Sahadan Buluta Kadar – Yeni WAGO Bulut Veri Kontrolü

WAGO, PFC100 ve PFC200 IoT kontrolörlerine ek olarak dijital performans portföyünü yeni WAGO Cloud Data Control özelliği ile genişletiyor. Bu genişleme, WAGO’nun gerçek ve dijital dünyadaki unsurlarını birbirine bağlayan çözümler sunmasına olanak sağlıyor. Sahadan buluta kadar, merkezi olmayan veri toplama ve merkezileştirilmiş veri sağlama, aynı zamanda anlık ve geçmiş verilere konumlar arası erişim de belirleyici rol oynamaktadır.

Bütüncül Bir Yaklaşım: Sahadan buluta kadar

WAGO Cloud Data Control, tüm WAGO PFC denetleyicilerinin yanı sıra uygulamalarını ve verilerini yönetir ve izler. Bir web portalı, Microsoft Azure’de barındırılan bulut hizmeti için kullanıcı arayüzü görevi görür. Müşteriler; bu arayüz aracılığıyla projeye, kontrolöre ve kullanıcı yönetimine, kontrolör durumunu izleme, alarm işlevleri ve e-posta mesajlaşması gibi işlevlere erişebilir. Kontrol panelinde; kesintisiz ve sezgisel işlem için metin, tablolar, diyagramlar, ekran öğeleri ve komut düğmelerini görüntülenebilir. Özelleştirilmiş çözümler için REST veya OPC UA arayüzü kullanılır.

Avantajları

  • Münferit gösterge panoları sayesinde çeşitli uygulamalar için evrensel çözümler
  • Ölçeklenebilir IoT (Nesnelerin İnterneti) platformu: REST / OPC UA arabirimi ile genişletilebilir ve özelleştirilebilir
  • Alarm yönetimiyle merkezi sistem durumunun izlenmesi ve bildirimi
  • TLS şifrelemesi ile güvenli iletişim
  • Bulut veri kontrolüne, konumdan bağımsız erişim ve merkezi veri görselleştirme

Etkileyici Donanım

WAGO-I/O-SYSTEM 750 ve 750 XTR, saha seviyesine bağlanır ve Bulut Veri Kontrolü‘ne (Cloud Data Control) veri gönderir. Basit bir yükseltme ile WAGO PFC100 ve PFC200 kontrolörleri, sahadan buluta veri ileten IoT (Nesnelerin İnterneti) kontrolörlere dönüştürülebilir. PFC’ler ve Bulut Veri Kontrolü arasındaki iletişim MQTT protokolü ile gerçekleştirilir ve şifrelenir. Kullanıcı, WAGO’nun Web-Based Management (WBM) sistemini kullanarak web tarayıcısında kolayca yükseltme yapabilir. Bulut bağlantı verileri de WBM kullanılarak yapılandırılır. CODESYS 2.3 ve e!COCKPIT kitaplıkları da tedarik kapsamına dahildir. Buluta aktarılacak değişkenler IEC programı kullanılarak tanımlanabilir. Bu, kritik verilerin şirketi terk etmediği anlamına gelir. Böylece WAGO PFC100 ve PFC200 kontrolörleri, gerçek ve dijital dünyada öğeleri birbirine bağlayan platformu oluşturur. Ayrıca, IoT gateway için mükemmel bir temel oluşturan çeşitli arabirimler de sunar. Bu modüler ve ölçeklenebilir kontrolörler, her sinyali toplayarak tüm endüstriyel protokollerde iletişim kurabilir hatta hiçbir web arayüzü olmadan sensörlere ve aktüatörlere bulut bağlantısını etkinleştirir.

Güvenilir Bir İş Ortağı sayesinde, Ölçeklenebilir Çözüm

M&M’in bir WAGO grubu üyesi olmasıyla birlikte WAGO, endüstriyel ve teknik yazılım çözümlerini bütüncül olarak geliştiren bir ortağa sahip olmuştur. M&M, öncelikle Azure kullanarak ilgili çözümleri uygulamak için bulut ve IoT’te Microsoft ile yakın işbirliği içerisindedir. Microsoft Azure; bilgi işlem gücü, veri depolama, işlemler, kullanılabilirlik ve güvenlik standartlarına göre oldukça ölçeklenebilirdir. Müşterilere özel çözümler üretmek ve en uygun temelleri sağlamak için hızla artan sayıda hizmet ve araçlar sunar. Bulut Veri Denetimindeki REST / OPC UA arayüzü sayesinde bulut hizmetimizi M&M’nin özelleştirilmiş bir çözümü ile bağlamak mümkündür. WAGO ve M&M ortak olarak donanım, yazılım ve ek hizmetler de dahil olmak üzere eksiksiz bir çözüm sunmaktadır.

WAGO Bulut Veri Denetimi, Haziran 2018 sonuna kadar beta sürümü olarak ücretsiz olarak sunulmaktadır.

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir