Bağırsak kontrollerinde yeni bir yaklaşım

Kaynaklara göre 50 yaş dünyanın sonu değil ama kolonoskopi zamanı. Bu orta yaş ritüelinin hazırlığı genelde randevuya kadar bir sıvı diyeti ve lavman içerir. Kolon temizlenince, doktorlar sindirim sisteminin sonundan esnek bir tüp ile kamera sokar ve onunla polip ve kanser arar ve bu işlem genelde yatıştırıcı gerektirir. “Hazırlık süreci hoş değildir ve çoğu kişi için yatıştırıcılar işi zorlaştırıp lojistik sorunlar çıkartıyor.” diyor Bill Densel, bütün bunları değiştirmek isteyen Check-Cap şirketinin CEO’su.

Kolon kanserinde erken teşhis sağlayan kolonoskopilerin uygulanması Check-Cap ile daha kolay hale geliyor.

Check-Cap hazmedilebilir bir tarayıcı geliştiriyor. Kullanıcılar büyük bir vitamin hapı boyundaki cihazı yutuyor ve cihaz 2 – 3 gün boyunca sindirim sistemi içinde gezerek kesin zamanlı x ışınları ile tarama yapıyor. Topladığı bilgisi kablosuz olarak kullanıcıların sırtlarına taktıkları bir kayıt cihazına gönderiyor. Doktorlar bu veriyi toplayarak analiz ediyor. Densel, “Hastalar tarama sırasında günlük rutinlerine devam etmeli. Normal yemeklerini yemeliler, eğer yapıyorlarsa spor yapmalılar.” diyor. Kapsül vücuttan çıktıktan sonra tekrar alınması gerekmiyor.

Check-Cap Almanya ve İsrail’de 175 hasta üzerinde iki “klinik olarak uygulanabilir çalışma” gerçekleştirdi. “Amacımız güvenliği ve klinik performansı değerlendirmekti.” diyor Densel. Check-Cap şimdi kapsülün X ışını kaynaklarının üretim kapasitesini artırmak için GE Sağlık ile çalışıyor.

Cihaz için hazırda bir pazar bulunuyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi kolonoskopilerin kolon kanseri nedeniyle gerçekleşen ölümleri azalttığını söylüyor. Yine de 50 – 75 yaş arası Amerikalıların yalnızca %65’i kontrolünü yaptırıyor. Densel “Yeni bir kontrol yolu sağlayarak daha fazla insanın kendini kontrol ettirmesini sağlamayı istedik.” diyor.

Şirket, üretim ve dağıtım süreçleri seti yaratarak üretimi artırmak ve küresel pazara açılmak için, ilaç ve tıbbi cihaz sektörüne radyasyon kaynağı üretimi yapan GE Sağlık ile iş birliği yapıyor.

kaynak : https://geturkiyeblog.com/akilli-kapsul-bagirsak-kontrollerini-kolaylastiriyor/

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir