayatımıza giren elektrikli hibrit arabalar, otomobil endüstrisinin bitmek bilmeyen yenilikçi girişimlerinden sadece birkaçı… Devrimsel yenilikleriyle üretim dünyasına da liderlik eden otomobil endüstrisinin sanayi devrimlerindeki rolü de tartışılmaz. Gelin şimdi isterseniz biraz da sanayi devrimlerine ve onları tetikleyen inovasyonlara kısaca bir göz atalım.

1918 yılına ait Citroên otomobil üretim hattından bir kare.

Sanayi 4.0’a yolculuk

Dijital dönüşüm fırtınası otomobil endüstrisini hızla değiştiriyor. Süper bilgisayarları, internete bağlanan akıllı nesneler ve robot teknolojileriyle birleştiren otomobil endüstrsi, üretimde yıkıcı inovasyonun lideri konumunda.

Sanayi devrimlerini kısaca dört bölümde özetlemek mümkün. İlk endüstri devrimi, 1784 yılında üretimde ilk mekanik örgü makinesinin kullanılmasıyla başlıyor. İkinci endüstri devrimi ise 1870 yılında Henry Ford’un üretim bandını keşfetmesi ve elektriğin sanayide kullanılmasıyla kendini gösteriyor. 1969 yılına geldiğimizdeyse, üretimde elektronik otomasyon sistemlerinin ve robot kolların kullanıldığına şahit oluyoruz. Bu da endüstride üçüncü çağa işaret ediyor. Günümüzün en gözde konularından biri olan Sanayi 4.0’ a geldiğimizdeyse, sahnede bilgi teknolojilerini görüyoruz. Endüstri 4.0, en yalın tabirle bilgi ile üretim yapmak anlamına geliyor.

Sanayi devrimleri ve tetikleyici unsurlar.

Henry Ford, sanayide üretim hattını kullanarak tüm fabrikanın üretime dahil olmasını sağlamıştı. Şimdi sanayi 4.0 ile üretim, fabrika ve üretim tesislerinin fiziksel sınırlarının dışına taşınıyor. Bir arabayı oluşturan parçaların tümü, bilginin gücüyle, birbirinden farklı tesislerde, aynı anda, aynı standartlarda üretilebiliyor ve bir araya getirilebiliyor.

Üretim her yerde

Bugünün şartlarıyla herhangi bir 3 boyutlu model, proje dosyası olduğu sürece, dünyanın herhangi bir yerindeki 3 boyutlu bir yazıcıyla istenen parçayı üretebiliyor.

Otomobil endüstrisinin üretim bacağındaki mega trendlere ve ihtiyaçlara baktığımızda aşağıdaki bilişim teknolojilerinin öne çıktığına şahit oluyoruz:

  • Cloud computing (Bulut Bilişim),
  • Siber Güvenlik,
  • Big Data Analytics (Büyük Veri Analitikleri)

Gelin şimdi isterseniz Fujitsu’nun dünyanın en büyük ve önemli otomobil üreticileriyle gerçekleştirdiği bazı projelere hızlıca bir göz atalım.

Tofaş yüksek performanslı hesaplama sistemleri projesi

Müşterilerin nasıl ürünler istediği ve hangi ürünlerin hangi fiyattan alıcı bulduğu, cevaplanması güç soruların başında geliyor. Tofaş, Fujitsu’nun Yüksek Performanslı Hesaplama sistemlerini kullanarak (Bir başka deyişle süper bilgisayar), bu sorulara cevap buluyor ve müşterileri için en uygun araçları üretmeyi hedefliyor.

“Yüksek Performanslı Hesaplama sistemleri içinde en fazla bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüz Fujitsu, hızlı bir başlangıç yapabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz bilgiyi en kısa sürede bize verdi. Daha da önemlisi, işimizin ihtiyaçlarını doğru değerlendirerek gelecekte de rekabetçi kalmamızı sağlayacak şekilde büyüyebilen bir sistem tasarımını sundu” diyor, Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürü Hakan Korkmaz.

Tofaş Otomobil Fabrikası

Projede kullanılan Fujitsu çözümleri; Tofaş’ın bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını da göz önüne alarak oluşturulan mimari kapsamında x86 CELSIUS “high-end” bilgisayarlardan, x86 PRIMERGY endüstri standardı sunuculara ve PRIMEHPC FX10 Süper Bilgisayarlara kadar birçok ünite bulunuyor. Veri depolama tarafındaysa Fujitsu ETERNUS sistemlerini görüyoruz.

BMW’de tercihini Fujitsu’dan yana kullanıyor

Dünyaca ünlü binek otomobil ve motosiklet üreticisi BMW, 2007 yılından bu yana 150 farklı ülkede 4,500 şubesinde ve servis noktasında, müşterilerine 10 binden fazla Fujitsu PRIMERGY sunucularıyla hizmet sunuyor.

BMW, 4,500 şubesinde ve servis noktasında, 10 binden fazla Fujitsu PRIMERGY sunucuyla müşterilerine hizmet sunuyor.

kaynak : http://tr.fujitsu-news.com/2016/08/16/otomobil-dunyasinda-dijital-donusum-ve-sanayi-4-0

 

 

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir