Aksa Doğalgaz’dan dijital dönüşüm

Aksa Doğalgaz, Amerikan Iconics işbirliğiyle geliştirilen nesnelerin interneti (IoT) çözümüyle doğalgaz dağıtım sistemini dönüştürdü.

Dijital dönüşüm tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’de de şirketleri ve iş yapış şekillerini değiştirmeye başladı. Türkiye’nin en yaygın doğalgaz dağıtım oyuncusu Aksa Doğalgaz, Microsoft’un gold partneri Iconics işbirliğiyle Sevkiyat Kontrol Merkezi’ni yeniledi. Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi (SCADA) yazılımıyla dijital dönüşüm yolculuğuna başlayan Aksa Doğalgaz bu otomasyon sistemiyle; 3D destekli çizim yapısı, IoT desteği, veri analizi, gelişmiş rapor yapısı, verilerin kolay görüntülendiği trend desteği ve buna benzer geliştirilebilir çeşitli ek modüller sayesinde daha komplike bir altyapıya sahip oldu.

Aksa Doğalgaz, Microsoft Türkiye Genel Merkezi’nde “Get There Fast: IoT, Analytics, and Secure Web Visualization for Your Business” etkinliği kapsamında “How IoT Transformed Gas” (Nesnelerin İnterneti Doğal Gazı Nasıl Dönüştürdü?) başlıklı interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Aksa Doğalgaz, etkinliği izleyenlerin Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleriyle katıldığı interaktif deneyimde, dijital dönüşüm süreci ve SCADA projesi hakkında detaylı bilgi paylaştı.

100 BİN ANLIK VERİ

Aksa Doğalgaz Otomasyon Şefi Orçun Evren Taş, her bir şehir giriş istasyonundan anlık 1500’er veri aldıklarını, ayrıca müşteri istasyonları, katodik koruma ölçüm noktaları ve bölge regülatörlerini de anlık olarak takip edebildiklerini belirtti. Evren Taş, “Toplamda 100 bin adet veriyi anlık olarak topluyor ve değerlendiriyoruz. Bu verileri analiz edip acil eylem planlarımıza göre önceliklendirerek alarm oluşturuyor ve bu verilerden iş emri üretiyoruz” dedi. Taş, üç boyutlu gösterim sayesinde hem saha ekipmanlarını gerçek görüntü ve yerleşimiyle izleyebilmek hem de uzaktan destek verebilme imkanlarını sağlamayı hedeflediklerini de ifade ederken, QR kod uygulamasıyla ekipmanların geçmiş durum ve belgelerinin dijital takibini sağlayacaklarını anlattı.

Aksa Doğalgaz Sevkiyat ve Ticaret Direktörü Şinasi Gölbaşı da iş yapış süreçlerini kökünden değiştirmeye başlayan dijital dönüşümün yakın takipçisi olduklarını vurguladı. Geleneksel SCADA uygulamalarının güncel teknoloji ve sunduğu olanakları kullanarak daha kullanıcı dostu, anlık analizler yapılabilen ve uyarı sistemleriyle işletmeciliğe maksimum katkı sağlayan bir yapıya ulaştırmak için bu dönüşümü başlattıklarını anlatan Gölbaşı şunları söyledi:

“Bir önemli hedef de (anyglass) olarak nitelendirdiğimiz bir projeyle SCADA’nın her tipte ekran ve yazılımda çalışmasını ve mobil ciharlarla ihtiyaç duyulan her noktada ilgililerinin elinin altında olmasıydı. Projeyle birlikte sistem ve veri yedekliliği sağlandı ve sistem sürekli olarak canlı kalacak ve veri kaybı yaşanmayacak. Gelişen teknoloji gereği ihtiyaç duyulan, nesnelerin birbiriyle haberleşmesi, buna bağlı gerekli aksiyonların zamanında ve doğru şekilde alınması için çalışmalarımız devam edecek.”

TÜM ŞEBEKENİN %25’i YENİ SCADA İLE YÖNETİLECEK

Aksa Doğalgaz yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye’deki toplam 363 şehir giriş istasyonunun 87’sini Aksa işletiyor. Aksa Doğalgaz, bu büyüklüğüyle, sahibi olduğu Türkiye doğal gaz şebekesinin yüzde 25’ini yeni oluşturulan Sevkiyat Kontrol Merkezi ile yönetecek. Aksa Doğalgaz, SCADA sistemini gelişen yeni teknolojik imkanları da kullanacak şekilde sürekli olarak revize edecek.

14 MİLYON TÜKETİCİYE HİZMET

Aksa Doğalgaz, faaliyet alanında yer alan 27 il, 135 ilçe ve beldede 14 milyon nüfus, 3,8 milyon potansiyel aboneye hizmet veriyor. Aksa Doğalgaz; Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtımcısı konumunda.

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir