Türk Telekom ve BUSKİ işbirliği için akıllı su sayaç uygulaması

Türk Telekom, akıllı şehirler projesi kapsamında belediyelere yönelik yüksek teknoloji çözümleri ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

Şirket açıklamasına göre, Kars, Karaman ve Antalya’da dijital trafik uygulamaları ve enerji tasarrufuna yönelik “akıllı şehir” çözümleri ile dikkati çeken Türk Telekom, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ve Baylan Su Sayaçları ile yeni bir iş birliği başlattı.

Bursa Belediyesi bünyesindeki BUSKİ ve Baylan Su Sayaçları’nın çözüm ortağı olarak yer aldığı projede Türk Telekom, iş ortakları ile birlikte düşük enerji tüketen Dar Bant Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) altyapısıyla Bursa’daki binaların su sayaçlarını akıllandırıyor. İlk etapta Bursa’da başlatılan pilot proje ile binaların tek tek ziyaret edilmesi yerine su sayaçlarının BUSKİ’nin merkezinden okunup, faturalandırılması mümkün olacak.

NB-IoT olarak tanımlanan haberleşme teknolojilerinin sahada kullanımının yaygınlaşması açısından projenin Türkiye’de ilk olduğu bildirilen açıklamada, Türk Telekom’un geliştirdiği haberleşme altyapısı üzerinden nesnelerin interneti akıllı su sayacı sistem testleri gerçekleştirdiği ve akıllı sayaçlar sayesinde su kullanım miktarlarının uzaktan ölçülerek anlık raporlandığı belirtildi.

İlk sistem denemeleri ve geliştirmelerine Türk Telekom Teknoloji Merkezi’nde başlanan projenin saha denemelerinin BUSKİ’de başarıyla tamamlandığı kaydedilen açıklamada, projeyle su sayaçlarının, pil ömrü 10 yıla kadar dayanabilecek düşük enerji tüketimli sayaç modüllerinin üzerinden uzaktan okunarak faturalandırılmasının yanı sıra vana açma-kapama, ceza temizleme gibi birçok farklı işlemin yapılabileceği belirtildi. Böylece sayaç okuma süreçlerine yönelik maliyet avantajı sağlanırken, hataların da azalması ve daha isabetli kayıp-kaçak tespitlerinin yapılabilmesi bekleniyor. Ayrıca BUSKİ, mesaj göndererek abonelerini planlanmış su kesintilerinden ve arızalardan da haberdar edebilecek.

“Akıllı şehir çözümlerimizi arttıracağız”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, Türk Telekom’un akıllı şehirler vizyonuna uzun yıllardan beri yaptığı yatırımlar sayesinde şehirleri daha güvenli ve verimli hale getirdiğini, bu sayede vatandaşların günlük yaşam kalitesinde iyileşme sağladığını vurguladı.

Önal, “Türk Telekom olarak, başta enerji tasarrufu ve kaynakların verimli kullanımı ile belediyelerin gelirlerini arttıran ve vatandaşların günlük yaşam konforunu yükselten akıllı şehir konseptiyle ülkemizi tanıştırdık. İlk etapta Kars, Antalya ve Karaman’da başladığımız akıllı şehirler projemiz kapsamında çözüm üretmeye devam ediyoruz. Son olarak, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi ile gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma tüketicilerin konforuna ve de belediyelerin verimliliğine ciddi avantaj sağlayacak. İleride bu teknolojiyi tüm illerimize sunmak ve akıllı şehirleri çoğaltmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“5G yazılımlarının üretim süreçlerinde yer alıyoruz”

Ümit Önal, Türk Telekom’un Türkiye’nin iletişim altyapısının omurgasını oluşturmanın yanı sıra, geliştirdiği yüksek teknoloji uygulamalarıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını da belirtti.

Kendi bünyelerinde geliştirdikleri yenilikçi ürün ve servislerin yanında yeni iş birlikleri de yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayacak dijital çözümler sunduklarını bildiren Önal, “BUSKİ ile gerçekleştirdiğimiz su sayaçlarının otomasyonu projesi sayesinde belediyeler, anlık olarak su tüketimlerini takip edebilecek. Böylece altyapı optimizasyonu ile israfların önlenmesini sağlanabilecek. Abone memnuniyetini de artıracak bu uygulamayı ve belediyelere yönelik yeni dijital çözümlerimizi Türkiye geneline yaygınlaştırmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nesnelerin İnterneti kapsamında başlayan test ve geliştirme çalışmalarını, Türk Telekom’un 5G stratejisinin önemli bir adımı olarak gördüklerini belirten Ümit Önal, şunları kaydetti:

“Türk Telekom olarak nesnelerin interneti teknolojilerine yön verecek yeni standartları belirlemek üzere kurulan GSM Operatörleri Birliği (GSMA) NB-IoT Forum’a Türkiye’den katılan ilk operatörüz. Aynı zamanda uluslararası çalışma gruplarında yeni nesil ağ teknolojilerinin gelişimini yakından takip ediyor ve 5G yazılımlarının üretim süreçlerinde yer alıyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlayan bir şirket olarak yine bir ilke imza attık ve belediyelerimize yönelik akıllı çözümlere bir yenisini daha ekledik.”

İlginize Çekebilir

Türk Telekom 5G white paper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir